| CosminCMZ a întrebat:

Familia mea e plina de intelectuali si nu mai suport!

Mama, tata, verii, unchii, toti, absoult toti au minim master pe vreun domeniu gen inginerie, ceva cautat in orice caz.

M-am saturat!
Am luat nota mare in BAC, am intrat la o facultate foarte buna si cu mare cautare, dar simt ca nu este de mine. Vreau ceva mai practic, si nu, nu vreau ceva gen medicina.

Vreau sa devin frizer. Pe bune... chiar nu-mi pasa de cat am invatat sa ajung aici. Vreau sa ma tatuez, vreau sa beau vin la scara de bloc si sa fac caterinca... vreau sa simt ca traiesc. Vreau sa castig 1.500 de euro/ lunar prin aceasta munca si altceva nu-mi mai trebuie!

De ce sa ma chinui cu atata carte si sa-mi ard creierul, sa adun informatii inutile si sa fac ceva ce nu-mi place?

Sunt o persoana sociabila. Vreau sa urmez cate cursuri de frizerie se poate (desii sunt scumpe, am bani stransi destui) si sa lucrez intr-un salon popular si sa SOCIALIZEZ. Sa simt ca TRAIESC!

Vreau sa fiu liber, sa fac ce vreau si sa nu devin un "mic Einstein", doar ca asa vor ai mei si sunt impins de imprejurimile in care traiesc.

Viata e scurta. Viata e simpla. De ce sa ma supun unui sistem de rahat?

Nu stiu cum sa le zic alor mei asta. Nu stiu cum vor reactiona. Nu stiu ce sa fac.

Traiesc intr-un caleidoscop de angoasa. Nu sunt fericit.

Mai am momente cand simt ca traiesc, dar rareori. Ai mei imi induc tot felul de fobii, gen "daca nu faci aia, o sa devii sarac" sau clasica vorba "cum iti asterni, asa dormi".

Nu consider ca o facultate/ studiile superioare sunt cheia spre succes. Nici abandonul scolar either.

E un subiect complicat... cred c-ati inteles ce vreau sa spun. Sfaturi? happy Multumesc!

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

laughing vrei sa te faci frizer pe bune? Sau o bagi asa la deruta cai vazut filmu ala cu arabu ala sau ce personaj era? Te pricepi macar sa tunzi, sau doara vrei sa fii in mijlocu oamenilor? Pfff si eu tocmai ce cautam un frizer sa ma tund laughing pe bune ca frizeru meu s-a dus de suflet, s-a dat la fund, adica nu preai place munca laughing e gay dara scuze mai profesionisti ca gayy la imbracat si frizerit eu nu am vazut altii laughing laughing
Cred ca te simti prea singur aia e problema ta.O femeie ceva ai? Zic asa sa simti ceva pentru ea chestii de genul asta? Cand nu prea mai ai sentimente mai pentru nimeni se intampla ce spui tu, iti dispare mai tot chefu de orice.Si daca te faci frizer dupa la fel o sa te simti laughing si o sa o iei iar de la capat.Cel mai bine e sa te faci astronaut parerea mea, poate te trimit astia pe Marte, poate asa o sa ti se straneasca ceva in tine laughing sa te faca sa simti ca traiesti

| Holiday a răspuns:

Follow your dream!

| ShamelessQboy a răspuns:

Nu ai scoala vieții prietene, este tot ce iti mai lipseste acum!
Nu scoala, nu studiile pe care le faci sunt problema, ba din contra.
Poate ai auzit si tu de expresia asta "îmbină placutul cu utilul" poti foarte bine sa te si distrezi in timp ce studiezi!
Chiar nu iti dai seama ca aberezi? Chiar nu ești capabil să de anturaj si distractie din poziția pe care o ai?
Prietene eu am pornit de jos, dintre derbedei de la viata aia unde zici tu ca vrei sa mergi, pentru că nu stii cu adevarat ce inseamna gustul amar!
Si singura sansa sa scap la lumina ă fost aceia de ă face școli și a lua acele cartoane cu care deschizi uși, mama natură mi-a pus un creier în țeasta si e asa de bine când îl folosesc!
Ce te retine sa te distrezi?

| minrest a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Bine spus, mai omule.

| CosminCMZ explică (pentru ShamelessQboy):

Ma distrez mai mereu, dar e una anturajul si distractia, e alta fericirea si implinirea mea sufleteasca.
Am scoala vietii, am simtit gustul amar cand nu-mi aducea Mos Craciun nimic si am fost nevoit vreo 3 ani de zile sa mananc paine cu icre la 0.7 bani, gem si cartofi prajiti ca n-aveam alta mancare ca ai mei nu aveau servici etc.

Doar ca nu imi ating apogeul. Nu sunt multumit cu derularea vietii mele ca sa spun asa.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru CosminCMZ):

Ce sa zic, eu inca din liceu ma întrețineam singur, ziua la scoala noaptea lucram prin discoteci si cluburi puneam boarfele la garderobă sau servea toți ratați la mese ca sa fac bani sa plătesc chiria sa iau mâncare, una peste alta mai iti făceai coada vreo 2- 3 pasarici care iti mai mâncau mâncarea si nici curățenie nu făceau! In facultate ma smekerisem si eu am descoperit cum sa fac bani mai mulți și mai usor. Dar nu vad de ce ar trebui să fii frizer ca sa fii fericit, ai vazut si tu ca fara bani esti vai puta ta.
Nu-i mai bine când faci o căciulă de bani dand o semnătură?
Ai răbdare ca dupa ce iei nenorocita aia de diploma, afara esti văzut altfel, dacă te duce si capul si cred ca da. Din pacate fără ea esti un nimeni, sa măture strada si sa conduca o ma si a poate oricine, dar când e vorba de ceva mai complicat se schimba lucrurile, atunci ai sa vezi diferența!
Nu trebuie să iei cele mai mari note, ci doar sa iei cartonul ala si sa stii sa te infiltrezi unde e bine, unde ușor poti sa faci bani grei!
Investește în tine ca nu o sa iti para rau.
Succes!