| wintix a întrebat:

Bună,fetelor! Mă confrunt cu următoarea situație: De un an încercăm să facem un bebe,dar fără rezultat. Sotul și-a facut spermograma si e ok,eu am fost la consultatie si ecografie endovaginala unde situatia parea la fel ok,nu s-a vazut nimic in neregula. Urmeaza sa merg iar la ginecolog,de aceasta data pentru investigatii mai amanuntite, de infertilitate. Stau ca pe ace, eu am 24 si sotul 29. A mai fost cineva in situatia mea? Ma sperie gandul ca poate am rezerva ovariana scazuta. Cum ati reusit sa aveti un bebe? Cele in situatia mea, ce analize ati facut? Ce era in neregula? Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Niste prieteni de-ai nostri au reusit sa conceapa un copil abia dupa 5 ani de incercari dar nu au fost la medic si nu au luat tratament.O alta prietena a ramas insarcinata dupa ce a facut operatie ca avea trompele infundate.

| Lioana a răspuns:

Nu am alta recomandare decat sa incercati in perioada fertila. E o perioada lunara de 7 zile in care sansele de a ramane gravida sunt mari. Cu 5 zile inainte de ovulatie si 1 zi dupa. Ziua ovulatiei se calculeaza scazand 14 zile din data la care astepti urmatoarea menstruatie.
Si incercati sa nu fiti stresati. Nu va ganditi ca neaparat trebuie sa ramai insarcinata. Bucurati-va de moment. Un medic ginecolog mi-a spus ca copiii facuti din pasiune sunt mai reusiti decat cei programati.

| AliGab a răspuns:

Cate cauze pot fi... ohohoho! Du-te la ginecolog, unul bun, de top. Primele cauze de infertilitate la femei sunt: ovare polichistice (ginecolog), trombofilia (hematolog), endometrioza etc. Sanatate

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Nu cred că este relevantă experiența altor persoane pentru că este complet diferită de a ta, corpul tău este diferit, cu ce te confrunți tu se poate să nu se fi confruntat altă persoană și invers. Investigațiile de rigoare îți vor oferi răspunsuri cât mai precise și indiferent de rezultat, nu uita că încă vă puteți întemeia o familie, puteți apela la o mamă surogat sau puteți adopta și da un sens vieții unui copil cu care soarta nu a fost prea generoasă, puteți încerca fertilizarea în vitro, nu renunțați la speranță. Nu are rost să stați stresați, rezultatul e decis deja, doar că noi nu conștientizăm asta, ceea ce contează este ce se întâmplă mai departe. Vă țin pumnii oricum!