| anonim_4396 a întrebat:

Fiica mea de 15 ani vrea sa stea in vacanta de vara la bunicii ei in Romania, iar eu si tatal ei sa stam in alta tara deoarece nu putem sa ne luam un concediu atat de lung. Ar trebui sa o las? Daca nu, de ce? Precizez ca nu va fi lasata sa faca orice, buncii ei sunt in permanenta acasa si stau la oras

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca fata vrea sa stea vara la bunici si o puteti aduce in Romania, nu cred ca va fi o problema. big grin Mai ales ca bunicii sunt mereu acasa, iar fata poate fi supravegheata permanent. happy
Era mai dificil daca erati nevoiti sa o aduceti in tara, iar fata sa refuze acest lucru.
E normal sa nu i se dea voie sa faca orice si, chiar daca se va supara, ii va trece.winking (ca si atunci cand sta cu parintii, nu?).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand am fost mic, mereu mergeam la tara. si mi-a placut maxim, cu vaci, cu cai, cu camp de porumb, cu fantana, ca in amintiri din copilarie.
Cu ogas, cu rau, cu tractoru pe camp, cu bunicu la prins de vulpi, sa mananci o para de-aia din copac cu gustu ala bun.
Am avut amintiri frumoase la tara, pe care nu le-as fi avut acasa, la bloc, minus una despre care nu vreau sa imi mai aduc aminte nici o data sad

| Endoryus a răspuns:

Ca parinte intrebi niste necunoscuti ce sa faci cu propiul copil? Tu vorbesti serios?

| Violleta2022 a răspuns:

Judecand dupa intrebarile anterioare, vad ca tu esti fetita de 15 ani!
Decizia de te lasa la bunici, apartine mamei si tatalui tau, care au motive lor sa nu te lase.

| cuvant a răspuns:

Eu as zice sa o lăsați. Poate se simte mai libera în tara și are cunoștințe mai mult.
Uneori locuind afara te simți limitat deoarece vorbești alta limba, vezi părinții mergând la munca și stand singura in casă.
Ma gândesc ca va este greu ca și părinți sa nu o vedeți atât de mult dar as recomanda sa o lăsați dar poate o săptămână să vină și la voi.