| didiDia a întrebat:

Buna ziua tuturor,

Ce parere aveti de oamenii care se autoinvita la altii acasa?(indiferent cu cat timp inainte anunta ca vor veni cei care se autoinvita si indiferent de tipul de relatie ce exista intre cele doua tabere de oameni: autoinvitatii si gazda). Pe mine ma dispera/deranjeaza enorm un asemenea comportament. Cum poti sa-ti permiti sa spui cuiva,, vin pe la tine in cutare zi" din moment ce eu nu ti-am spus NICIODATA,, mai treci pe la mine in viitor/cand vrei/etc."?(indiferent cine ai fi tu pentru mine) Mama mea(care nu m-a crescut ea, ci bunicii mei, parintii ei care din pacate nu mai traiesc) si tatal meu vitreg sunt un exemplu de oameni care se autoinvita. De cand am dat la facultate si am stat in chirie se tot autoinvita la mine, desi nu le-am zis niciodata sa vina acolo. Acum sunt in Anglia si stau intr-o casa cu alti 6 studenti, am o camera mai mica de 8 metri patrati, n-am nici chiuveta in camera, dar ei deja s-au si autoinvitat pentru vara viitoare aici inca dinainte de a pleca eu din Romania(vor sa stea vreo saptamana, dar cine stie, poate pana la urma stau mai mult, ca-s profesori amandoi si au concediu berechet). Si-au si cumparat o saltea, urmeaza sa o ia pe a doua ca sa doarma pe jos in camera mea mica de camin. Mie si asa mi se pare putin spatiu si inca stau singura, daramite cand vin ei, cu lucrurile si fitele lor? Frigiderul din bucatarie e superplin, ca-l impartim toti cei 7 studenti. Maica-mea are impresia ca atunci cand o sa vina ea aici, o sa poata pune in frigider tot ce-si doreste, de parca restul de 6 studenti n-ar merita sa aiba si ei loc in frigider. E genul ala de femeie cicalitoare, indiscreta, excesiv de curioasa si manipulatoare, care are impresia ca toti din casa trebuie sa asculte de ea si sa-i faca pe plac din diverse motive si pentru diferite toane de-ale ei. Sa nu uit, e si sufocanta si vrea sa i se acorde multa atentie+ nu reusesc sa o determin sa nu ma mai vada ca pe un copil. Daca nu m-a crescut ea, nu inseamna ca eu am ramas tot mica. Am totusi 26 de ani. Taica-mi-a vitreg e asa de bun cu ea ca-i face toate voile, iar ea il ia de fraier. (Sa n-aud comentarii de la voi in apararea parintilor ca nu de aia ne-au facut parintii ca sa fim slugile lor. Deci renuntati la idei de plecat capul in fata tuturor dorintelor si tertipurilor parintilor, mai ales ca eu nu mai sunt copil. Am venit aici sa lucrez, ar trebui sa inteleaga. Dar degeaba ii zic cu vorba buna sa renunta sa ma mai vada ca pe un copil, ca nu rezolv nimic, ea tot pe a ei o tine.) Ce parere aveti despre tot ce s-a scris aici? Ce as mai putea face eu vis a vis de venirea lor?(presupun ca nu mai pot sa-i opresc sa vina aici, dar daca totusi pot, cum?). Daca nu-i mai pot opri sa vina aici, cum as putea macar sa suport mai bine zilele cat vor sta aici? Probabil o solutie ar fi sa nu-mi iau concediu atunci, dar precis s-ar supara ca lucrez inclusiv cand ei sunt aici. De mentionat ca au 51(maica-mea), respectiv aproape 56 de ani(taica-mi-a vitreg). Multumesc celor care imi vor da raspunsuri folositoare.

Răspuns Câştigător
| Korrawi a răspuns:

O.o se pare ca exista asemenea persoane. Nu am intalnit cazuri, inca... de obicei cine vrea sa treaca pe la mine suna intai sa vada daca o sa fiu acasa, si convorbirea e de genul "pot trece si eu in seara asta/maine/etc pe la tine?" Evident ca si din partea mea lucrurile decurg in acelasi mod, in sensul ca sun sa vad daca sunt acasa persoanele respective, si daca pot sa trec pe la ei/ele. Parerea mea este ca ar trebui sa pui piciorul in prag si sa le explici clar ca nu ai cum sa-i primesti la tine (motivele ar trebui sa fie evidente pentru oricine) si daca tin ei mortis sa vina, sa vina pe raspunderea lor. Din punctul meu de vedere, nu as mai avea ce sa discut cu asemenea persoane, cel putin pana isi revizuiesc comportamentul. Gandeste-te bine, pentru ca daca ii tolerezi asa, lucrurile nu se vor schimba de la sine.

10 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu esti sluga lor - esti fata lor Cand vei avea si tu copii vei intelege mai multe - pentru ca o sa ai si tu copii si sa te vad atunci tot asa o sa gandesti?

| didiDia explică (pentru negru30):

Na ce raspuns aiurea ai mai dat si tu. Nu mai bine taceai?

| Rockart a răspuns:

Bună! Pe mine mă scot din minţi! Se întâmplă să mă trezesc cu unii la uşă chiar când trebuie să plec undeva sau să învăţ sau chiar când pur şi simplu nu am chef de nimeni.

Le-ai spus în ce condiţii stai? Când mai vorbeşti cu ei şi aduc vorba de vizită incepe şi înşirăle tot felul de reguli(frigiderul,faptul că vei lucra pe timpul vizitei lor, lucru din astea), o să le stea în gât. Poate le piere cheful.

| Lisadream a răspuns:

Poate ca parintii tai nu isi dau seama de anumite lucruri. Cred ca ar trebui sa le spui ca nu ai posibilitati sa ii primesti si daca vin sa se descurce cu cazarea. Depinde de tine cum pui limitele. Incearca sa le spui ce te deranjeaza intr-un mod in care sa nu-i jignesti. Trebuie sa te respecte si pentru asta trebuie sa ii "educi"

| RXN a răspuns:

La prieteni, si atunci in anumite conditii, mai merge treaba cu autoinvitatul.De exemplu,a lipsit omul de la scoala,mergi la el dupa cursuri sa vezi daca nu a murit, etc.
In conditiile expuse de tine mi se pare o idiotenie, iar eu le-as spune-o in fata alor tai ca nu vrei sa vina la tine.Nu cred ca e necesar sa mai dai explicatii toata ziua, mai ales ca esti femeie in toata firea.Treaba cu 'inca esti copilul lor' e stupida.Esti copilul lor din punct de vedere biologic,dar asta nu inseamna ca trebuie sa stea dupa tine.
Nu are rost sa-i minti,daca nu-ti face placere compania lor, spune-o mai usor sau mai agresiv, trebuie sa inteleaga pana la urma.Nu e nimic anormal ca vor sa stea cu tine,dar cu spatiul si cu tot tacamul,nu are sens si va fi si o atmosfera 'incinsa'.
Spune-le ca nu vrei sa vina, ca ai alte planuri, ca muncesti. Poate nu sunt asa idioti incat sa insiste la nesfarsit si sa nu intelega ideea.

| Chrysk2 a răspuns:

Ai scris prea mult,dar din ce am am citit la inceput happy,depinde.
Daca persoana care se autoinvita e un prieten foarte bun... de fapt nici nu mai trebuie sa imi zica nimic,dar daca e unu pe care nu il cunosc de mult sau nu am mult tangente cu el e total aiurea, dar poate el vrea sa lege o prietenie.
Ii poti spune direct ca nu iti place sa se invite singur si va intelege, asta daca nu e maniaco-depresiv rolling on the floor

| AliceThai a răspuns:

Codul bunelor maniere zice clar sa nu te duci la nimeni in vizita neanuntat si, atentie, nici mai devreme, deoarece s-ar putea sa pici intr-un moment nepotrivit.
Totusi, eu m-am bucurat mereu de oaspeti, indiferent daca ziceau ca vin (neinvitati) sau pur si simplu apareau la usa happy

| JESSARYA a răspuns:

Pai zile ca celelalte persoane care stau cu tine nu sunt de acord, pff situatia e destul de aiurea. Poate ar trebui sa fii unpic mai hotarata sa pui piciorul in prag. Sau le poti spune ca proprietarul casei nu e de acord.nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca vrei sa-mi auzi parerea.nu ti-ar folosi la nimic.

| didiDia explică (pentru anonim_4396):

Atunci de ce ai mai scris chestia asta?