| anonim_4396 a întrebat:

"Fiti fericiti! Prietenii dispar cind sunteti nefericiti..."

Asa este?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Un prieten adevarat iubeste oricind, si in nenorocire ajunge ca un frate". Nu o zic eu. Biblia o zice.
Cind am dat si eu de necaz, doar doi dintre cei pe care ii stiam mi-au dovedit ca stiu sa fie prieteni.
Da, poate fi adevarat in sensul ca nu prea ai prieteni adevarati, nu ca ar disparea prietenii cind dai de necaz.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Intr-adevar, foarte profund. Este trist, dar adevarat. Afirmatia este si o motivatie pentru ca sa ne straduim sa cautam fericirea. Totusi exista si prieteni sinceri, desi sunt rari, din ce in ce mai rari. Caci un prieten, in sensul corect al cuvantului, este cineva care vine cand toata lumea a plecat.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu. Mereu am avut cate un prieten care sa ma asculte si sa ma impinga din spate la nevoie. Nu mereu acelasi, ca n-ar fi cinstit, m-au ajutat cu schimbul. Si sunt acolo pentru ei cand au nevoie.

Abh
| Abh a răspuns:

Este adevarat, bunicii mei aveau un cerc de prieteni care veneau aproape saptamanal la un joc de carti, la o placinta, bunica ii servea intotdeauna cu delicatese, era pe vremea lui Ceausescu. Cum a murit bunicul si a ramas bunica singura si saraca, nu a mai cautat-o nimeni, asa ca, de prieteni din astia ma lipsesc, prefer sa am in jurul meu doar familia.

| anad a răspuns:

Cei care dispar cand esti nefericit aceia nu ti-au fost si nu-ti sunt prieteni.Prietenii sunt cei care-ti sunt alaturi si la bucurie si la necaz.

| Vizitiul a răspuns:

Da, dar mai sunt si mici exceptii de la regula!

| Alisa a răspuns:

La mine nu este adevarat. AM 4 prietene care sunt cu adevarat ca niste surori, si am trecut prin multe impreuna. Au fost alaturi de mine intr-una din cele mai grele perioade din viata mea, si mi-au demonstrat ca prietenia noastra nu o distruge nimeni si nimic, nici macar distanta.

| Arthur a răspuns:

Exact în situaţia aceasta poţi să-ţi numeri prietenii.

| Farcas a răspuns:

Cam asa ceva.In ziua de azi, foarte greu gasesti un prieten care sa iti fie prieten cu adevarat la bine si la greu, si rau si la bine.Cand esti fericit si o duci bine, toti sunt alaturi de tine, dar cand ai probleme si esti nefericit, cand ai mai mare nevoie de cineva alaturi, atunci esti tot timpul singur...

| arrriadna a răspuns:

Nu. Cine a zis asta sigur nu stia sa isi aleaga prietenii.

| arrriadna a răspuns:

@ anonim. Saracul Euripide... cred ca a suferit, dar, deh, "cum iti asterni asa dormi"...

| arrriadna a răspuns:

@ vampiregirl: Relax, peste 10-20 de ani o sa vezi daca ai avut dreptate ( la mine au trecut 17 si inca "e de bine").

| anna01 a răspuns:

Da, nimanui nu-i place o persoana impovarata si nefericita si nu pune in aplicare faimoasa zicala"Prietenul la nevoie se cunoaste" ca s-ar putea sa ramai dezamagit.

| tarziu a răspuns:

Nu am multi prieteni, dar ma pot baza pe ei la orice ora, la fel cum si ei se pot baza pe mine (asta e indiferent de starea in care sunt ->fericit sau nu)! Cunostinte si amici am o gramada neordonata, nu duc lipsa de ei.

| Casiana a răspuns:

Mmmmmmmm, prietenii de pe TPU nu dispar no talking!

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna. Intradevar unii prieteni asa fac, insa nu toti.
Unii sunt mereu alaturi de tinelove strucklove strucklove struck si la bine dar si la raw.

| Roby67 a răspuns:

Da, asa este.

| nicol20 a răspuns:

Nu este chiar asa ca multi prieteni baga si bete in roate dar foarte rar gasesti prieteni adevarati care sa fie fericiti pentru tine

| danaalexa a răspuns:

Nu nu e asa. Daca sunt prieteni adevrati nu dispar cand esti nefericit, ci atunci apar. Daca sunt prieteni falsi atunci sigur ca dispar, da nu trebuie sa fi fericit pentru ca sa ai prieteni ca aia nu-s prietenii si decat cu taraturi dinalea mai bine fara, sincer, poti fi fericit pentru ca ai 10000 de motive.

| Damian a răspuns:

Amici dispar, prieteni adevarati raman, si te ridica din nou

| Anecherry a răspuns:

Cei care dispar cand esti nefericit nu se numesc prieteni, se numesc simple cunostinte.

| bblock69 a răspuns:

Adevarat!
La nevoie raman langa tine numai prietenii adevarati... din pacate sunt foarte putini si foarte foarte greu de gasit!

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Daca sunt prieteni in adevaratul sens al cuvantului nu te parasesc

| sabela a răspuns:

Cei care dispar nu sunt prieteni, deci nu ai ce pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai perfecta dreptate Dar aceia nu sunt prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gresit! Prietenii adevarati sunt langa tine intotdeauna. Multi confunda amicii cu prietenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arriadna, Euripide a spus aceasta citata. happy

| vampiregirl a răspuns:

Da... din pacate asa este! eu sunt mai mereu nefericita si nu prea rad si fetele de la mine din clasa ma ocolesc si nu mai vorbesc cu mine...atunci mi-am dat seama ca acelea nu sunt prietenele mele

| Ioio a răspuns:

Mmmdaaastraight face
cam asa este, da' nu-i valabil pentru totilove struck
eu am avut 2 prietene ff bune. da'cand am avut ceva probleme, se retrageaustraight faceda' acum am o pr care nu a refuzat nici o problema de amea si nici eu nici una de a eilove struck:X