| LolaMona a întrebat:

Heey,am o alta intrebare. Care este motivul pentru care o persoana care nu se stie daca te place sau nu, dar sa zicem ca da, ar vrea sa te faca geloasa, ca sa scape de tine sau chiar crede ca asa o sa te atraga?

Răspuns Câştigător
| dreams0423 a răspuns:

Te face geloasa pentru ca te place si pentru aceea persoana este important sa vada reactia ta daca ar fi cu altcineva, vrea sa vada daca chiar iti pasa de ea si daca o placi si tu!winking

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i vorba de gelozie aici, pentru ca nu sunteti intr-o relatie, iar faptul ca te place ori nu, este discutabil, deci, exclusa gelozia.
Esti gelozie, cand posezi ceva si altcineva atenteaza la bunul tau, dar nu poti fii gelos pe o idee, sau o persoana, care doar ti se pare ca te place, ori ba.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Da, caile mintii sunt incurcate, sa stii. Uneori noua ni se pare ca altii vor sa ne faca gelosi, desi ei se comporta cum o fac in mod normal. Alteori chiar este adevarat ca ei incearca sa ne faca gelosi, considerand ca in felul acesta "le creste valoarea" in ochii nostri. Jocul de-a gelozia este destul de raspandit fiindca face relatiile mai tumultoase, mai "interesante", si mai pline de intriga, ceea ce pentru unii este... "sarea si piperul relatiei". Si da, uneori, poti incerca sa faci pe cineva gelos pentru a vedea daca "esti important" pentru el.

| Meseșan_Diana_1987 a răspuns:

Bună! Lucrez la un documentar radio despre violența în cuplurile de adolescenți. Aici nu e vorba doar de violență fizică, ci și verbală sau psihologică, sau de gelozie. ai vrea să stai de vorbă cu mine, să îmi povestești experiența ta? poți să îmi scrii aici diana_mesesan@yahoo.com sau sa imi lasi tu o adresa sa te pot contacta.