| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am avut o relație cu un baiat care nu ma respecta. Dupa ce ne-am despărțit, am stat singura o perioada...acum sunt cu un băiat care ma respecta, se poarta minunat cu mine si tine la mine, are calitatile pe care mi le doresc de la un baiat, insa eu nu pot sa tin la el, sa ii ofer aceleasi sentimente, nu simt acea fericire cand iesim, nu ma simt asa atrasa de el, din contra, ma simt plictisita cand ies, parca vreau acea libertate din perioada in care eram singura. Cred ca problema e ca nu ma atrage in mod deosebit fizic. E posibil ca iubirea sa apara in timp? Sa prind drag dupa ce vad ca se comporta mereu frumos cu mine? Are rost sa continui si sa aștept sa ma îndrăgostesc si eu de el sau sa renunt? Menționez ca alti baieti imi plac si fizic, insa ma gandesc ca e posibil sa regret daca ceilalți baieti nu se vor purta la fel de frumos cu mine. Imi e teama sa nu il ranesc mult daca aștept prea mult sa prind si eu drag de el si nu apare acea iubire si atractie si din partea mea.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate traiesti mai bine in viata singura

| Adry05 a răspuns:

Nu cred, cred ca cu timpul o sa ti se ia tot mai mult de el pana n-o sa-l mai suporti in jur. Sunt 2 variante, ori n-ai stat suficient singura ca sa fii gata pentru o noua relatie ori e el mult prea potolit si aici te inteleg, nici eu nu sunt atrasa de tipul asta de baieti din pacate. laughing)

| Evolution a răspuns:

O relatie inseamna fizic si psihic, daca lipseste una dintre ele, nu va merge.
Trebuie sa iti gasesti un baiat sa iti placa si fizic, chiar daca suna egoist. Trebuie sa vorbesti deschis cu el despre asta si daca nu vezi un viitor cu el, eu zic sa nu ii pierzi timpul si nici tu. Cu cat trece timpul, cu atat devine totul mai complicat si probabil te va rani mai mult.
Trebuie sa iti gasesti un baiat care sa te faca sa iti bata inima si sa alergi dupa el, dar nu trebuie sa sari in bratele primului "golan" doar pentru ca e atrage fizic. Daca se comporta urat cu tine si tu vei accepta asta, inseamna ca iti bati tu singura joc de tine.
Deci iti trebuie cineva care sa iti fie pe plac fizic si psihic si tu lui.
Pana atunci incearca sa stai o perioada sa te cunosti pe tine si sa nu te mai bagi in relatii pana nu esti sigura ca vrei sa te implici total si iti place de el fizic si psihic. E ok sa cunosti baieti sa iesi cu ei si etc, dar nu te pune intr-o relatie crezand ca va merge, dragostea cu sila nu se poate.
Succes!

| RAY a răspuns:

Faza e ca ai langa tine o femeie nu un barbat si e logic ca nu te atrage,din moment ce tu cauti un barbat, acele calitati sunt feminine nu masculine,fetele vor un asemenea baiat in mod rational dar emotional ele sunt atrase de badboy pentru ca creeaza drame, atractie fizica, nebunie etc
nu o sa apara nici o iubire decat mai multa monotonie, asa ca mai bine te-ai desparti de el, nici macar nu esti atrasa de el fizic ce sens are sa stai cu el ok e bun are calitati bune dar nu asta vrea genetica ta

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e chiar asa, fetele cautã ambele calitati intr-un baiat de aceea ajung când cu un beta când cu un alpha, chestia e ca acel tip e doar beta si de loc calitati de badboy, ar putea merge intre ei dar ar trebui sa fie si putin badboy când trebuie sa nu fie chiar asa, sa creeze putinã drama prin absenta si nepasarea, disrespect etc
Asta e daca vede ca esti un badboy automat nu formeaza pentru ca isi dau seama cã esti curvar si iti bati joc, iar dacã esti beta catelus in friendzone. Cel mai bine e sa te prezinti intr-un lup deghizat intr-o oaie, adicã un catelus dar de fapt badboy, asta vrea desi e ciudat creierul feminin.

| Freya1 a răspuns:

Da dragostea poate sa vina in timp dar daca nu vine intr-un timp x mai bine te desparti.
Baiatul ala tine la tine, te iubeste, respecta deci e un baiat bun iar tu cauti pretexte ca nu iti place nu stiu ce la fizicul lui.Crede-ma lasa-l ca ii faci un serviciu, si poate isi gaseste si el una mai buna ce nu se gandeste "ba il tin pe asta ca cine sti altul cum e".
Nici prietenul meu nu e rupt din soare,nici eu nu l-am placut la inceput,poate pentru alti e urat dar pentru mine ai schimba freza, fainele, al ingrasa sau slabi e un fleac atata timp cat ma iubeste, alinta, respecta, imi ofera atentie si afectiune.

| SilentRain a răspuns:

Ia-ti unu care te bate si maltrateaza ca sa nu te mai plictisesti
big grin

| AliGab a răspuns:

Atractia fizica este un mare rahat daca persoana de langa tine nu te iubeste si nu te respecta. Sigur, trebuue si tu sa faci acelasi lucru pentru el, dar ai grija ca iubirea nu inseamna indragosteala. Indragosteala este trecatoare, pe cand dragostea este cultivata si inaltatoare. Ai 2 cai de a actiona: il lasi in pace ca pe viitor sa intalneasca pe cineva care sa il iubeasca sau ramai cu el si inveti sa il iubesti. Si cand spun "inveti" vorbesc serios, adica iti pui problema in asa fel incat sa il pui pe el pe primul plan, gen "Ce as putea face astazi ca sa il bucur?". Gandeste-te bine și actioneaza ca atare.
Prima data cand l-am intalnit pe sotul meu si eu credeam ca mai bine il las sa isi gaseasca pe cineva dupa care am stat si m-am gandit mai bine, iar acum nu l-as schimba pentru nimic in lume cu altul. Stiu ca este cel mai bun dintre toti, cel mai potrivit si contrar parerii mele de inceput, stiu ca il iubesc si viata mea fara el nu ar avea sens.

| Nilsson a răspuns:

Problema ta e ca te arunci cu capul inainte in relatii.
Pe prima nici nu trebuia sa o incepi daca ai vazut ca acela era un nesimtit.
Trebuie sa ai o relatie de prietenie mai intai cu un baiat ca sa vezi daca e potrivit pentru tine.
Acum de cel care e cu tine nici nu stiu ce sa mai zic, trebuia la fel sa astepti o perioada pana sa va bagati intr-o relatie, daca il parasesti o sa-l faci mai tare sa sufere.

| DonGiani a răspuns:

Dragostea nu vine în timp, părerea mea. Ori e din prima ori nu mai e, îți zic din proprie experienta.

| Levild a răspuns:

De cat timp vb cu tipu asta nou?

| Sofail98 a răspuns:

Salut.
Da, este posibil sa te atasezi in timp, dar nu neaparat, si asta depinde atat de tine cat si de el.
Daca simti ca nu puteti fi impreuna, nu lungi lucrurile nenecesar, si incheie. Chiar daca nu o sa inteleaga, va fi mai bine pentru amandoi in timp. Dar tine minte, ca aspectul chiar nu e tot happy