| Andreea1778 a întrebat:

Hei! Am o problema. Din cauza timidității când port un dialog cu cineva mereu încep sa ma bâlbâi și sa ma blochez. Când ma întreabă o persoana ceva ma emoționez dar nu înțeleg de ce, asa sunt de mica și nu pot vorbi ca un om normal, mi-e rușine ca lumea poate crede ca sunt proasta și nu știu sa vorbesc dar eu sunt timida și ma emoționez din orice. Ce as putea sa fac sa nu mai fiu asa și sa nu mai fiu emotiva? Va rog sa ma ajutați asta e o problema care mă macină de mulți ani! sad

11 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
Incearca sa iti construiesti increderea in tine. Nu pot sa-ti spun nimic ce poti face fizic, cred ca e de lucru la mintea si psihicul tau. Incearca sa fii degajata in conversatii, gandeste-te ca nu ai ce pierde.
Pupici

| Swae a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la problema asta, chiar si daca se intampla..continua-ti ideea.
Comunicand mereu, te vei acomoda sa vorbesti cum si cand vrei. Ideea e sa nu te mai gandesti atat de mult la felul in care vorbesti, ci ideea pe care vrei s-o transmiti.

| Frank51 a răspuns:

Asa esti tu si trebuie sa te accepti. Te vei schimba cu timpul fara sa iti dai seama, nu ai ce sa faci mai mult.

| Bogdan8102 a răspuns:

Eu am avut aceeasi problema si am mers la psihiatru... Am invatat ca nu poate nicio pastila sa te faca sa fii fara emotii si asta este o trasatura a noastra. Trebuie sa actionezi fara sa stai pe ganduri, sa te mai uiti ca sunt multi care sunt sociabili si gresesc o gramada dar faptul ca au increderea aia in ei si zambetul acela pe buze nu se simt deloc deranjati... Eu ma gandesc mereu la lucrurile bune pe care le-am facut pana acum si la care am fost laudat, nicio greseala nu ma face sa renunt la planurile mele si la a fi fericit. Fericirea nu este o oportunitate, este o alegere, ceva ce ai mereu cu tine fara sa stii. Eu nici acum nu sunt sociabil cum as fi vrut sa fiu si daca stau sa ma gandesc, tine doar de mine sa ma schimb, la fel cum se pune regula si pentru tine. Nimic nu este pierdut, ai toata viata inainte, distreaza-te, comunica, invata lucruri noi si fii tu insuti, nu-i asculta pe ceilalti, adica fii originala. Oamenii originali sunt cei mai speciali. Ai incredere in tine si tine minte ca multi oameni de succes au gresit o gramada pana sa ajunga la stadiul lor, cum este Lebron James, Leo Messi sau Angelina Jolie. O seara minunata iti doresc si sper ca te-am ajutat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o ușoară anxietate ce provine din trecut ceva din trecut te o afectat sau chiar din copilărie. Ar trebui sa ai mai multa încredere în tine și sa nu mai gândești negativ ești o fire introvertita asta reiese din celalalte întrebări ale tale emoțiile le poți depăși totu depinde de tine ai stima de sine scăzută și de asta probabil alta problema nu vad sa ai decât o ușoară anxietate care o poți elimina socializand asta e chestia ca îți pasa prea mult ce părere își fac alții de tine asta e blocajul fi tu însuți și cât mai naturala în conversatii și nu te mai gândi ca dacă scoți o prostie x zice asa sau cutarescu tocmai ca te gândești prea mult la aspectul asta ai și emoții și te bâlbâi încearcă sa nu te mai gândești la trecut mintea ta gândurile tale sunt ancorate în trecut uitale și trăiește prezentul
Nu te mai lasă afectata de orice chestie negativa care ți se întâmplă bagi prea mult în seama și te afectează din tpcdv

| oz_1736 a răspuns:

Cand vorbesti la telefon du-te in fata oglinzii si uita-te in ochii tai. La inceput te vei fastaci apoi iti vei reveni. In timpul convorbirii foloseste cuvinte complicate. Esti fata si vorbesti mult la telefon. Vei reusi. In convorbirea fata in fata incearca sa eviti contactul vizual, pentru inceput. Si multa ambitie

| Donsavas a răspuns:

Este o tulburare anxioasa, nu timiditate iar simptomele indica asta. Consulta un psihiatru pentru tratament!

| majajssjsn a răspuns (pentru Swae):

Si eu am aceeași problema ca si fata de ce a lasat msj …Când vb spun o parte din idee după care ma blochez, uit …Sper sa treacă si sa funcționeze sfatul tău sa reușesc sa pun in practica

| majajssjsn a răspuns (pentru Frank51):

Rau răspuns ..Trebuie sa încerce sa schimbe trebuie asta ..Nu trebuie sa se accepte

| majajssjsn a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc

| Frank51 a răspuns (pentru majajssjsn):

Rău răspuns. Nu prea are cum să se schimbe. Poți face din lup câine? Niciodată.