| Baiattt a întrebat:

Stau prost cu comunicarea si nu stiu cum sa fac ca sa mi-o perfectionez.Stiu ca ar trebui sa ies in lume si sa vorbesc cu prietenii cu fetele etc dar am o frica in mine si nu stiu cum sa scap de ea. De ex cand comunic cu o fata ma inrosesc foarte repede si nu stiu dc. Si o alta problema e ca habar nu stiu ce sa vorbesc cu fetele.Si acum vreau sa ma duc la o intalnire cu o fata sa trec insfarsit peste frica asta dar habar nu am ce sa ii spun fetei.Deci eu pot sa trec de frica asta sa ma duc pana acolo dar habar nu am ce sa discut cu ea sincer parca ma inghet pur si simplu si devint mut.Deci daca ma duc tot o sa ii spun ceva la inceput dar o sa ma blochez si nu o sa mai stiu ce sa ii spun.
Si cand incep sa vorbesc in public sau cu o fata ma emotionez foarte repede si din cauza asta poate incep si sa ma balbai sau nu stiu ce.Cum sa fac ca sa fiu relaxat cand vorbesc in jurul a mai multor persoane sau cu o fata sa nu ma mai rosesc sau sa ma emotionez?!

2 răspunsuri:
| SimoDR a răspuns:

Pentru inceput hai sa vedem ce sa faci la o intalnire. Daca nu stii ce sa vorbesti, indicat ar fi sa o intrebi pe respectiva fata. Uite asa simplu si direct : " despre ce subiecte ai vrea sa vorbim, ca sa nu ne plictisim?". O poti face serios sau glumind. Daca tu nu stii, inseamna ca ea ar trebui sa te aprecieze ca ii lsdi ei posibilitatea sa aleaga subiectul conversatiei. Iti vor veni vorbele pe parcurs, chiar daca nu le ai la tine in primul moment.
Acum, hai sa vedem ce poti face sa vorbesti in public, fara emotii. Si mai simplu: imagineaza-ti ca ascultatorii tai sunt pomi. Da, da, adica, de ce sa nu iti imaginezi ca vorbesti la pereti? Nu conteaza ce spui, conteaza doar sa spui, sa te exteriorizezi. Sunt convinsa ca nu o sa spui prostii, deci nu are de ce sa iti fie teama sau sa te intimidezi. Bafta.

| Tavii a răspuns:

Acum ceva timp sincer si eu aveam problema asta dar cu cat iesi mai mult in lume si comunici cu mai multe persoane cu atat mai bine pentru a scapa de aceasta... timiditate iar cea mai buna metoda pe care o stiu sa scapi de emotii este sa vorbesti relaxat, calm, fara a te gandi "vaaai ce sa-i mai zic ce sa mai fac? se uita la mine si eu tac din gura" cel mai bine la inceput e sa eviti contactul vizual. personal cand ma uit in ochii unei fete cateodata m pierd gandindu-ma la cu totul alt ceva si poti incerca (daca ai talentul de a spune glume) sa faci persoana respectiva sa rada dar nu glume deplasate sau nesimtite pur si simplu lucruri care pe tine te-au amuzat. sper sa te fi ajutat cumvabig grin