| anonim_4396 a întrebat:

Hei. am o problemă si sper sa ma ajutati cu un sfat.
In ultimele luni. Părinții mei se cearta in fiecare zi De la bani si ca mama sta prea mult la servici si ca el trebuie să stea cu fratii mei. Tata lucrează si el dar deținând un magazin nu sta prea mult la servici, facand schimb cu angajatul.
M-am săturat să îndur toate certurile lor.
Acum sunt a 8-a, macar din toamna voi merge la liceu in alt oras si nu voi mai îndura toate acestea. dar pana atunci?
Va rog frumos sa ma ajutați.

Răspuns Câştigător
| HLucian a răspuns:

Buna. Daca doresti o schimbare..trebuie sa te implici. Incearca sa te pui intre ei cand se cearta..sa-i impaci. Atentie, nu lasa impresia ca tii mai mult cu unul dintre ei. Incearca sa calmezi situatia cu o voce calda. Sper ca te-am ajutat. Succes la liceu!

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Sa comunici cu ei, sa-bagi in sedinta si sa te spui ce te doare. E un mediu in care nu poti invata mai ales acum cand dai examen si sa gaseasca o solutie sa fie pace. Daca nu-i ajuta nimeni sa-si dea seama ca gresesc, ei nu-si dau seama si poate se ajunge la mai rau.

| Alex007xD a răspuns:

Lasa-i sa se certe ca le-a trece intr-o zi.

| PisicutaPisy14 a răspuns (pentru Alex007xD):

Dar nu mai suport... de obicei imi pun castile in urechi si dau muzica la maxim, dar totusi nu mai pot continua asa.

| HLucian a răspuns (pentru PisicutaPisy14):

Buna. Daca doresti o schimbare..trebuie sa te implici. Incearca sa te pui intre ei cand se cearta..sa-i impaci. Atentie, nu lasa impresia ca tii mai mult cu unul dintre ei. Incearca sa calmezi situatia cu o voce calda. Sper ca te-am ajutat. Succes la liceu!

| PisicutaPisy14 a răspuns:

Multumesc pentru sfaturile voastre, chiar sunt de ajutor.