| andreealc345 a întrebat:

Am aproape 14 ani si am o problema destul de grava. Parintii mei sunt pe cale sa divorteze. Tata lucreaza in alt judet si il vad doar o zi-doua pe saptamana, iar mama practic ne creste pe mine si pe fratele meu. Am inceput sa o inteleg pe mama, fiindca ii este foarte greu sa se descurce cu doi copii. E mereu singura, are cateva probleme de sanatate, iar aceste probleme sunt create de certurile pe care le are mereu cu tata, de faptul ca nu are cu cine se consola etc. Mi-e mila de mama pentru ca este neajutorata si se zbate foarte tare pentru mine si fratele meu. Isi doreste sa avem absolut tot ce ne trebuie. Aici intervine tata. Tata, nu stiu ce-i cu el, dar nu-i de acord cu nimic : nu vrea sa ne mutam la casa, desi am avea posibilitatea, nu vrea sa ne schimbam mobila/electrocasnicele, nu vrea sa mergem nicaieri in concediu de sarbatori sau de ziua mea. Mai sunt aprox. 2 luni pana la ziua mea si stiu amandoi cat de mult imi doream sa mi-o sarbatoresc intr-un mod mai special...da sigur. Nimeni nu ma asculta. Tata lucreaza foarte mult. Mai nou lucreaza si sambata, deci il vad doar duminica si baga foarte des scuza cum ca el nu poate sa-si ia concediu. M-am saturat. Credeti-ma ca m-am saturat sa o aud pe mama plangand, pe tata tipand. Tata nu mi-e niciodata alaturi. Nu ma simt in largul meu cand vorbesc cu el, ceea ce mie nu mi se pare prea bine. Daca ar fi dupa mine, mi-as lua o valiza si as pleca in lumea mea sa scap de amandoi si de frate-meu, care are 9 ani si nu prea intelege. Va rog, ajutati-ma cumva. Nu stiu ce sa fac.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu toții aveți nevoie de o consiliere psihologică!
Pa, pa.

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Pai,desi e dureros pentru voi, trebuie sa acceptati faptul ca doi oameni au hotarat sa divorteze, din cauza situatiilor tensionate. Ati fi mai linistiti daca ar lua-o pe cai diferite, ca daca nu s-ar intampla asta, ati suferi. Mama ta trebuie sa fie puternica, o mama poate face cat 2 parinti,crede-ma. Ai incredere in mama ta, fii un sprijin pentru ea, atat cat poti, arata-i ca are pe cineva aproape in momentele astea. O sa fie greu, dar la un moment dat veti intelege ca a fost bine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TPUuser199 a răspuns:

Vorbeste cu un psiholog, si spune`i tot ce te apasa.

| MySelf94 a răspuns:

Bună! Cred că ai putea să vorbeşti cu mama ta, să îi explici că pentru cineva de vârsta ta nu e bună deloc situaţia, şi să ia o decizie puţin mai radicală. Dar din câte spui, toţi sunt cam tensionaţi, deci nu poţi să ştii dacă va înţelege (sau cum va înţelege). Ai putea să ceri ajutorul unor rude, să stai la un unchi/ o mătuşă o perioadă, şi să îţi serbezi şi ziua, vin şi părinţii tăi, măcar până se mai rezolvă din probleme. Sper să ieşi cumva din situaţia asta. Sărbători fericite!