| Rox1234 a întrebat:

Buna, TPU! Stiu ca e foarte vechi siteul si pare destul de absurd sa caut sfaturi aici. Dar poate ma vor ajuta cum sa gestionez o situatie..Am 20 de ani, parintii mei nu se inteleg de cand ma stiu, repetate scandaluri, dar mama este cea care le provoaca ba il si loveste pe tata. Tata nu riposteaza, nu o loveste, iese afara daca e nervos. Ea daca este contrariata incepe sa-l loveasca cu ce nimereste. Tata nu da divort din obisnuinta si ca o iubeste, iar mama pentru ca nu ar avea unde sa stea, parintii nu ar primi-o. Tatal meu este bolnav si ea nu lucreaza, el lucreaza si asa bolnav cat reuseste, ea in schimb il blameaza si-l cearta ca "uite in ce hal ai ajuns, m-am saturat sa sufar cu tine". Il trateaza cu indiferenta si lipsit de empatie. Nu am nimic cu ea, ca e mama mea, dar mereu am avut o mai mare afectiune fata de tatal meu pentru ca el a manifestat-o. Ea are 3 clase si cred ca si lipsa de educatie se observa in cazul ei, iar toata familia ei e violenta. Va rog sfaturi, cum sa ma potolesc, cum sa nu devin si eu ca ea si sa o lovesc cand il loveste pe tata? Cum sa gestionez situatia ce sa-i spun? Il simt pe tata foarte chinuit si ea e cea care ii provoaca suparari desi are o boala grava si nu are voie de asa ceva..Multumesc anticipat.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O legi de calorifer impreuna cu tactu sa te ajute si sa stea asa pana se cuminteste, altfel va ramane un mamifer violent toata viata ei. Pacat ca ne.a bolnavul e mamaliga si nu o da afara din casa doar aia merita expediata

| Simpatic a răspuns:

Nu ai dreptul sa o lovesti, dar cand mai da in el te poti baga si sa-i tii mainile, dar fii atent/a sa nu aibe vreun cutit ceva in momentele acelea de furie, in rest nu prea ai ce sa faci, nu ai cum sa o schimbi nici in bine nici in rau.
Dupa nick pari fata dar nu-s sigur un lucru iti zic pe viitor nu te prostitua, cele ca tine ajung sa faca asta datorita traumelor vazute si traite in casa, tu arata ca esti peste acestea si nu fa ce fac toate proastele pentru a-si castiga existenta.

| Simpatic a răspuns:

"Stiu ca e foarte vechi site ul si pare destul de absurd sa caut sfaturi aici"

Faptul ca site-ul este vechi nu inseamna ca nu e de ajutor, nu e ca alte siteuri "moarte" in care nimeni numai scrie nimic, dovada sta faptul ca ai primit raspunsuri!

| sierra1 a răspuns:

"Am 20 de ani, parintii mei nu se inteleg de cand ma stiu...Cum sa gestionez situatia"

boală e veche - cât tine. Deși "pare destul de absurd sa caut(i) sfaturi aici" eu zic că ar trebui să te muți

punct

| Nemessys a răspuns:

Nu înțeleg de ce te sperii deoarece dacă tu ai văzut asa ceva la mama ta, ai văzut ca este un exemplu de,, asa nu".

Ai 20 de ani, ai deja o gândire și un caracter propriu. Ce te face sa crezi sa o sa te schimbi și în viitor o sa devii ca mama ta? Oricum tu spre deosebire de ea, ai fi conștientă de propriile fapte și de efectul pe care îl au acestea asupra celor din jur.

Referitor la cum îți poți ajuta părinții, chiar nu știu.

Oricum ideea este ca dacă vrei sa faci ceva, nu o poți face singura.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ai ce sa schimbi, e prea tarziu. Parerea mea este ca ar trebui sa iti cauti ceva de lucru si dupa 3-4 salarii sa iti cauti o chirie pe undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu s-au schimbat pana acum, nu o vor face nici in continuare. Solutia ta : PLEACA DE ACOLO
Muta-te in chirie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este, e absurd sa cauti sfaturi aici! Dar nu pentru ca e site-ul vechi, ci pentru ca userii sunt... nu mai zic cum. Intelegi tu.

| Dana2103 a răspuns:

Cand devine agresiva suni la politie si la salvare
Le zici ca este violenta(asta arata ca e suspecta de o boala mintala)
Iar ei o sa si faca treaba
O vor duce la un control medical

| Bariel a răspuns:

Eu personal as injosio, dupa ce ca nu contribuie cu nimic familiei mai are si nesimtirea sa se comporte asa cu tatal tau. Tu ar trebui sa pui piciorul in prag si sa i spui pe fata, ar trebui sa-i fie rusine

| Onlyme3991 a răspuns:

Vei fi opusul mamei tale!
Si eu sunt intr-o situatie asemănătoare... trimite-mi mesaj si vorbim mai pe larg! E trist ca o fată să asiste la așa scene!