| Schimbanumeurgent a întrebat:

Hei.
Eu unul nu am prieteni adevarati, am vreo 2-3 mai apropiati dar sunt toti pentru ei, nu sunt uniti,nu sar la nevoie etc.
Si mi se pare ca sunt tot mai putine astfel de relatii de prietenie, lumea e tot mai pretentioasa,mandra,orgolioasa, egoista, fatarnica.
Mai pe scurt, increderea oamenilor in unul si celalalt e tot mai mica pe zi ce trece...
Voi aveti pe cineva mai apropiat, pe care il puteti numiti prieten adevarat, sau chiar frate/sora gen bro/sis(bff)? Sau v-ar placea sa aveti? Si ce parere aveti despre astfel de prietenii?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am avut de-a lungul vietii, multi prieteni foarte buni. NU sunt genul de prieteni cu care te vezi ed 5 ori pe saptamana si mergi la cafea, sunt genul de prieteni cu care te vezi al evenimente importante si la care poti apela la 3 dimineata ca stii ca te vor ajuta. Si niciodata prietenii nu m-au dezamagit. In clipa asta, am cel putin 5 persoane (in afara familiei) despre care stiu sigur ca m-ar ajuta la orice ora, cu orice as avea nevoie. Si eu as face acelasi lucru pentru ei

| Bacemi a răspuns:

Părinții mei sunt singurii pe care știu că m-aș putea baza să mă scoată din orice rahat în care aș intra. Și frații și surorile mi-au fost alături de mai multe ori, cu excepția aici că suntem cam pe altă lungime de undă, nu pot vorbi orice cu ei și cam au fiecare problemele lor.
În rest, am fost destul de norocos să cunosc oameni faini cu care să pot vorbi absolut orice, autentic, fără perdea și fără menajamente. Dar e cale lungă de aici până la a fi ei acolo pentru mine oricând. Gen să consume timp și energie pentru că am nevoie, să facă drumuri, să mă împrumute cu bani, etc. Singurii doi prieteni, pe care îi știam de cam opt ani și cu care puteam vorbi cam orice găseau mereu scuze în ultimul timp așa că relațiile s-au răcit mult. Cu unul nu mai vorbesc deloc și cu celălalt mai vorbesc o dată sau de două ori pe săptămână, dar scurt, laconic, nimic constructiv.
Pe de altă parte cam asta este realitatea, nimeni nu există pe lumea asta special pentru a ne face fericiți. Pot contribui într-un mod anume la evoluția noastră, dar apariția lor în viața noastră e limitată contextual și temporal. Nu e constructiv să ai așteptări în sensul că trebuie ca un prieten să fie mereu pentru tine când ai nevoie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Am si prieteni adevarati dar si cunostinte, prefer sa vad doar partea buna la oameni.
Daca te bazezi pe perfectiune in selectarea prietenilor, ai de cautat.
Reflecteaza putin si la tine, e o zicala veche "spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti"

| Freya1 a răspuns:

Daca ar fi sa cer inapoi ajutorul ce l-am oferit altora nu as mai avea atatea griji dar nu o sa se intample asta deoarece fara un castig nimeni nu te ajuta si dator sa iti fie

| anonimg a răspuns:

Increderea se castiga. Dar niciodata la scoala; ci numai atunci cand veti lucra ceva impreuna, cand veti face un proiect, planuri si veti munci impreuna ca sa aduceti planul la indeplinire. Numai in astfel de circumstante inimile se vor lega intr-o adevarata prietenie.
Adolescentii sunt schimbatori rau de tot. Si cand spun asta ma gandesc la colegii de scoala, pentru ca aceasta este ca o a doua familie: vrei nu vrei, stai intre 4 pereti cu ei, ca si acasa. la scoala se leaga ceva, dar nu dupa cum ne astpetam, nu dupa cum ne dorim.
De vina este moda lumii. Si nu ma refer la imbracaminte, ci la faptul ca poti fi considerat slab si devii vulnerabil daca iti deschizi inima cuiva.
Mai este si lipsa de educatie vazuta in doua perspective:
1. tinerii fug de responsabilitati: "Decat sa-i stiu problemele, mai bine sa nu-i stiu nici bucuriile";
2. lipsa de sinceritate, de incredere de care ai amintit.

Eu am lucrat in echipa cu un baiat mai multi ani de zile. Asa am ajuns sa ne cunoastem foarte bine. Acum nu mai lucram impreuna; ne vedem mai rar, dar am ramas la fel, chiar daca in aceasta relatie de prietenie au aparut si probleme -pentru ca nu se poate ca sa nu apara.

Ca sa fiti uniti trebuie sa fie spre bine, nu spre rau. Adica daca face vreunul din voi o greseala, aceasta trebuie recunoscuta. Iertata, dar recunoscuta. Aceasta inseamna sinceritate intre voi, dar si fata de ceilalti oameni.
Mi-am adus aminte ca pe cand eram adolescent, mergeam cu un coleg spre casa, si la un moment dat acesta imi spune in gluma: "Daca ma iau de astia, sari si tu?" La care eu ii raspund: "Sar si eu de partea lor." La scoala nu am avut colegi in care sa-mi pun increderea, sau sa fiu mai deschis cu ei. Cum am zis mai sus: putini sunt adolescentii care pot pastra secrete, care stiu sa empatizeze. Majoritatea sunt usuratici. Sunt oameni, trebuiesc respectati, iubiti, dar doar atat. Si parintii sunt de vina, pentru ca i-au lasat sa creasca in voia sortii. Este ca si le-ar fi spus: "Te descurci tu la scoala si in viata, ca si noi -parintii tai- ne-am descurcat singuri." Si astfel parintii isi linistesc constiinta, si cred ca sunt absolviti de obligatia de a-i educa pe copii. Astfel de parinti nu vor scapa nevinovati. Roadele acestor parinti se vad in caracterul copiilor lor. Cu toate acestea, caracterul acestor copii poate fi schimbat. Dar vor dori ei sa se schimbe?

| SilentRain a răspuns:

Nuampenimeniimiplacesinguratateaemaibineasadecatsama inconjordecaracteremurdare

| Clorox a răspuns:

Daca stii sa-ti alegi persoanele nu ar mai fi atat de multa drama pe aici, doar pentru ca cineva sta toata ziua pe calculator si nu are viata sociala nu poti spune ca nu mai exista prietenie sau incredere pe pamant.

| xerxes1 a răspuns:

Tu esti problema, nu cei din jurul tau.Este usor sa dai vina pe ceilalti.Cand o sa maturizezi poate o sa intelegi asta.Pana atunci poti sa plangi ca o fetita pe umarul cui este dispus sa-ti asculte vaicarelile.

| laurentiavl a răspuns (pentru xerxes1):

De ce ma rog crezi ca problema e in ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un prieten foarte bun care imi este frate mai ceva ca cei 2 frati care ii am. Conteaza si cum esti tu, nu doar cei din jur. Vulpea care nu ajunge la struguri, spune ca sunt acri. Asa si tu si astia care zic ca nu au macar un prieten bun. Daca ai 5 10 120, da e clar. Numai prieteni nu sunt aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce imi place cand pe altii ii *** grija de mine. Si cica eu am prea mult timp liber. Ce zicea Cicero "It is the peculiar quality of a fool to perceive the faults of others and to forget his own".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Endoryus minte. Pana acum vreun an spunea ca nu exista prietenie.
Nu gresiti sa va uitati in gura lui. Zice de vulpe care nu ajunge la struguri dar a uitat ca si el era fix la fel! Dar la ce timp are din belsug sa fie o vecina barfitoare de la etajul 2 pe TPU cred si eu ca are timp de prieteni.

Si ca sa-ti si raspund, domnisorule invizibil (daca te mai lasa admina sa fii).
Nu trebuie sa disperi dupa prieteni adevarati sau apropiati. Majoritatea oamenilor te vor dezamagi la un moment dat. Sau tu pe ei si se vor indeparta.
Prietenia nu e ceva ce se gaseste la un raion Carrefour.
Prietenia "adevarata" sau "apropiata" exista, dar nu e pentru oricine.
Intr-o lume tot mai narcisista si fatarnica vezi de treaba ca o sa ai noroc macar sa ai "doar" prieteni si atat.

Era o vorba ca prietenii vin si pleaca. In esenta nu e gresita.
Tu bucura-te de fiecare moment si invata sa n-ai pretentii prea mari de la altii. Trebuie sa depinzi de tine insuti cat mai mult posibil. Iar daca ajungi vreodata singur la un film in oras nu e deloc ceva trist.

| PumpkinDoll a răspuns:

Welcome To Earth

| Nevroza a răspuns:

Eu sincer am, la fel 2 prieteni cu care ma inteleg in sensul in care, daca e sa suferim ne consolam reciproc. Si ei sunt pentru ei, in mare parte dar recunosc ca asa sunt si eu. Cand omul foloseste alt om, acel om v-a folosi alt om. Cam asa am patit si eu, incercam sa ma imprietenesc nu doar cand am nevoie si nu s-a ales nimic. Asta e pentru ca nu au vrut, cum nici eu nu am mai vrut altadata.

E bine sa ai motivatie interna totusi, sa ai rezerve pentru a fi puternic deoarece nu trebuie sa ai asteptari. Aici e problema! Daca iti pui baza intr-un om, pierzi. Chiar daca sunt BFF...

Sa iti raspund la intrebare. Nu mai exista prietenie deoarece exista un egoism ce a atins apogeul. Indiferenta caracterizeaza, sa moara vecinul ca sa ii luam capra. stii?

Recunosc ca nu sunt prieten bun, am si eu un ego mare, deoarece prietenii au facut asta. Prietenii din copilarie mai ales, mi-au demonstrat ca totul e trecator, viata, lucrurile si ei.

Prefer, in mare parte sa traies ca ursul de pestera, singur si inchis. Asa stiu ca nu sunt expus la pericolul de a fi victima sentimentelor!

| iAMVi a răspuns:

Daca stai sa iei la bani marunti pe oricine este ca filmul ala "Sa nu ai incredere in nimeni"
Pana la urma nici noi insine nu putem fi sinceri sau punctuali cateodata, dar o alta persoana...

| LilPeep a răspuns:

Nu am nici un prieten adevarat, doar de interes am avut, stii genu cand ti'e bine toti langa tine la greu pleaca toti

| Xenow a răspuns:

Cuvntul prieten Adevarat nu exista majoritatea din Ziua De azi sunt numai pentru ca ai Banii sau ca o duci mai Bine nu te increde in persone cu doua fete vorba aia Cand ai bani si o duci bine

Toata lumea e neam cu tine cum o duci mai rau nici Dracu nu-i neamu tau