| Gordinandreea99 a întrebat:

Hei, parintii mei sunt divortati de 11 ani si mama s-a recăsătorit cu un bărbat foarte de treaba, imi face toate poftele, imi cumpara de toate, dar nu vorbește cu mine, daca il întreb ceva se face ca nu ma aude, de multe ori o întreb pe mama daca e suparat pe mine dar ea zice ca nu, dar eu simt ca are ceva cu mine, simt ca il deranjez cu ceva, eu deschid subiecte de discuție dar de abia scot doua cuvinte din gura lui. Când stau cu el in bucătărie la Țigara nu vorbește nu rade, dar daca vine mama sau unul din bunicii mei rade, glumesța cu ei. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa ai rabdare cu el si sa te oferi sa-l ajuti la terburile lui de pe langa acasa, sau afara, in curte, la masina, oriunde merge, doar tine-te dupa el si spune-i ca vrei sa-l ajuti!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Clar are ceva cu tine, nu te suportă, faptul ca i ti cumpăra tot ce vrei, nu inseamnă ca te si place, o face pentru mama ta, ceva din obligatie, de aceea cand esti doar tu cu el nu te bagă in seamă, deoarece tu pentru el nu existi, esti fata sotiei lui, nu esti si fata lui, e greu sa te integrezi intr-o familie in care ai un părinte vitreg, el mai are copii cu fosta sotie? De cit timp s-a recasatorit mama ta? Asa era si la inceput relatia ta cu tatăl vitreg? Tu îi spui tată, sau îi spui pe nume? Ce vîrstă ai tu? Dar mama ta si tatal vitreg? Tatal tau natural nu vine la tine? Tii legatura cu el? M ai ai frati, sau surori? Si cu aceiia cum se poartă tatal vitreg? mersi.

| AFR81 a răspuns:

Poate, intr-adevar nu te simpatizeaza foarte tare, poate asa o fi caracterul lui sau poate are o mica retinere fata de tine stiind ca nu esti fata lui. Nu avem de unde sa stim ce gandeste, putem doar sa presupunem. Tie nu-ti ramane decat sa te obisnuiesti cu situatia si sa speri ca, poate cu trecerea timpului, acesta se va schimba si va deveni mai apropiat fata de tine. Daca nu, nu-ti ramane decat sa pastrezi o relatie foarte buna cu mama ta si cu tatal tau adevarat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cred ca nu se simte in largul lui cu tine.

| UnBroken2016 a răspuns:

Ce ai vrea sa vorbeasca cu tine? Imi aminteste de bunicu, era foarte sociabil dar pur si simplu nu vorbeam nimic in afara de scoala cu mine. Cu fratii mei care erau mult mai mari, vorbea de toate. Cred ca pur si simplu nu stiu ce sa vorbeasca. Zi mersi ca nu e nesimtit, in rest sa te bucuri de el. Cat despre ce zice Adrian mai sus, nu am intalnit pana acum o persoana care sa nu suporta pe alta si sa ii faca toate poftele. Eu nu cred ca este asta.