| zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Mama nu e niciodata atenta ce face si ce vorbeste, nu aude cand vorbeste cineva cu ea e in lumea ei, incurca cuvinte banale, are lapsusuri foarte des. Ma intreb uneori daca are o problema neurologica. Este posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul neurolog poate sa i ti spună dar dupa ce mama ta face o tomografie computerizata, fara tomografie nu i si va da seama doar povestindu i tu medicului, pe radiografie medicul vede tot creierul si vede daca sunt sau nu leziuni cerebrale.Ce varsta are mama ta?

| Sofer a răspuns:

Sa meargă la un consult.

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa o vadă un neurolog.

| dinaprilie a răspuns:

Daca nu este sub un tratament medicamentos sau ..se drogheaza? Nu? Atunci clar este ceva ce vine din interiorul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu cumva să fie început de Alzhaimer.

| Mopmop a răspuns:

Depinde mult si de varsta ei. Dupa o anumita varsta creierul incepe sa se inchida. Anumite parti mai repede anumite parti mai tarziu. Acest proces se intinde pe 30 40 ani.
Daca acest proces a inceput deja. ..trage tu concluzia.
Asa incat, medic familie apoi medic neurolog.

| nicu991 a răspuns:

Fuga la neurolog. Cel mai probabil o sa recomande efectuarea unui CT cerebral.

| readytofly a răspuns:

Iti recomand sa mergi impreuna cu ea la un consult. Daca are vreo problema, e bine sa fie descoperita cat mai devreme pentru o sansa mai mare de vindecare.