| NicollNikkyKv a întrebat:

Hei, stiu ca poate n-ar fi trebuie sa postez asta aici dar am nevoie de niste sfaturi, sfaturi de la cei care au trecut prin asa ceva.
Viata mea e destul de complicata in momentul de fata, parintii mei vor sa divorteze.DE CE? din cauza tatalui meu a facut o greseala pe care no pot zice aici.Cand am aflat peste mine pur si simplu s-a prAbusit cerul, totul, au inceput scandalurile, plansete...niste nopti nedormite, dupa care parca apele sau mai linistit, mama i-a mai dat o sansa, dar inca avea suspiciuni, el inca continua sa faca acea 'greseala' apooi iar au aparut scandaluri si plansete, am zis ca nu mai are rost sa-mi pese... apoi iar s-au linistit apele, nu a durat mult, pana cand intr-o zi iar s-au certat, si chesti, trestii.Acum in momentul de fata vor sa divorteze, nu pot concepe viata cu parintii mei despartiti stiu ca nu e nici primul nici ultimul caz dar peste mine pare totul prabusit, totul e spulberat, am suferit si sufar foarte mult din cauza asta..pana acuma tot ziceam chiar daca se mai certau ' nu s v-or despartii' si asa a fost, pana acum, toate sperantele mi s-au oprin, mi s-au spulberat aici, nu mai este cale de impacare.e ft greu pentru mine.Cand ma gandesc imi vine sa plang dar ma abtin, am vorbit cu ei si mi-au zis ca indiferent de ce se v-a intampla ei ma vor iubi, dar eu nu pot alege intre ei, cu cine sa stau?! mi-e foarte greu, nu vreau sa aleg intre ei ii vreau pe aman2.
Am nevoie de sfaturi si nu doresc la nimeni sa pateasca asa ceva si sa treaca prin ce am trecut eu, cum am suferit :*!
MULTUMESC
Scz daca am greseli

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bun sfat e sa nu te casatoresti ca sa nu ajungi la ce fac ei acum, infiezi un copil si il cresti mai iei un caine si santeti perfecti. Lumea e rea si nu mai stii la ce sa te astepti in ziua de maine

| MrsSunshine a răspuns (pentru mgtow):

Clar,tu ai dat cel mai bun sfat ever.:doh

| neutrino a răspuns:

Din pacate, copii nu-si pot alege parintii.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de ceea ce ti se intampla.Sa nu uiti ca nu e vina ta si ca ei te vor iubi mereu.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile despre acest subiect.

| Radu284 a răspuns:

Cati ani ai?

Ai mei s-au despartit cand aveam 5 ani, si nici nu prea stiu cum e sa ai parintii impreuna. Pe mine nu m-a afectat asa mult (cel putin nu la nivel constient). Sunt in relatii bune cu amandoi parintii, si ii vizitez destul de des. O sa treci peste asta, one way or another.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că treci prin aşa memente.

http://www.jw.org/......ivorteaza/

Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Nicol,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| xVictor a răspuns:

Eu am trecut prin asa ceva. si da ai greseli de scriere dar niu e nici o problema. mai ai timp sa inveti. Uite sfatul meu. e mai bine sa fie despartiti si prieteni. decat impreuna si sa te afecteze pe tine. pe primul loc pentru ei esti u crede-ma. tu alegi sa ramai cu mama sau cu tata iar ei dupa totul o sa fie OK fiecare isi continue viata.

| MrsSunshine a răspuns:

Pai in situatia de fata tu nu prea ai ce face, decat sa accepti decizia lor. Daca ei au decis ca nu mai pot fi impreuna, nu prea ai ce face.Decat sa mai sufere toata familia cu scandaluri, certuri, plansete poate o sa va fie mai bine asa. Poate intr-o buna zi tatal tau isi va da seama de greseala pe care a comis-o si ii va parea rau.Cum au spus si ei, chiar daca o sa divorteze tot o sa te iubeasca si o sa fii in continuare copilul lor.In viata nu avem parte doar de lucruri frumoase, si imi imaginez cum te simti.Fii puternica si tu decizi cu cine o sa locuiesti.
Ai grija de tine

| eella98 a răspuns:

știm cu toții că ții la părinții tăi, dar ar trebui să le respecți decizia lor, + poate așa e mai bine și pentru ei. Nu toți sunt dați să trăiască o viață împreună în liniște și pace. Eu am la moment 15 ani și părinții tot au divorțat tot din cauza lui tata că era gelos blablabla, ridica mereu vocea în casă, și din cauză că se certa cu mama venea uneori la mine și la fratele mele și începea să ne facă nouă scandal sau uneori găsea un motiv cît de mic nu ar fi fost numai ca să ne lovească și să se arăte șefu în casă și toți nervii lui și le vărsa asupra noastră happy Deci eu mă bucur dacă cinstit că au divorțat și în sfîrșit am și eu liniște, + că tatăl s-a schimba radical în comportament cu mine și fratele meu după ce a divorțat și are grijă de noi în continuare, ne iubește, ne așteaptă des la el în vizită, că nu mai stă cu noi și și-a găsit altă femeie. Deci totul se face spre bine, nu dispera, e normal să suferi în primele zile, dar mie mi-a fost pararel dacă divorțează pentru că ambii au promis că vor avea grijă in continuare așa de noi. Deci îți zic și ție că va fi totul bine, și important este tu să reacționezi pozitiv în toată chestia asta :*:* Succes!

| Axy0212 a răspuns:

Tu nu poti face nimic, doar sa te preocupi de problemele tale, iar parinitii si le vor rezolva... stiu cum e... nu ai ce face, suferi si atat. Nu ii poti TU impaca, doar daca ei vor

| puppyeyesss a răspuns:

Draga mea, stiu ca e foarte greu. Dar incearca sa te pui in locul unuia din ei, daca, sa zicem, intr-o zi te vei casatori, iar sotul o sa faca ce a facut tatal tau? tu cum ai suporta? poate ca si mama ta vrea sa nu fie chinuita toata viata... daca ambii parinti au luat aceasta decizie, inseamna ca asa este mai bine si pentru ei si pentru tine; ca sa nu traiesti intr-o atmosfera tensionata. Oricum, sa incerci sa nu te interiorizezi... fii puternica!

| Bubulinaa26 a răspuns:

Parintii iti vor fi alaturi mereu, indiferent daca vor fi sau nu impreuna. Parintii sunt parinti si asta trebuie sa intelegi. Int-adevar, de cele mai multe ori, copiii sunt prinsi la mijloc. Tu trebuie sa fii tare si sa incerci sa accepti situatia, oricat de grea ar fi. Ai grija de tine si fii tare! happy