| anonim_4396 a întrebat:

Hei...sunt invitata in foarte multe locuri.petreceri revelioane la piscina la discoteca.si parintii mei nu ma prea lasa. ce pot face sa ma distrez si eu? nu sunt genul care le-ar reprosa ca sunt parinti rai sau alte din astea.

Răspuns Câştigător
| dracidus a răspuns:

... Probabil ei au la cunostinta ca tie iti place rock-ul si se tem pentru siguranta ta, pentru ca se tem de oamenii care ar putea fi pe-acolo.

Pe de alta parte, conteaza si varsta ta. Eu, personal, nu mi-as lasa copii la un revelion in alta parte decat de-abia prin clasa a 8-a sau a 9-a. Daca esti mai mica de-atat... Mai rabda putin si ai sa vezi ca va fi bine.

Ideea de baza e ca "libertatea" adolescentina se obtine incetul cu incetul. Azi incerci sa negociezi pasnic cu ei pentru inca 30 de minute de stat afara, peste o saptamana, inca o mica "libertate" de-asta. Si incearca sa ai note cat mai bune, sa lipsesti cat mai putin, sa nu fumezi, sa nu bei.

Cel mai important e ca, atunci cand stai de vorba cu ei, sa le zici ca nu esti fata cu probleme (nu chiulesti, nu fumezi, faci panarama la ore, esti fata cuminte care isi vede de cartea ei).

Daca lucrurile pe care le-am enumerat mai sus nu merg (pentru ca nu se aplica in cazul tau), imi pare rau pentru tine. Fa-te cuminte, da-te pe brazda si te vor intelege.

P.S.: zi-le tot timpul daca iei un 10 sau un 9. Mai "expune-te" si tu, cat stai degeaba, cu o "carte de literatura" in mana, chipurile, ca citesti. Sau ca inveti ceva. Treburi de-astea marunte.

Din nou, varsta e decisiva. Si, fiecare "libertate" marunta de-asta trebuie luata pe rand. Nu toate de-odata, poate nu te poti descurca. Spor!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti minora atunci respecta decizia parintilor, daca esti majora le zici in nas ca ai dreptul sa mergi la o petrecere.

| RyugaHideki a răspuns:

Probabil ca nu vor sa iti strice comportamenul.si nu vor sa fii influentat in alte moduri. Crede-ma.curiozitatea face multe. happy
P.S.: nu cred ca esti de 10 pe linie si cuminte.atunci cu siguranta ai putea sa faci multe lucruri, si parintii sa te ajute sa faci multe activati extrascolare, sa te incadrezi. Activatile extrascolare dau bine intr-un CV la facultate. nu petrecerile >_> Presupun ca stii ce inseamna extrascolar. Dar prin petreceri si iesiri in oras s.a. inveti sa te adaptezi rapid la medii noi. Ai sa inveti in clasa a 10-a la Antreprenoriala daca mergi pe mate info happy

| heavymetal a răspuns:

Ps: sunt pe cls a 8a si am note numai de 10 si sunt si cuminte