| anonim_4396 a întrebat:

Sa mor eu.ma sinucid nu mai suport crying(
nu mai vreau sa fiu facut de ras de catre parintii mei... si la varsta asta de 15 ani inca ma mai cheama la 10 acasa si nu ma lasa sa merg la piscina cu prietenii
ma suna incontinuu cand sunt pe afara si nu ma lasa sa ma distrez cand sunt zile de nastere. intotdeauna ma cheama acasa la 10 cryingcrying
spuneti-mi va rog daca ati avut si voi problema asta si spuneti-mi cum ati scapat si va lasat in pace crying. pentru ca eu nu pot sa concep nimic...sismt ca innebunesc I don't want to see
daca mai continua asa cat de curand ma sinucid pentru ca nu mai pot... innebuneeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesssscccccccccccccc! bagamias **** in ea viata de rahat

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dominșoară, lasă nervii!
Ești minoră, asculți de părinți ori vrei să pună mâna pe tine vreun golan/proxenet?
Meriți bătaie. Pe spinarea părinților trăiești.
Pa, pa.

| heartslow a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui ca, ai vrea un pic mai mult spatiu de la ei, adica sa te lase cat vrei u sa stai pe afara si sa ai mai multa... libertate, si niciodata sa nu spui ca te sinucizi, in cel mai rau caz, pleci de acasa si incerci o viata de hoinar in care sa faci tot ce vrei u, dar nu sa te sinucizi.
Cel mai bun mijloc de a indrepta pe cineva e comunicarea, imi pare rau pentru tine, bft. funda?happy

Răspuns utilizator avertizat
| AlexC a răspuns:

N-au incredere in tine.Tu nu stii nimic, si ei stiu asta. De aici si prostia cu sinuciderea, pamantul e suprapopulat.

| MyGuardianAngel a răspuns:

Mda!;)) Eu nu am chef sa ies pe afara si chiar daca as dori, parintii mei nu imi dau voie chiar daca stau mai putin( e si normal ca am numai 13 ani) si asa eu ma multumesc de minune pe acasa, ca sa ma ocrotesc de oameni apucati, ba din contra eu singura refuz sa ies pe afara si sa stau mai mult de ora 10 mi-ar fi frica, nu mi-as face chiar asa de cap pana nu implinesc 18 ani, ei bine, atunci sunt si adult si gandesc mai bine. :d Si referitor la problemele tale, nu cred ca e frumos sa faci un astfel de taraboi, ai putina rabdare si vei vedea ca intr-o zi vei putea fi mai libertina, te inteleg, stiu cum e sa fi tanar si sa fii curios. Dar incearca sa vorbesti cu parintii tai( presupun ca nici nu ai vorbit cu ei si nu te-ai sfatuit cu ei de asta ai probleme mari) si sa le spui ca daca tot iti doresti sa stai mai mult, macar sa le spui sa te insoteasca unde vei merge, fii prietenoasa si respecta-ti parintii, nu iti fa de cap ca intr-o buna zi vei da peste un betiv si ai sa vezi ca nu o sa mai ai nevoie atunci sa te plimbi aiurea. Si ma rog, tu nu ai timp toata ziua sa te distrezi, trebuie neaparat sa stai pana peste 10? Dar probabil ca esti si putin zapacita si nu stii sa fi serioasa, de asta parintii tai isi fac griji pentru tine, ca se gandesc la cate iti mai trec prin minte. Si daca doresti sa te sinucizi, nu vei rezolva nimic, gandeste-te ca poti rezolva cate ceva, traind mai mult si ar fi frumos sa pui intrebari mai utile pe TPU si sa iti rezolvi problemele ca o fata cuminte si nu ca o fata de gasca. Iar Legiuitoarea are dreptate, cred ca ar fi bine sa nu te enervezi asa usor din nimica toata si ar trebui sa mai accepti cateva palme chiar daca esti destul de mare si e rusinos sa fi obraznica. Asa ca, calmeaza-te, daca nu doresti sa nu mai stai deloc afara! Succes! :d;)) A! Si daca cumva vrei sa te distrezi mai mult, chiar daca nu mergi pe afara pana peste 10, cred ca ai putea sa te uiti la un anime( este un hobby foarte dragut si cred ca vei deveni mai calma) aici ai un site cu cateva anime daca doresti sa vezi macar unul http://www.anilinkz.com/anime-list/ sunt subtitrate in engleza si cred ca se mai adauga cate un apisod din cand in cand. Succes si vizionare placuta! Vot? fundita? Nu uita: viata nu este urata, doar pentru ca tu ti-o faci! Fa-o mai frumoasa si vei fi mai multumita!

| anonuser123 a răspuns:

Da, stiu exact cat de enervant si stresant este.Pana la 14 ani mama nu ma lasa nici macar sa ma duc in parc cu prietenele, zicea ca e prea periculos, ca sunt boschetari bla bla.Ma rog, tu fiind baiat cred ca te simti si mai prost cand parintii te suna din 5 in 5 minute sa vada daca esti bine.Incearca totusi sa le explici ca esti suficient de mare si ar fi momentul sa inveti sa devii mai independent.Nu stiu, eu de exemplu i-am facut mamei o criza de nervi si i-am explicat ca e prea exagerata si daca o tine tot asa o sa raman fara prieteni pentru ca deja nimeni nu te mai cheama nicaieri cand tu i-ai refuzat de cateva ori spunandu-le ca nu te lasa parintii.Pana la urma au inteles si la liceu m-au mai lasat sa ies.Deci singura solutie ar fi sa discuti deschis cu ei. Explica-le cum sta treaba si trebuie sa inteleaga.

| Freza a răspuns:

Omorai pe ei happy Good LucK

| eax a răspuns:

Linisteste-te eu am 18 si ma cheama in casa la 10 jumdeci? la 15 ani nici n prea ieseam pe afarawinking. nici eu nu ma duc in cluburi, la distracti decat unde ma lasa ei si nu ma lasa mai nicaieri...nici iubiti care i-am avut nu au trecut fara controlul mamei si m-a pus sa ma desp de ultimul ca nu il suporta ea.deci se poate si mai rau ca tine.dar discuta cu ai tai deschis, cal si spune-le parerea ta si fai sa aiba incredere in tine poate la tine functioaneaza. daca nu ii ei cu calm si incerci sa te impui nu castigi nimiccc.succes

| FallenAngel_9312 a răspuns:

Parintii tai sunt prea protectivi. Mi s-a intamplat dar eram mai mica de 15 ani, ar trebui sa vorbesti cu ei sa le spui ca ai nevoie de mai multa libertate sa le explici ca ai crescut si ca acum poti sa iti poti de grija si sigur, daca nu merge ai putea sa ii iei de mana si sa ii duci la un psiholog, si crede-ma ca acel psiholog le poate explica mai bine decat tine ca ai nevoie si tu de libertatea ta, oricum daca nu vrei sa mergi pana la psiholog ar trebui sa ai o discutie cat se poate de serioasa cu ai tai.

| andreea_7204 a răspuns:

Pai mai bine ar fi sa disuti u ai tay si sa la spui a ai neoie de libertate daca te hea la 10 in casa nu trebuie sa te sinukii ai o iata frs ulti opii are nu au parinti ar rea iata ta iata e frs si nu trebuie sa renunti la ea din aua lipsei de ouniare good look s pentru literele nu erg tastele