| Ryss a întrebat:

Hei‚ TPU. Am nevoie de un sfat‚ o părere.

Eu am avut o prietenă bună‚ cu care mă înțelegeam foarte bine. Pe la sfârșitul primăverii‚ ne-am certat dintr-un motiv patetic și lipsit de sens. Nu am vorbit întreaga vară.
Mi-a scris la un moment dat‚ la începutul lui septembrie‚ și mi-a trimis o poză în care scria că dacă visezi o persoană‚ înseamnă că acelei persoane îi e dor de tine. A zis că nu mie voia să îmi trimită poza‚ și apoi m-a întrebat ce fac și chestii de astea. A zis că dacă tot a venit vorba de vise‚ m-a visat într-o noapte. A zis că nu mai vrea să fim certate că nu îi place să fie certată cu prietenii. Ne-am împăcat‚ dar nu mai este nimic la fel. Nu mai vorbim atât de des. Înainte‚ eram cele mai bune prietene. Dar după cearta aceea ce a durat o vară întreagă‚ ea și-a găsit o altă prietenă pe care a cunoscut-o când noi două încă eram prietene bune‚ înainte de a ne certa. O fată mi-a spus că a întrebat-o de noi‚ și că a zis că tot cealaltă fată îi e prietenă mai bună‚ fiindcă ea știe lucruri pe care eu nu le știu. Chiar mi-a arătat conversațiile.
Problema e că pe mine mă deranjează. Nu mai e ca înainte. Nu mă mai consideră cea mai bună prietenă a ei‚ fiindcă acum are o altă prietenă‚ iar pe mine mă afectează fiindcă mie chiar mi-e dor de ea.
Ce ar trebui să fac? Fata despre care am scris aici nu știe că eu o cunosc pe cea cu care a vorbit‚ de mi-a arătat cum că a zis că tot aia îi e prietenă mai bună. Și nici nu vreau sa îi spun ei chestiile astea‚ fiindcă nu ar schimba nimic.

Voi ce părere aveți? >.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca te foloseste numa, sa aiba cu cine vorbi sau iesi cand tipa cealalta e ocupata. Eu zic ori s-o tratezi in aceeasi maniera ori sa nu mai vorbesti deloc cu ea. De o prietenie ca inainte nu mai poate fi vorba.

| Ryss explică (pentru Adry05):

Nu știu. Nu ne întâlneam mereu. Iar celălaltă fata e din alt județ.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prietena cu care esti tu certată daca intr-adevar ținea la prietenia care vă leagă ar fi căutat o solutie de împăcare, dar ea nu se poartă cu tine ca o prietenă adevărată. Ce varsta ave ti voi două?

| OldSoul a răspuns:

Impaca-te cu idee.
Pur si simplu unele prietenii nu sunt sa fie de durata, si partea si mai proasta e ca aici vorbim despre majoritatea lor.
Eu zic ca cel mai bine e sa nu-ti bati capul cu ce se mai intampla cu aceea prietena, incearca sa actionezi normal, si ce va fi va fi.

| Ryss explică (pentru OldSoul):

Cam greu‚ având în vedere că țin mult la ea.

| OldSoul a răspuns (pentru Ryss):

Uite o noutate:
Nu poti pierde ceva ce nu iti apartine.

Stii, situatia ta e ceva gen: Esti la magazin, au produsul pe care-l vrei, dar e ultimul si tu nu ai bani la tine. Ce faci?
1. Renunti la produs
2. Mergi dupa bani riscand sa-l ia intre timp
3. Stai si te uiti la el astfel vazand cum il ia altcineva sub ochii tai.
Ce alegi?

Ideea e ca orice ai alege, timpul nu te asteapta. Poti sa risti si sa pierzi, dar daca nu risti ai pierdut deja.

Asa e si aici, trebuie sa iei o decizie, dar cu cat o amani mai mult cu atat mai mult rau iti vei face.

| BIoody a răspuns:

Same question ever and ever again laughing
nu stiu ce sa zic, spune-i ca tii la ea, cel mai bine, daca te trateaza cu indiferenta, rasplateste-o cu aceeasi moneda, pana la urma, sunt N fete cu care te-ai intalege mult mai bine crede-mawinking
Marog csf asa sunt fetele, dupa gasesc ceva mai "bun", pe restul-i baga friend zone...trist big grin bine si baietii mai fac asta dar mna tongue