| CristinaElena96 a întrebat:

Hei TPU am nevoie urgent de ajutor! Pentru ca merg ff prost cu banii,deoarece tatal meu nu mai lucreaza pe timp de vara am nevoie sa ma angajez insa ca reprezentat Avon,nu stiu daca ar merge, iar ca ospatar am auzit ca trebuie cursuri speciale. Sfaturi? am 16 ani [funda]

Răspuns Câştigător
| Petrica44 a răspuns:

Uneori imi este rusine sa recunosc ca sunt roman! Este inadmisibil sa traiesti intr-o tara democrata si la varsta de 16 ani, in loc sa-ti fie gandul la studii, te pregatesti sa ei "viata in piept", pentru a-ti castiga existenta.sad Uitati-va in ce hal ne-au adus cei ce ne guverneaza si ne fura de aproape 22 de ani! Lory imi pare foarte rau pentru. tine si pentru multi altii ca tine, dar la 16 ani, nu cred ca vei obtine asa usor o slujba.Iti doresc mult noroc!

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La 16 ani, te poti angaja cu contract de munca fara acordul parintilor( conform Codului Muncii actualizat, art.13-"persoana fizica dobandeste capacitate de munca la implinirea varstei de 16 ani "). Ca minor ai cateva drepturi: program de munca de MAXIM 6 ore/zi; ai dreptul la un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile; ai dreptul la o pauza de masa de 30 min. daca programul de lucru depaseste 4 ore.
Ai, insa, dezavantajul ca nu poti fi angajata pe functii care necesita anumite studii.Prin urmare, poti fi angajata ca necalificat si cu un salariu minim brut cu ceva peste 500 lei( la un program de lucru de fix 6 ore din care se scade pauza de masa de 30 minute )--- acest salariu este minim( adica,nu poate fi mai mic de atat) dar poate fi si mai mare(depinde de firma!)

Iti sugerez sa cauti posturi de necalificati precum:vanzator la automate de inghetata, curier, comisionar,promoter,operator dezinfectie/dezinsectie/deratizare, muncitor la o firma de curatenie birouri/locuinte, muncitor-ambalator de produse, primitor-distribuitor, muncitor necalificat la asamblare/montare piese, marcator de piese, muncitor necalificat in ind.confectiilor,camerista hotel, femeie de serviciu si altele care presupun studii generale.

Urmareste afisarea saptamanala a locurilor de munca la AJOFM( agentia judeteana de ocupare a fortei de munca), in anunturi din presa locala. Daca te vei informa direct la firma ofertanta( din listele AJOFM sau presa) poti gasi munca sezoniera( pe perioada determinata).
Succes!

| CristinaElena96 explică:

Ahaa,te credlaughing)!

| Fragile a răspuns:

Ca reprezentant nu e prea bine, deoarece trebuie ''să mergi din uşă-n uşă''. Ospătar nu ştiu, dar poţi să te angajezi la din astea de genul să pui ziare de la kaufland sau billa prin poştă, să împarţi pliante, etc. E simplu şi câştigi câţiva bani în plus.Sau poţi vânzătoare la o alimentară, sau un magazin, e simplu, mai ales acum se caută fete mai tinere, şi am văzut multe lucrând aşa.

| Laura0 a răspuns:

Hmm sa cauti tot felul de job-uri...ca reprezentant nu prea castigi...e buna si slujba aia unde imparti plianturi pe strada, oricum mai incearca si p la alte magazinebig grin bafta:*

| anadark84 a răspuns:

Ca reprezentant Avon nu faci bani decat daca iti faci o retea. Asta presupune sa cunosti foarte multe persoane si sa ai o capacitate de convingere mare. Ca ospatar de-o vara nu cred ca ai nevoie de cursuri speciale. Cred ca asa ai castiga mai mult avand bacsis.

| NicollHellen a răspuns:

Daca sunteti interesat/a de un job part-time ca si reprezentant sau distribuitor vanzari astept Cv -ul dvs la urmatoarele adrese de e-mail: locurimunca80@yahoo.com si ladys. business@yahoo.ro! De asemeni sunt permise si Cv-urile persoanelor ce doresc joburi in alte domenii.(Cv-urile dvs vor fi tinute in baza noastra de date pentru a va putea contacta daca se gasesc oferte disponibile) Ps: Eu una am 18 ani jumatate si lucrez ca reprezentant -coordonator de 3 ani jumatate la urmatoarele firme: Lady's, Margo, Diva, Infinity si o firma internationala Fm Group World(la toate aceasta am fost mai intai reprezentant si acum coordonator-deci conteaza sa stii sa iti alegi firma/firmele) Acesta este unul dintre blogurile mele http://ladys-business.blogspot.gr/

| Emma112 a răspuns:

La Avon nu prea cred ca iese ceva oh go on
Ospatar ar fi o idee dar cum esti minora, nu cred ca ai vreo sansa.
Mai cauta prin orasul tauwinking

| ioanacoco a răspuns:

Pai la ce ai putea sa te angajezi? Cine te angajeaza? Ai putea sa te inscrii la AVON, daca ai comenzi mari, si asa faci bani. Dar nu sa-ti bagi tu cea mai mare parte din comanda, ca nu-ti mai ramane nimic. Incearca ORIFLAME, LADYS, ALTCEVA, sau CRISTIAN LAY, treaba cu bijuterii. SUCCES:*:*happyhappy