| eububu a întrebat:

Hei TPU, am o mare problema. m-am despartit de prietena mea acum o luna, am fost 1 am impreuna cu ea dar, in ultima vreme, nu prea vorbeam si nici nu ne mai intalneam iar intr-o zi prietena ei cea mai buna mmi-a zis ca ea nu ma mai place, ca ma place doar ca pe un prieten nu ca pe un iubit si am fost foarte dezamagit si m-am despartit de ea dar intrebarea mea este sa raman AMIC cu ea?

multumesc anticipat"

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde cum a decurs relatia dintre voi. Daca sunt la mijloc foarte multe frustrari nu cred ca va merge. Cel putin eu fiind in situatia ta am preferat sa nu ma uit in urma. Bine ca la mine nu a fost cazul sa imi spuna cineva. Mi-am dat seama ca nu are sens. Apoi n-am mai vorbit. Doar 2-3 vorbe in zilele ce au urmat despartirii. Acum a trecut un an si nu stiu nimic de ea. Adica nu m-am interesat de ea. Vorbe au mai fost din partea altora. Sa ma anunte anumite lucruri crezand ca imi pasa. Daca tinea la tine eu cred ca iti spunea. Si nu de acum. Nu lasa sa treaca perioada asta de non - sens. Daca tu crezi ca in acest an cat a fost pana acum a tinut la tine si chiar te-a iubit si ati trait ceva frumos ramaneti prieteni. Daca tu crezi ca nu a stiut sa te aprecieze sau mai rau daca te-a inselat nici sa nu te gandesti. Rupi orice legatura cu ea.

| Zenithf a răspuns:

Tu stii ceea ce simti, poti sa ramai amic cu ea, dar cu rana din inima ta ce faci? Cel mai bine este sa nu tii legatura cu ea pana esti sigur ca trecutul nu te mai afecteaza, dar avand in vedere ca relatia voastra s-a racit, poate ca rana ta nici nu este atat de mare. thinking
Tu stii ce sa decizi, in functie de ceea ce simti.
Catre @Marijuana eu cred ca pe ea a afectat-o mult, de aceea a vb de despertire prin prietena ei, nu vad ceva gresit in asta, dimpotriva, poate asa s-a menajat si pe ea si pe prietenul ei. straight face

| cornculapte a răspuns:

Nu inteleg de ce a trebuit sa-ti spuna prietena ei cea mai buna si ce treaba a avut ea ca sa-si bage nasul. Asa ceva nu se face, iar tu, inainte sa te desparti de prietena ta, trebuia sa discuti chestiunea cu ea. Acum, daca este adevarat ca te place ca pe un prieten, da, ati putea ramane amici, insa doar in cazul in care tu nu mai simti nimic pentru ea. Adica sa fiti amandoi de acord ca despartirea a fost alegerea potrivita. Daca tu mai ai inca sentimente pentru ea, te sfatuiesc sa nu. S-ar putea sa iasa un adevarat dezastru.

| Georgiana2905 a răspuns:

O relatie de 1 an este destul de mult. In acest timp traiesti atat de multe si parca inca nu le-ai trait pe toate. Consider ca cea care trebuie sa iti spuna verde in fata ce simte si ce vrea este prietena ta sau nu stiu fosta. Nu ai de unde sa stii ca prietena prirtenei tale a zis purul adevar. Cine stie! Dar daca prietena ta chiar vrea acest lucru, sa stii ca e destul de greu sa fiti amici dupa o relatie de 1 an. Mai bine o eviti. Va vedeti din intamplare, va salutati...

| 80Cris a răspuns:

Te-ai despartit de ea doar ca ti-a spus prietena ei ca te vede ca pe un amic? Pai atunci anul acela ce-a fost pentru voi, l-ati trait dupa ce si cum vi-au spus prietenii. Cu ea ai vorbit? Asa te vede, ca pe un amic? Daca da, daca tu nu simti altceva in afara de amicitie fata de ea, atunci poti sa fii amicul ei. Daca tu ai sentimente mai puternice fata de ea ( si ea nu le are.se pare ) atunci nu, nu va fi bine. Va salutati cand va vedeti, va intrebati eventual ce mai faceti, nimic mai mult. Vezi-ti de viata ta si nu te crampona de o relatie care s-a incheiat. Am totusi impresia ca tu inca mai tii la ea. Asa e? Nu vei putea in aceste conditii sa fii doar amicul ei caci vei suferi. Ai grija de tine!

| 80Cris a răspuns:

Eububu, dupa cum ti-am spus daca tu inca mai tii la ea, inca iti mai doresti sa o iei macar o data in brate, sa o saruti macar o singura data... daca simti toate aceste lucruri, nu e bine, nu e bine sa fii amicul ei, vei suferi. Cel mult iti pot spune ca, dupa ce vor trece aceste sentimente si vei avea poate pe altcineva, nu te va impiedica nimeni si nimic atunci sa o saluti, sa ii vorbesti, chiar sa o ajuti daca iti va cere ajutorul. Acum nu.
Tot o spun, nu fi trist, nu e cea potrivita, va veni alta, sunt destule broaste in lac! Tu iti vezi de viata ta, ea sa-si vada de-a ei. Gata! Nu merita sa suferi pentru o fata care nu te iubeste! Nu-ti irosi viata!
Numai bine iti doresc! Pa.

| Marijuana a răspuns:

O chestie ma face sa :-& de ce trebuia sa-ti zica prietena cea mai buna? Ea ce avea? O durea gura? Daca tu simti ca mai poti avea o discutie normala cu ea, fara sa va ganditi la trecut si sa inceapa cearta, de ce nu.:*

te-am:*

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Dude, don't. NU! Niciodata nu iese bine happy

| eububu explică:

Pentru 80 cris:da am vorbit si cu ea si mi-a zis acelasi lucru...

| RenyCoolAceTer a răspuns:

Nu, nu ramai niciun prieten cu ea, daca te iubea nu iti facea una ca asta, a dat dovada de lipsa de respect si de comportament de c*rva sa zic asa, si-a gasit altul nu e clar?!