| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problema cu mama
Orice fac, nu e bine. Ma jigneste in toate felurile, ma compara cu alti copii, imi spune ca nu o ajut la nimic, ca nu sunt in stare de nimic, ca sunt un copil care este mult prea rasfatat, chiar daca nu e asa...eu o ajut cum pot, nu stiu sa fac mancare, mai o ajut pe bunica a vase, dau cu aspiratorul, fac curatenie, deci nu este chiar asa..la invatatura am avut media 10 si spune ca trebuie sa pun mana pe invatat sad...spune ca sunt incapabila de orice. spune ca stau prea mult pe laptop, dar nu este chiar asa..si multe lucruri lucruri.
Ce pot face, ori sa inceteze (am discutat cu ea, dar ne am certat iar) ori ce trebuie sa fac eu sa ma schimb.
Ma simt nasol. funda

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Diferente de generatii,evident si de caractere, nu ai ce sa faci.
Daca un parinte i-ar reprosa copilului ca nu invata, desi, printr-o eroare de calcul are media 10, ce crezi?!
Are parintele probeleme de ordin psihic sau copilu crede ca are dreptate in orice doar ca adultii nu il inteleg?!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Sigur mama ta nu face bine ca se poartă asa cu tine, te raneste, mai ales sentimentele ei față de tine nu sunt bune, nu stim ce varsta ai, dar ea are pretentii foarte mari de la tine, tu nu poti face totul exact ca mama ta, mama ta trebuie sa si aminteasca de ea cand era copil, cum era? Ce asteptări ave au părintii ei de la ea, si ea facea exact cum dorea mama ei? Jignirile nu trebuie sa aiba loc intr o familie, nici in relatia mamă copil, soț sotie etc, Trebuie sa ne suportăm unii pe altii, si sa ne iertăm, gresim cu totii, mama ta poate ca trece prin momente dificile, tată ai? El ce zice cand mama ta te ceartă? Frati sau surori ai? Ei de ce nu te ajută, ca doar si ei sunt copiii mamei si tatalui tau, in caz ca ai frati, tu trebuie sa vorbesti cu mama ta stiu este greu sa o prinzi calmă, mereu este nervoasă, obosită, dar trebuie sa te asculte si pe tine, sa te inteleagă sa te ajute unde nu stii, nu sa fie tot mereu cu gura pe tine ca nu faci aia sau ailaltă, este vina ei ca nu are rabdare, problemele personale sau de serviciu nu le aduci acasa, nu te poti razbuna pe familie cand seful sau șefa te calcă pe nervi la servici, dar este ușor de zis si greu de facut. Deci ce varsta ai? Mersi.

| mihai69 a răspuns:

Cu siguranță are alte probleme și tu ești cam singura ființă pe care mai poate și ea să se descarce. Când se mai „ia de tine", gândește-te că dacă o lași să se descarce e și spre binele tău. Caută să fii mai înțelegătoare, nu-i răspunde urât sau în orice mod știi că ar putea să o supere mai rău. Ba chiar încearcă s-o rogi pe ea dacă poate să-ți spună ce ar vrea să faci pentru a nu o mai necăji.
Cine știe? poate așa afli și tu ce trebuie să faci să-i fii pe plac.

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu ea cand e bine dispusa si explica cum te simti cand se comporta asa. Dar vorbeste cu blandete si respect profund. Un raspuns bland indeparteaza furia.

| Moldoveanu15 a răspuns:

Am incercat sa scriu ceva sa te convinga, dar am sters. Un singur lucru poti sa faci, bine poate 2, pleaca de acasa sau mergeti la psiholog(fara gluma) si discutati aceasta problema.

| noideas642 a răspuns:

Poate mama ta trece printr-o perioada grea, nu stiu, poti sa o intrebi de ce se poarta asa cu tine.