| Marrythenight a întrebat:

Buna TPU.
Parintii mei se cearta. Mama e casnica de cand a nascut-o pe sora mea ( 7 ani ) tata se ia de ea, si ii spune ca el trimite bani doar pentru mine si pentru sora mea, ca nu vrea ca mama sa mai stea pe banii lui, si sa se duca sa la munca.Mama are o sora in Sardinia, Olbia,si a gasit ceva pe acolo. Din toamna vrea sa plece acolo. Eu intru acum in primul an de liceu. Mi-a zis ca eu va trebui sa am grija de sora mea,sa o duc in fiecare dimineata la scoala,sa o ajut la teme,mancare, curatenie, cumparaturi. Eu nu ma simt in stare sa am grija de un copil, si eu am 15 ani...Imi e frica, e o responsabilitate mare. Cat sunt eu la scoala,pe parcursul zilei va avea grija de ea ( mai de nevoie, nu de placere ) mama tatalui meu, bunica mea. Nu ne suporta, nu a fost de acord ca tata sa se insoare cu mama, deci ar face orice sa ne mearga rau. ( a facut destule rele pentru noi ) si in timpul liber, mi-o va aduce inapoi pe sora mea, dar am si eu teme,pregatiri.Ce sa fac? am incercat sa vorbesc cu mama despre asta, ca nu ma cred in stare, ca eu nu voi mai avea timp liber, dar a zis ca nu o intereseaza...

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa-l convingi pe tatal tau ca o perioada este nevoie de suportul unui dintre ei pentru a va descurca. Adica sa ma rabde ca mama ta sa stea acasa o perioada sau ca dansul sa se implice in cesterea voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu tatal tau si sa-i spui ca caute "o bona" sau o matusa care sa va ajute, o vecina... Daca ambii parinti o sa lucreze o sa fie o alta posibilitate materiala si poate o sa angajati " o bona"