| Marin321 a întrebat:

Am o problema cu o fata pe care o plac.
O plac foarte mult dar problema e ca ei cred ca nu ii mai pasa de mine.
Adica uite niste exemple simple:
Eu ii scriu ceva seara... dar ea raspunde dimineata ( inainte ne spuneam macar noapte buna ).
Eu vreau sa vorbesc cu ea si sa o bag inseama dar ea pe mine... NU
Cand mai e un baiat cu noi chiar daca nu il cunoaste deloc, dupa un timp incepe, ii acorda atentie, il baga inseama... pe mine inschimb ma mai intreaba ce fac asa ocazional.

Mai e ceva ce ar trebui spus totusi.
Odata a suparat-o un amic comun si ea ca replica i-a spus: "Da ce crezi ca mai vine mai cu tine sa dai sala?"
Si atunci m-am simtit ca un obiect... adica da eu pe ea as fi sustinut-o dar totusi m-am simtit prost.

Tin sa spun ca nu a fost mereu asa... inainte mai erau momente in care chiar simteam ca e atrasa de mine. Acum cred ca ea ma considera o alternativa iar eu o consider o prioritate.

Ce sa fac? imi place de ea... o iubesc. Si doare groaznic de tare cand iubirea se loveste de indiferenta. Dar eu totusi sper ca o pot scoate la capat.

Dau funda si multumesc anticipat pentru orice raspuns care are legatura cu subiectul.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu te place, asta e clar.
Si da, te foloseste, asta e evident.

Si totusi, intrebarea ta e ce sa faci...
Ei bine, gandeste-te daca merita sa-ti pierzi timpul gandindu-te la aceasta persoana.
Fara sa invoci "imi place de ea... o iubesc", ceea ce simti tu e doar atractie si atat. Nu are cum sa-ti placa o persoana care se comporta in felul acesta cu tine, ba mai mult, nu ai cum sa iubesti o astfel de persoana.
Si nu uita, ai spus ca "nu a fost mereu asa", chiar daca o vei face sa se schimbe, exista posibilitatea sa redevina la fel cum e acum, si crede-ma, sunt foarte mari sansele sa se intample asta.

Acum, daca te-ai gandit si ai ajuns la concluzia ca nu meriti o asemenea fata, ei bine, nu faci nimic, o ignori, esti indiferent cu ea, la fel cum a fost si ea cu tine.

Insa daca totusi vrei sa incerci cu ea, ei bine, trebuie sa schimbi ceva la tine, daca pana acum i-ai fost aproape, iar ea se comporta asa cum o face cu tine, e clar ca ai actionat gresit, deci, ce ai tu de facut e sa devii indiferent peste noapte, sa nu o mai cauti.

Exact, ai citit bine, in ambele variante trebuie sa fii rece si distant cu ea daca vrei sa se schimbe ceva.
Diferenta dintre variante o face doar durata in care trebuie sa fii asa.
In varianta in care nu mai vrei nimic de la ea, vei fii asa doar pana vei reusii sa scapi definitiv de ea.
In varianta in care mai vrei sa fii cu ea, va trebui sa fii asa mereu cat timp vei fi cu ea, (desigur, asta daca va incepe sa te caute ea, daca nu te va cauta, inseamna ca nu ai nici o sansa cu ea si trebuie sa te conformezi) chiar si in momentele in care-ti va spune ca te-ai schimbat, din contra, mai ales in momentele alea trebuie sa fii rece si ferm.
Daca vei ajunge in acele momente, aminteste-ti ca ea te-a facut sa fii asa, ca ai fost altfel, dar nu te-a apreciat.

Cam atat ar fi de spus.
Si un sfat...
Nu-ti irosi timpul cu persoane care nu te apreciaza.
Viata e prea scurta sa faci astfel de greseli.
Ba mai mult, in timpul ala ai putea cunoaste o alta persoana care te accepta asa cum esti, si mai mult, care te pretuieste.

| Plato a răspuns (pentru OldSoul):

Ai inceput bine, ai continuat prost si ai terminat iarasi bine. Partea aia cu "trebuie sa schimbi ceva la tine[...]sa fii indiferent si rece[...]" e mizerabila. Prietene, NU te schimbi pentru absolut nimeni, cine te place, te place pentru varianta ta originala si adevarata, nu pentru un personaj pe care-l joci. NU exista relatie cu indiferenta si răceală, e aberant, lipsit de sens. NU trebuie sa alergi după nimeni pentru a-i atrage atentia sau a-l face sa te placa. Daca vrea, vine singur/a fara sa fugi dupa el/ea si fara insistente.

| OldSoul a răspuns (pentru Plato):

Nu te schimbi pentru cineva, te schimbi pentru binele tău.
Dacă ceea ce faci e greșit, și te complaci în situație, neschimband nimic la tine, nu vei rezolva nimic.
Poate aceea persoana care te accepta asa cum ești, nu exista, sau nu o vei întâlnii, sau poate nu-ți va accepta ție toate ifosele ce vei face? Vei rămâne singur intrând în depresie?
Nu cred.
Revenind la situația lui:
În viata trebuie sa știi ce sa oferi, și când sa oferi, ei bine, asta are el de învățat, trebuie sa se schimbe, sa înveți cui trebuie să-i ofere atenție. Dacă el nu reprezinta o prioritate pentru aceea persoana, ea de ce ar reprezenta una pentru el?
Cam despre asta e vorba prin aceea schimbare, sa devii o varianta mai buna a ta.

Dacă nu faci asta, dacă nu înveți din greșeli, sunt foarte mari șanse ca și atunci când găsești aceea persoana sa o pierzi repetând greșelile.

Mergând pe lozinca "cine ma accepta, ma aceepta asa cum sunt" cresc șansele de a rămâne singur, toți avem defecte, toți mai greșim, dar asta nu înseamnă că trebuie să rămânem la fel și sa facem aceeași greșeală pe veci.

Cam despre asta e vorba prin aceea schimbare.

Ca am zis ca trebuie sa fie rece și distant cu respectiva, asta e adevărul, pana acum a fost mult mai amabil, mult mai implicat decât a trebuit, a rezolvat ceva cu asta? Nu, a ajuns sa fie folosit.
E clar ca trebuie sa învețe cum să-și dozeze atenția pe care o oferă acelei persoane.

| Plato a răspuns (pentru OldSoul):

Ne servesti una calda una rece. Daca a fost amabil si aia nu a apreciat, trebuie sa schimbe fata nu pe el. Daca el e amabil, asa trebuie sa fie, pana gaseste una care ii apreciaza amabilitatea. Nu te schimbi dupa moda, găsești pe cineva sa fiti demodati impreuna, înțelegi?

| OldSoul a răspuns (pentru Plato):

Dacă găsești?

| Plato a răspuns (pentru OldSoul):

Nu ai cum sa nu gasesti.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Aici ai dreptate, din pacate oricat de nasparliu/e esti din orice punct de vedere, tot gasesti unul suficient de fraier sa se combine cu tine. Mai nasol e ca vor avea si urmasi.laughing

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

S-a obisnuit ca esti catelus dupa ea si exact in stilu asta te trateaza

| AFR81 a răspuns:

E posibil sa ma insel, insa impresia mea, citind ceea ce ai scris, e ca nu prea te place. Pare o prietenie din aia indiferenta, rece, care la un moment dat, ea gasindu-si pe cineva mai bun, amic sau iubit, se va rupe. Ar fi bine, totusi, daca vrei sa faci un test, sa fii indiferent o perioada. Chiar daca nu simti asta. Sa joci, cat de cat, teatru. Daca te baga in seama, daca se intereseaza de tine, daca te intreaba de ce te-ai schimbat si chestii din astea, poate, totusi, poate evolua intr-o relatie aceasta amicitie a voastra. Sau poate ramane doar prietenie. De asemenea, un lucru bun ar fi sa iti gasesti alta fata cu care sa iesi de cateva ori. E cam aiurea sa te folosesti de cineva pentru asta, insa daca e nevoie, e mai mult decat indicat. Iti vei da seama din reactia prietenei tale actuale daca avea asteptari de la tine sau nu. Spre exemplu, aveam doi colegi de facultate care se intelegeau bine, amandoi fiind foarte bine pregatiti, cam cei mai buni din grupa. La un moment dat, baiatul a pus o poza cu o fata pe Facebook, lucru care a generat un sentiment de profunda gelozie in sufletul colegei, care, la scurt timp, a inceput sa-l bombardeze cu mesaje din care reiesea clar ca tinea la el si ca dorea o relatie. Acum sunt impreuna si au, cred, 2 ani.

| RAY a răspuns:

Tu nu intelegi ca nu te place?

| Mayhem666 a răspuns:

Cel mai bine e sa uiti de ea. Daca nu te baga in seama, si te ignora, e mai mult decat evident ca nu te place, iar acele momente in care tu simteai ca ea e atrasa de tine, sunt mai mult ca sigur doar momente care s-au petrecut in capul tau. Ea poate era doar prietenoasa cu tine, iar in capul tau, tu ai interpretat ca ei ii placea de tine. Eh, ce sa faci, asa sunt baietii, doar acorda-le putina atentie, si ei instantaneu vor crede ca ii placi.

| eanadandre a răspuns:

Pai las.o in pace! Degeaba o placi daca ea nici macar nuvse uita la tine! Mai du-te dupa alta fata

| Anonim99876 a răspuns:

Salut! Din cate ai povestit tipa pare putin aroganta, ceea ce nu e bine, și cam dat, de multe ori fetele se folosesc de baieti. Sunt milioane de fete, nu te indragosti doar de o fata, incearca sa comunici cu cat mai multe, nu doar cu una, pentru ca daca ea nu te place, o sa iti irosesti timpul degeaba, mereu trebuie sa ai "rezerve", ignor-o o zi, sa vezi cum reactioneaza, daca ii pasa inseamna ca exista o sansa, daca nu ii pasa ca tu o. ignori e clar ca nu simte nimic pentru tine. Gandeste-te ca nu meriti sa suferi pentru o fata care nu te apreciaza, chiar daca tu o placi.(nu poti spune ca iubesti pe cineva daca nu ai fost in relatie cu acea persoana). Daca tu te simti folosit, abandoneaza misiunea si cauta alta fata, nu o lasa sa se foloseasca de slabiciunea ta. Succes!❤

| google85 a răspuns:

Fii mai indiferent si ocupa-ti mintea cu altceva. brusc va deveni interesata de tine. alege tu ce sa faci ulterior

| Marin321 explică:

Ma sincer... dupa toate aceste comentarii am decis sa fac doua lucruri.

1. Sa sa multumesc frumos tuturor pentru ceea ce ati spus.
2. Eu raman la fel dar pe tipa descrisa de mine ma voi schimba putin... o sa imi fie greu dar poate merita.
O sa o tratez exact asa cum ma trateaza si o sa ii raspund cum imi raspunde ea. Daca o sa mearga si ne apropiem... atunci e bine.

| k4v3spy a răspuns:

Ar fi mai bine s-o dai in colo și să-i spui să se ducă la gară, daca te tratează cu indiferență asta înseamnă că nu e interesată de a vorbi cu tine. Daca nu vorbește cu tine asta înseamnă că nu-i mai place compania ta, s-a răcit de tine și îi este mai bine stand în dispoziția altcuiva, sunt mulți pești in ocean dintre care să alegi, decizia corecta este să-ți găsești o fata de casa cu capul pe umeri care știe ce vrea de la viață și să lași uscăciune astea deoarece îți pierzi timpul cu ele crede-mă

| DODOKMZ a răspuns:

Inteleg ca o iubesti, uneori se intampla ca viata sa nu fie doar lapte si miere
...dar gandeste-te ca BALTA MAI ARE PESTE

| Stefisiatat a răspuns:

Unele persoane fac asa ca sa isi testeze partenerul sau pentru ca a aparut altcineva pe fir...am patit si eu ceva de genul cu un baiat, doar ca la noi era a 3 a persoana happy poate doar iti testeaza nervii!