| Itsmesoitsok a întrebat:

Hei, TPU! Cred că încep să sufăr de singurătate. Să mă prezint: 22 de ani, locuiesc în București, m-am mutat aici acum ceva ani buni. Lucrez full-time, sunt si anul 3 la marketing, poate vă întrebați de unde singurătate în situația asta. Ei bine, să mă explic, la muncă fie am colegi din cu totul alte zone cu care nu mă pot întâlni, fie vârsta e un impediment. La facultate nu am realizat cine știe ce conexiuni, mai ales că am studiat în mare online. Hobby-uri? Meh, citesc, îmi place să mă plimb în aer liber și cam atât. În rest scrollez pe net, citesc știrile, mai ies la cumpărături și ăla e timpul liber. Și da, am ieșit dintr-o relație acum 3 luni și acum viața mea s-a schimbat. Nu-mi spuneți de dating apps, acolo trebuie să ai poze bune și cam să inspiri bogăție și ce faină e viața ta, a mea nu e faină, e doar... viață. Mă întrețin, studiez, citesc, mă bucur de ce este. Da, lucrez acum la a-mi descoperi un hobby: chitara sau pictatul. De dating nu prea sunt interesat pe moment, cât de a lega prietenii și a avea parte de momente autentice. Voi cum stați cu partea socială? Cum o întrețineți? Cum găsiți oameni ca voi? Da, mă dă înapoi că n-am ceva hobby-uri sociale, înțeleg asta. Mulțumesc pentru răspunsurile voastre.

11 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Buna.Eu am o viata sociala foarte bună si am foarte multi prieteni.Atentie, toti sunt adevarati, persoanele fake le-am scos acum ceva vreme din viata mea caci au ajuns in punctul in care ma trageau in jos.Cu persoanele nu trebuie sa fie ca tine, trebuie sa stie cum sa te trateze.Si daca ai zis ca iti place sa citesti, du-te la biblioteca din oraș, alege un club de carte si va veti imprieteni.Incearca si hobby-urile sportive- urcat pe munte in grup, sunt acum excursionisti sau oameni care organizeaza asemenea intalniri de grup.

| TudorDD a răspuns (pentru Ilovedinero):

Mm, nu zici deloc rau, am pus pe lista pentru 2024)

| Celdrept a răspuns:

E greu sa îți mai faci prieteni daca nu ai din copilărie și nu ești extrovertit sau șmecheraș,aproape imposibil. Poți să îți faci amici dar prieteni foarte greu.
Și eu sunt la fel ca tine,nu știu,simt că o iau randeaua și eu de la lonelyness, și miliardar de ai fi ești fericit pentru o durata scurta de timp,ulterior cazi în depresie fiindcă suntem ființe sociale nu putem rezista mult timp fara a avea un trib,ne îmbolnăvim! Datorita socializării ne-am perpetuat și propagat ca specie,când nu se mai întâmplă asa ceva avem de suferit foarte mult.
Lumea sa înrait rău,e greu sa îți faci un prieten normal la cap, foarte multi se droghează și fete și băieți, a cam luat-o lumea randeaua rău, e greu să găsești un om valoros.
In ziua de azi ai bani ai prieteni, nu ai bani nu mai te baga in seama nici rudele! Cam așa e lumea contemporană din păcate.

| Celdrept a răspuns (pentru Celdrept):

De unde ești?

| Itsmesoitsok explică (pentru Celdrept):

Ce bine le zici! 100% de acord cu tine! Si mai e și aia ca prostii stau laolalta, ei n-au asa probleme. Sunt din Teleorman, btw.

| Celdrept a răspuns (pentru Itsmesoitsok):

Oamenii valoroși și inteligenți sunt de regula solitari,haita de oameni ipocriți se adună laolaltă și lipsiți de caracter,se vorbesc urat între ei,se șifonează între ei,relația lor de prietenie e bazata pe interes și superficială,nu e o regula e adevărat dar în multe cazuri cam așa stă treabă, la greu toți își închid ușa, se dau loviți sau ocupați.
Căutați mai bine o iubita decât prieteni. Am avut multi prieteni falși, chiar din copilărie care au dormit și mâncat le mine și s-au dovedit a fi hiene psihopate! Știu cum sunt oamenii, trebuie sa fi vigilent cu cine te încurci doar de dragul de a nu mai fi singuratic.

| Itsmesoitsok explică (pentru Celdrept):

Amuzant, "cauta-ti mai bine o iubita". Pe fosta care mi-a fost si logodnica am cunoscuta la muncă. In online nu prea ai cum sa gasesti, ca mereu e altcineva care pare mai bun decat tine. Arat decent spre bine ca bărbat, nu sunt misogin, stiu sa vorbesc cu o femeie si am avut descrieri faine, dar zero succes pe dating apps. In concluzie, e usor sa gasesti pe cineva care sa te înțeleagă, dar prieteni sau iubita, nu laughing

| Celdrept a răspuns (pentru Itsmesoitsok):

Daca ești un tip smart și arăți ok o să îți găsești te asigur,ai răbdare! Ce e al tău e pus deoparte.
Multe caută băieți care se îmbracă cu haine scumpe,și se etalează cu masini de top! De aia e greu sa concurezi cu ei,asta pe langa că pot arata și ok sau sunt și ei inteligenți.
Nu se știe,poți să îți găsești o gagica și într-o stație de tramvai,și pe banca sau la cinema, într-o bibliotecă. Când vezi o fata și îți place mult de ea abordeaz-o! Fără rețineri! Fie ce o fi!
E greu și fără prieteni că te simți neputincios, te simți fara valoare în urma rău! Trăim vremuri când oamenii sunt foarte invidualisti, toți trag pentru ei, toți se gândesc doar la ei, nici măcar neamurile nu vor concurenta cu tine deși toți susțin că vor să te vadă bine, dar nu mai bine decât ei!

| andreea1baratiu a răspuns:

Si eu gasesc destul de greu faptul sa îmi fac prietenii, chiar daca sunt genul de persona prietenoasă si ajutătoare, am foarte putini prieteni si si aceeia nu ma contactează în veci. In cazul meu la momentele potrivite gasesc oamenii care se aseamana cu mine si sunt pe gustul meu si nu ma mai simt singură, însă poate aici depinde de soarta fiecăruia. Oamenilor le plac oamenii care se aseamănă cu ei, au aceleași gusturi, aceeași gândire asupra lumii, același umor.

| TudorDD a răspuns (pentru andreea1baratiu):

Mno, dar nu vrei tu sa incercam sa fim prieteni? Cine stie ce iese happy

| Marianinteleptul a răspuns:

La sala in mare parte, mai rar pe la biserica dar si aici cam slab cu socializarea. Cel mai bine incerci la facultate/locul de munca/pe strada daca esti extrovertit