| Pushing a întrebat:

Hei TPU:daca un cuplu decid sa faca nunta iar parintii fetei au murit dar sunt prezenti parintii mirelui se poate tine nunta?

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Depinde de cat timp sunt morti parintii fetii. Daca a trecut cel putin un an ar putea sa fie supliniti de alte rude mai apropiate de fata, dar daca nu sunt se poate si numai cu parintii baiatului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde cît timp a trecut de la moartea părintilor ei, tu crezi ca in astfel de situatii te mai gîndesti la nuntă? Moartea părintilor este un eveniment tragic in familie, si ai nevoie de mult timp sa i ti revii complet, niciodată nu se pot vindeca aceste "răni" sentimentale afective, eu cred ca restul tine si de superstitie, acum ce sa faca sa nu se mai casatoreasca?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum daca au trecut cîtiva ani de la moartea părintilor, nu are altă solutie decat sa vina numai părintii băiatului, de cit timp au murit părintii fetei? Este caz real sau film?

| Pushing explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai nu e caz real dar nici film o prietena de-a mea (care are 21 de ani stiu e cam mare diferenta de varsta dar prietenia tot are loc) iau murit parintii cand avea ea 5 ani si e impreuna cu un barbat si se iubesc foarte mult chiar daca au 20 si de ani, asa ca m-am gandit ca daca ar fi sa faca nunta cum ar fi daca ea nu are parinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nunta se poate tine si in absenta parintilor, bunicii sau alte rude apropiate, pot tine locul parintilor.

| kandaraki a răspuns:

Cel putin un an se zice ca ar trebui de asteptat de la asa eveniment, nu se face o nunta in cazul decesului unei persoane din familie.

| 2P a răspuns:

Bineinteles ca se poate, inclusiv preotul va intelege chestia asta! Si aveti Nasii care sunt parintii vostrii spirituali ai amandurora! Prin prezenta lor puteti face si cununia religioasa, civila, nunta, botez

| Vasileion23 a răspuns:

Da, la cimitir.