| AnOnImA4109 a întrebat:

De când părinții mei s-au despărțit nu m-am mai înțeles așa de bine cu tatăl meu. El s-a recăsătorit și are un copil. Însă vorbim în altă limbă, nu română, iar chestia e că după ce s-au despărțit ai mei mama mea m-a dat doar la școli în limba română și acum nu prea mai știu să vorbesc așa de bine și mi-e teamă să nu cumva să spun ceva greșit așa că uneori evit să spun unele lucruri. Plus că sunt puțin timidă și asta înrăutățește situația. Eu m-aş înțelege cât de cât cu tatăl meu dacă nu ar fi mama mea vitregă. Când e prin preajmă sunt cumva agitată, deoarece cu ea nu mă înțeleg așa de bine și mi-e teamă să nu o supăr sau să spun ceva greșit ca nu cumva să ne certăm. Sincer, nu știu ce să fac. Orice sfat mi-ar fi de folos. Vă rog să nu faceți glume sau să răspundeți la mișto. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Si daca se supara mama vitrega ce? Fi tare si pune-o la punct, nu o lasa sa te simta slaba Vorbeste cum simti tu, si incredere in tine, nu mai fi asa timorata. Fi tu insati, nu te chinui sa fi altfel decat esti, sa spui altceva decat gandesti, sa te abtii sa zici ceva cand tu simti sa zici. Fa ce simti.

| Andreeush a răspuns:

Tu ai rămas cu mama ta sau cu tatăl tău?

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

Dupa cum spune in mesajul de sus, ar sta cu tata, altfel nu ar deranja-o mama vitrega, oricum in afara sa o puna la punct nu are ce face. Sau sa se duca sa stea cu mama.

| AnOnImA4109 explică (pentru Andreeush):

Stau cu mama mea dar merg în fiecare săptămână la tatăl meu...

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Poti comunica cu tatal tau la telefon daca nu vrei sa dai ochii cu mama ta vitrega, chiar pe Internet (Messenger, WhatsApp), dar preferabil ar fi sa ajungi la o cale amiabila cu amandoi, totusi esti fiica tatalui tau si nu cred ca lui i-ar placea ca actuala sa sotie sa se poarte urat cu fiica lui. Incearca sa lasi pe cat posibil timiditatea la o parte si nu uita, comunicarea este foarte importanta, indiferent de situatie.