| catalush11 a întrebat:

De ceva vreme familia mea sa destramat.....nu mai suntem aceeasi familie de acum 2 anii care se jucau totii care eram totii unul langa altul! Acum o vad pe mama mereu plangand si tata se cearta mereu cu fratele meu.Simt ca nu mai am pentru ce sa traiesc...Plang mereu! nu mai suport sa ii vad asa! Ce sa fac!? Am doar 12 anii si nu mai suport sa stau asa sa ii vad pe totii suparatii si mai ales ca s-a destramat o familie care acum doi anii era unita! Ce sa fac? Plang mereu! Dati-mi niste ideii! Nu mai vreau sa ii vad pe totii asa!

Răspuns Câştigător
| Andr3 a răspuns:

Atata timp cat parintii tai nu sunt divortati situatia mai poate fi salvata.Stiu exact prin ce treci.Cam asa mi s-a intamplat si mie anul acesta, tata si-a gasit un nou loc de munca unde este solicitat mult mai des decat era inainte si se certa mult cu mama dar incepand cu luna mai lucrurile s-au mai indreptat.Eu am fost in depresie prin luna februarie din cauza faptului ca ei se certau, mama tipa si isi varsa nervii pe mine si pe fratemiu dar acum am inceput sa iesim din nou si sa stam mai mult impreuna.Adevarul e ca depinde si de persoane, tatal meu e o persoana calma si poate de aceea nu s-a ajuns la nimic mai mult decat certuri. Poate trec si ei printr-o perioada mai tensionata.Fi optimista! Incearca sa vorbesti cu fratele tau (cati ani are app?) sa rezolvati impreuna situatia.Calmeaza-o si pe mama ta fiindu-i alaturi si ajutand-o cat poti tu. Acum ca e vara, frumos, iesiti si voi la aer liber, spune-le ca ai nevoie de o gura de aer si ca ti-ai dori sa mergeti o zi doua cu totii undeva la munte si lucruri de acest genwinking

5 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Poate ca e cazul sa va strangeti toti la masa, in jurul unei cani de ceai sa discutati despre ce se intampla cu voi.
Poate sunt probleme financiare pe care voi copiii nu le stiti, poate mama sau tata au probleme la job.
Ar fi bine ca tu sa fii initiatorul acestei intalniri unde sa iti exprimi cinstit gandurile, in fata familiei asa cum ai facut-o aici in fata noastra.
Parintii nu pot ramane insensibili in fata vorbelor tale si cu siguranta comunicarea o sa va faca bine.

| CristinaElena96 a răspuns:

Hei,nu fii deprimata.Am trecut prin situatii asemanatoare, ba chiar pot spune ca si mai rau.Esti un copil nevinovat, prins la mijloc.De obicei, parintii nu vor sa inteleaga ca actiuniile lor ne implica si afecteaza si pe noi.Presupun ca parintii tai au cativa ani de casnicie, asa ca nu iti fa griji pentru ei.Eu am reactionat demn si firesc:am lasat timpul sa hotarasca pentru mine, asa ca zic sa te calmezi cauta-ti preocupari gen:filme, citit, plimbari care sa te faca sa uiti de problemele de acasa care se vor rezolva oricum.Ai grija de tine si de familia ta si nu uita sa zambesti indiferent de situatie, pentru ca zambetul e stergatorul lacrimilor.

| カルメン a răspuns:

Este normal sa fii afectata de aceasta situatie. deocamdata esti mica si nu ai cum sa rezolvi problema asta.chiar de vei incerca sa vorbesti cu fiecare in parte vor zice ca esti mica si nu intelegi problemele lor. tot ce poti face este sa lasi timpul sa treaca, el le va rezolva pe toate. sa ai credinta ca totul o sa fie bine si sa iti vezi de scoala si de grijile tale.stiu ca este greu dar nu poti timpul sa treaca pe langa tine doar din cauza problemelor celor mari. timpul este ireversibil si trebuie sa il folosesti in favoarea ta.

| Jardelin a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta! Se va rezolva pina la urma. Asa se intimpla cind oamenii uita de Dumnezeu!

Cit despre tine, fa un efort si nu mai scrie cu atit de multe greseli! Este oribil textul tau!

"2 anii", "totii", "12 anii", "totii suparatii", "ideii", - toate cuvintele astea se scriu cu un singur i. Si mai ai greseli de exprimare, dar nu le mai amintesc.

| LastNight1324235436 a răspuns:

NUsh. incearca si uh sa le vorbesti la fiecare in parte. sa ii intrebi ce s-a intamplat, sa le spui opiniata, sau sa stati cu toti de vorba, sa incercati sa desbateti acest subiect sa le zici sa incerce sa`si schimbe comportamentul si nu mai plange te rogpuppy dog eyes, k si eu am trecut printr`o situatie asemanatoare i si chiar asa am facut, si. parinti au inteles si si`au revizuit comportamentulhappy, sa stii ca plansul nu e o varianta, si nu e vina ta pentru comp lor:[!