| Anonimul1971 a întrebat:

Imi puteti spune cum as putea sa imi controlez frica/teama legată de pierderea iubitei.O iubesc foarte mult si imi este frica...sunt si putin mai mult gelos

Răspuns Câştigător
| Leon a răspuns:

Salut, aceasta teama e prezenta si in alte situatii sau doar vapare cand te gandesti la ea?
Cand sunteti impreuna ce simti?
Ce intelegi tu prin iubire, cum a trebui sa fie?
Teama ta probabil vine din o viziune diferita a iubitei tale fata e de relatii.
Trebuie sa intelegi ca femeile sunt diferite, sunt mai sensibile, se implica mai mult pe stilul "buldozer" dar si renunta mai usor, sunt mai usor influentate de situatii, opinii si ce mai vad pe Facebook sau la tv.
In mare parte, ceea ce traiesti tu, traieste cam orice barbat cu identitate, singurul sfat pe care ti-l pot da e sa fii tu insuti si cu timpul o sa vezi ca atunci cand spui ce gandesti si nu iti e teama o sa te caute.
Femeile, ma refer la cele libere, adica cele care nu au o relatie stabila, ca sa ma intelegi, au nevoie de drama, sa fie tinute in tensiune mereu, sa isi puna intrebari, sa aiba minte mereu ocupata cu cate ceva.
nu conteaza cate femei esti capabil sa agati, conteaza sa fii tu insuti si sa ai curaj in tot ceea ce faci.
Ai putea sa mergi la un psiholog, cateva discutii cu un psiholog, care sa te susina sa te uiti in olginda si sa ai mai multa incredere in tine.
Eu nu sunt psiholog, asa ca intrebarile sunt pentru tine, nu trebuie sa imi raspunzi mie sau sa imi dai explicatii.
Chiar nu vreau sa ma convingi de nimic, vreau sa iti rezolvi problemele.
Cati ani ai?

| Anonimul1971 explică (pentru Leon):

18.Multumesc mult!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu o poti pierde, fiindca nu e a ta. E un om liber.
Invata sa ai incredere in ea, iubirea are nevoie de incredere nelimitata si neconditionata. Gelozia este otrava pentru o relatie, arata ca nu exista iubire adevarata, doar egoism si posesivitate. Renunta complet la gelozie, gandeste-te ca orice mica banuiala, chiar numai gandita, iti murdareste iubita. Cum te poti gandi altfel decat ca iubita ta este perfecta, loiala, credincioasa?

| Lioana a răspuns:

Cata vreme ai aceasta teama ai sanse mari sa o pierzi. De ce? Pentru ca fetelor nu le plac baietii gelosi si nesiguri pe ei. Ce trebuie tu sa faci e sa lucrezi la increderea in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Bani, Bani si iar bani.
2. Alte fete la care poti sa mergi daca ea pleaca.
Cu asa ceva nu te poti preface 'sa nu-ti pese' e usor de spus.