| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu doua zile, am intrebat o fata pe care o plac si care ma place daca vrea sa fim impreuna. Si ea mi-a spus ca nu stie.

Azi am deschis subiectul si mi-a spus chestii de genul " Sunt o persoana groaznica pentru ca te-am ranit sau cateodata chiar imi vine sa iti spun ca te plac si sa te iau in brate dar cateodata ma gandesc daca eu chiar plac pe cineva." Mi-a mai spus si ca nu crede ca e pregatita pentru o relatie.

Ma doare tot corpul si ma simt oribil dar nu ii spun pentru ca o sa se simta prost... mai ales pentru ca eu cred ca asta a fost un refuz impachetat frumos.

Ce sa fac pentru a trece peste sau mai exista vreo sansa?

Peste o luna urma sa mearga la mare si ma duceam si eu sa mai petrecem timp impreuna.

Ea e mai timida, chiar foarte timida. Mi-a mai spus ca nu stie ce simte.

Va rog, ce sa fac?

6 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Tu ai făcut un pas spre ea, acum așteaptă ca ea să facă un pas spre tine,
Dacă nu îl face, înseamnă că nu te place și nu vrea o relație cu tine.
Din ce ți-a răspuns ție, pare o fată care nu are probleme cu timiditatea.

| anonimg a răspuns:

Eu cred că ea chiar îți spune adevărul. Tu ca adolescent ești prea mic ca să realizezi că tânăra de lângă tine este și ea doar o adolescentă.
Ea ți-a zis că nu este pregătită pentru o relație. Dar tu, ești pregătit pentru căsătorie? Pentru că acesta este scopul relației: căsătoria.
Tu ca băiat -ca de altfel orice băiat adolescent- vrei doar să fiți împreună și atât. Dar tu trebuie să ști că o fată nu gândește ca tine. O fată când intră în relație se gândește deja la o familie. Și când ea îți spune că nu este pregătită, de fapt îți spune că nu este pregătită pentru căsătorie, pentru familie. Ea ca adolescentă îți spune în mod involuntar asta, chiar dacă nu se gândește la o familie. Femeia așa a fost construită; iar la o adolescentă încă nu s-a dezvoltat complet conceptul de familie, ci este încă în dezvoltare.
Tu ca băiat trebuie să ști să conduci relația; să o conduci și să o ocrotești, și să nu te plângi. Trebuie să ști să ți relația în stăpânire; dar nu să pui stăpânire pe fată sau pe libertatea ei. Și la o căruță, și la o mașină există un conducător care știe să se adapteze drumului. El știe să nu meargă prea repede, nici prea încet; știe să reducă viteza în curbă, și știe să controleze vehiculul; știe să îl ferească de accidente. Și mai presus de toate, știe încotro se îndreaptă. Tu dar, în relația aceasta, știi unde te îndrepți? Unde vrei să ajungi? Pentru că te trezești că ajungi pe camp și fără combustibil. Așadar orice relație și orice lucru se face cu un scop, cu judecată.
De aceea spun că adolescenții nu trebuie să intre în relații cu persoane de sex opus, pentru că ei nu știu cât de mult se rănesc mai devreme sau mai târziu.
Sfatul meu este să lași relația așa cum este ea, până când amândoi veți fi pregătiți pentru căsătorie. Dar în nici un caz să nu forțezi într-un fel sentimentele ei pentru tine. Oferă-i libertatea de care are nevoie -aceasta înseamnă dragoste, chiar dacă poate nu veți fi împreună. Scopul tău să fie fericirea ei, și nu a ta. La fel trebuie să gândească și ea.
În sensul acesta va recomand sa citiți împreună cartea aceasta: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Nu pe rând, și nici separat; ci împreună amândoi din aceeași carte. Și dacă este nevoie, recitiți-o.

| Emma30555 a răspuns:

Poate chiar meriti pe cineva care sa te placa cu adevarat. Eu as cauta pe cineva care sa ma placa de la inceput

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e timidă, dacă era timidă nu îți spunea toate acestea. E nehotărâtă, nu știe ce vrea de fapt. Eu zic sa ii lași spațiu. Tu ți-ai făcut datoria de băiat, ai încercat. Dacă ea nu vrea e cu totul altceva.

| AndaAlexandra a răspuns:

Eu spun sa mai încerci o data. Nu imediat, lasa-i puțin timp sa mai proceseze ce se petrece. Daca într-adevăr e timida, nu are încredere în ea. Chiar daca simte ceva pentru tine sau pentru oricare altul ii este rușine și teamă să își arate sentimentele. În cazul asta, apropie-te încet de ea și fa-o sa își de-a seama că are nevoie de tine.

| Jenga a răspuns:

Nu e timida. e o tipă careia ii place sa se joace cu sentimente.