| JikkiFX a întrebat:

Părinții ma urasc. Am inceput sa am depresie sad De ce? Nimeni nu ma suporta. Parintii nu ma apreciaza chiar daca am note mari (8+ la cea mai grea școală din oraș). Ma injura des, zic ca nu fac nimic in casa si ca-i dezamagesc sad As avea multe de zis si ce-am pe suflet dar eu cred ca e depresie, plang si vreau sa mor

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt parinti care cred ca daca fac un copil, copilul ala le e dator pana la moarte, nu trebuie sa scoata un cuvant, trebuie sa le fie sluga si sa faca numai cum spun ei.

Si sunt parinti care cred ca daca au facut un copil, ei sunt datori sa ii ofere tot ce vrea si sa nu il supere cu nimic, sa ii faca viata cat mai usoara.

Mai mult sau mai putin, aceste 2 tipologii de parinti le-am observat eu.
Ideea e ca nu ai cum sa iti schimbi parintii sau modul lor de a gandi fata de tine. Poti in schimb sa faci ceva ca sa le arati ca tu ca persoana valorezi foarte mult, mai ales pentru ei. Ori incepi sa faci ce spun ei si te transformi intr-un copil model sa vezi daca mai au ceva de comentat ori pleci de acasa ca sa vada cat de rau le e fara tine.

Oricum daca te injura e rau. Adica nu zic sa nu tipi la copil cand chiar te enerveaza dar sa il jignesti, sa il umilesti si sa il abuzezi emotional e o greseala, din pacate foarte multi parinti fac asta. Probabil din frustrare personala si lipsa de rabdare.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam multe cer de la tine, amenintai ca te duci la protectia copilului si vor pierde custodia ta daca o tin asa. Sa se multumeasca ca inveti bine

| Adry05 a răspuns:

Incearca sa faci niste treaba prin casa, curatenie in casa, sa-i intrebi daca au nevoie de ajutor etc. si poate o sa fie mai ok. Posibil is stresati de la serviciu si vin nervosi si-si varsa nervii pe tine. Aiurea, stiu, da unii parinti nu judeca si realizeaza cat rau fac. Eventual poti ncerca sa le si spui cat te afecteaza ce-ti spun. Eu odata i-am zis mamei despre ceva ce zicea si ma durea si s-a schimbat la fata ca n-a realizat si a incetat. Poate merge si cu ei.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

JikkiFX
în 1 Februarie | JikkiFX a întrebat:
Deci am luat un 5 la romana si nu i-am zis mamei, azi a fost sedinta. Eu nu-s bun la romana...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Cristine9595 a răspuns:

Nu e bine sa gandesti asa negativ..Nu face bine deloc... Putem sa discutam aici daca vrei, poate te pot ajuta cu un sfat.Numai bine.

| sunset10 a răspuns:

Stiu cum te simti. Eu zic totusi sa vorbesti cu parintii tai sau cu un prieten apropiat. Nu va fi rau pe veci. Si eu am avut depresie, dar cu timpul trece. Daca vrei sa mai vorbim, da-mi mesaj in privat love struck

| alexpodeanu a răspuns:

Uneori sau de cele mai multe ori incurajarile pe care le primesti de la cei apropiati sau de la straini iti pot face mai rau.Depresia e ceva despre care n-are rost sa iti vorbesc, poti citi pe net, daca inca nu ai facut-o.Cu parintii n-ai ce sa faci, si chiar daca ar interveni protectia copilului si s-ar face o ancheta si restul, iar ei (ne imaginam doar) te-ar lua si te-ar da la un camin, ar fi si mai aiurea pentru ca acolo e si mai praf totu.Ai putea vorbi cu un psiholog, poate sa te ajute cumva, dar e sigur ca vor fi contactati ai tai si nu se stie ce iese si din asta.Un singur lucru e cert, ca daca reusesti sa invingi depresia asta si sa treci cumva peste toata suferinta, o sa ajungi un tip puternic si inteligent.Deja esti un baiat destept, inteleg eu.Si ai sa fii si un tata bun, atunci cand vei avea si tu copii, la randul tau.

| Gucci777 a răspuns:

Crede-ma ca nu este o alege buna sa mori
Mai bine ai incerca sa vorbesti cu ei
Crede-ma ca te iubesc foarte mult (parintii)

| Aleexandra14 a răspuns:

Hei, de ce gandesti asa negativ? De ce sa iti doresti moartea doar pentru asta?! Parintii tai, sunt foarte stricti, dar nu ar trebui sa te injure si sa spuna ca sunt dezamagiti de tine cand ai note FOARTE BUNE la scoala. Sunt nedrepti la faza aceasta. Mai bine, spune-le lor ceea ce ai pe suflet si descarca-te in fata lor, si poate asa o sa intelega si ei, ca nu-i bine si ca nu au reactioat corect. Nu trebuie sa iti fie frica, sunt sigura ca daca le spui si vorbesti calm cu ei poate o sa te inteleaga. Incearca! Daca, si dupa ce le vorbesti frumos continua sa se comporte urat, du-te la niste rude de ale tale cu care crezi ca te intelegi cel mai bine si cu care sa vorbesti si sa lamuresti aceasta problema si sa o/il rogi sa vorbeasca ea/el cu parintii tai si sa le explice ca nu este deloc bine ceea ce fac ei. In loc sa te incurajeze si sa fie alaturi de tine, mai mult te indeparteaza.
Iti tin pumnii stransi si sunt sigura ca vei trece cu bine peste aceasta problema. ♡