| blackbone1776 a întrebat:

Hei TPU, prietena mea are o spaima enorma de a ramane singura, probabil se trage din ceva traume anterioare, nu vrea sa iesim decat o singura data pe saptamana, in rest petrece tot timpul in casa, zice ca doar acolo se simte bine... mie imi face impresia ca nu tine absolut deloc la mine din moment ce evita sa ne vedem, inteleg ca are problemele pe care le are, sunt de natura psihologica si chiar nu ma descurc sa o ajut, am tot incercat, cred ca ea e singura capabila sa gestioneze problemele alea... Intr-o oarecare masura nu pot sa o inteleg, ca eu oricat de rau ma simt si oricat de depresiv si anxios as fi, m-as simti bine si daca as vedea-o pentru cateva momente zilnic! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, multumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai dreptate, ea este singura care poate sa rezolve aceste probleme si ea decide cand si cum. Ai zis tu ceva interesant acolo, ca tu cand te simti rau, faptul ca o vezi te face sa te simti mai bine. Asta este ceva de apriciat si tot respectul meu. Ar fi frumos sa faca si ea la fel.

Daca sunteti intr-o relatie ca atare, atunci da, este o problema. Din ce am vazut si in celelalte intrebari ale tale, ea are o oarecare problema. Daca voi sunteti impreuna intr-o relatie, atat ea cat si tu ar trebui sa va simtiti bine pe acest plan si sa fiti fericiti. Nu conteaza ce vine din exterior. Acum bineinteles ca pot sa mai existe si mici probleme care sa o faca sa se simta asa. Dar nu mereu, asta este exclus.

Ceea ce va ramane voua de facut este o discutie, o discutie tratata serios, cu respect si calm din partea amandurora. Daca ea refuza, atunci nu este ok si trebuie luate "masuri", printre care ar putea sa fie si despartirea. Nu are scuze pentru asta, ca tu vrei sa o ajuti si ea s-ar supara sau nu accepta ajutorul... astea sunt abureli, copilarii, acte imature, inconstiente, care nu arata respectul.
Ii spui serios ca vrei sa vorbiti. Asa ca va gasiti undeva intr-o zi, o ora la dispozitie fara sa va intrerupa nimic si sa vorbiti despre asta. Ii spui exact ce simti tu, nu are rost sa te mai intrebi pe tine aceste lucruri, o intrebi pe ea. Ii spui ce te doare, cand nu te simti bine si de ce, ce crezi tu despre ea si asigura-te ca primesti acel feedback de la ea, care sa te faca sigur pe tine si pe relatia ta cu ea. Asta este cel mai important. Si apoi urmeaza iubirea, daca este sau nu iubire.

Daca ea insa, nu vrea si nu accepta asta, nu intelege si continua sa se simta ca un copil, atunci... cat sa mai stai dupa ea? Fii mai dur in conversatia cu ea atunci si gata, daca nu ii este frica ca te pierde si faptul ca ai pleca de langa ea nu o descurajeaza si nu o face sa ii para rau, ma gandesc ca stii ce inseamna asta. Si mai mult de atat, sa nu cumva sa se victimizeze ea, sa zica ca poti sa pleci ca oricum este vina ei si nimeni nu ar sta langa ea. Asta este si mai rau, deja se observa indiferenta in ceea ce ar spune.

Asa ca totul depinde de voi si de felul cum vorbiti. De felul cum tu sau ea isi transmite sentimentele si gandurile si accepta ajutorul reciproc.

Va doresc multa intelegere si zile frumoase in continuare! ^_^

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Posibil sa aiba agrofobie sau atacuri de panica.
Pentru tine e greu sa o înțelegi pentru ca tu si daca esti mai anxios nu suferi neapărat de anxietate.Si eu am pățit asta cu actualul prieten ce a suferit de atacuri de panica in urma unui accident urat, dar ai nevoie de multă răbdare sa poti sa o înțelegi.
Poate sa meargă la un psihiatru, dar tare ma tem ca nu va rezolva mare lucru.Din cate stiu medicul iti prescrie niște medicamente de la care te cam ia somnul si atunci tot nu va iesi nicăieri.
Tot ce poti tu sa faci e sa ai răbdare și să încerci să o înțelegi. Poate sa mergi la ea acasă si sa o mai duci la tine acasa sa se poata obisnui si sa se simtă în largul ei in preajma ta, iar asa cu timpul se va rezolva totul.

| Wr3nch a răspuns:

Nu cred ca problema e ca nu vrea sa te vada pe tine ci iesitul in sine. Din ce descrii pare sa aiba agorafobie, care e de obicei acompaniata de atacuri de panica. Daca o iubesti o accepti asa cum e, eventual mergi si stai cu ea acasa la ea daca poti, Daca nu o lungi, si cauta pe altcineva.

| cristimihailov a răspuns:

Tarieste-ti viata si gaseste una care sa stea cu tine.

Nu esti din armata salvarii sau crucea rosie in timpul liber ca sa repari problemele altor persoane.

E frumos, dar nu uita ca si tu ai o viata, care trece.

Ce nu traiesti la timp, nu mai traiesti niciodata, zicea un mare om.

| AlexAL275 a răspuns:

Depinde doar de tine dacă vrei să rămâi cu o asemenea persoană. Dacă o iubești din toată inima, ajut-o! Dar dacă te simți stânjenit din pricina problemelor ei și nu faci față, ar fi bine să renunți. Bineînțeles că o poți ajuta să treacă peste această teamă, dar necesită multă răbdare. Ar trebui să vorbești cu un psiholog, un terapeut, o persoană care este în măsură să-și dea cu părerea și să te ajute. Nu știu eu prea multe despre acest subiect, dar poate trece peste această teamă. Ar trebui să înceapă cu pași mici, o ieșire în fața casei/blocului și să fie cineva cu ea, să o țină de mână și să-i ofere încredere și eventual să o și țină de vorbă. Dacă se panichează în timp ce vede toate acele lucruri, ideal ar fi să o legi la ochi, să o ții de mână și să o ghidezi. Aici cel mai important lucru este încrederea. Încă o dată, cel mai indicat este să consulți pe cineva care se pricepe la așa ceva, care are o idee despre acest lucru. Noi, utilizatorii de pe TPU nu suntem nici psihologi, nici terapeuți și nici doctori. Noi ne dăm cu părerea despre anumite subiecte și acea părere este fix părerea noastră personală. Îți urez mult succes!

| Dobrinx a răspuns:

Vin cu o mica gluma, nu este bine ca nu vrea sa iesiti? faci economie la bani big grin Sunt alte fete care nu stiu ce e aia casa si ies seara de seara :]]

Acum revenind. Sunt unele persoane mai antisociale, inchise in sine. Ce cred eu este ca prietena ta nu doreste sa iasa din zona de confort.

Ii place sa stea in casa, atata tot, acolo se simte ea bine. Sunt si persoane de genul asta, chiar si eu am avut o perioada lunga cand preferam sa stau in casa decat sa ies pe afara cu cineva.

Asa cum spune Ventrue. O accepti asa cum este ea big grin
Incearca sa iesi cu ea la ea acasa :] nu stiu, vizionati un film, poate o lasa parintii si cu 2-3 prieteni comuni si mai stati la "barfe" povesti etc.