| Elisa97 a întrebat:

Hei TPU..sufar foarte mult. Parintii mei vor sa se desparta. Tata spune ca nu o mai iubeste pe mama si ca s-a saturat de relatia lor. Imi e si frica sa o intreb pe mama ce urmeaza sa se intample. Daca tata nu isi va schimba decizia,cu cine ar trebui sa ma duc? Aici,am casa,scoala,prietenii,TOTUL. In schimb,daca merg cu mama o sa teebuiasca sa intru la o scoala noua si sa imi schimb toata viata. Nu vreau asta.
Puteti sa ma credeti nebuna,dar decat sa mai traiesc cu suferinta asta,mai bine ma omor. Mereu plang in fiecare seara atunci cand stiu ca nu ma vede nimeni.
Nu veniti cu rautati, daca nu vreti sa aduceti o vorba buna si un sfat cautati alta persoana cu alta problema.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asta, desi incearca sa te pui in pielea parintilor. Cand ajungi la maturitate, unele cupluri ajung la monotonie si de multe ori si la certuri, suferind apoi copiii. Ia-ti de mana pe parintii tai si discuta cu ei direct, fara nici o jena si ii intrebi: "Daca voi nu va mai intelegeti si va urati reciproc, eu unde voi ramane? M-ati uitat si eu sunt fructul dragostei voastre? Daca voi nu va intelegeti, macar nu faceti tensiune in casa ca sa sufar si sa ajung la depresie."
Vezi ce ti se raspunde si analizezi probleme direct. Le spui cu cine vei ramane si cel care pleaca te va vizita ori tu pe acesta cand doresti. Nu trebuie sa pui capat vietii pentru asta, nu-i capat de lume si nici ultimul caz nu esti din lume. Nu poti tine parintii tai uniti doar de dragul tau, nu trebuie sa fi egoista, ci iubirea cu sila nu se poate. La inceput va fi greu, desi usor usor te vei obisnui. Se va ajunge la divort, iar judecatorul te va intreba atunci cu cine vrei sa ramai, cu mama ori cu tata, trebuie sa te gandesti bine si sa nu iti para rau dupa. Orice in viata este un inceput, nu trebuie sa te sperie asta.

Fruntea sus si nu mai plange, se va rezolva totul si se vor linisti si apele!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Alege ce iti este tie mai confortabil. Poate daca ai tai vor divorta vor avea custodie comuna si vei sta unde iti vei dori cand vei dori.
Doi oameni cand nu se mai inteleg nu mai pot sa convietuiasca impreuna si chiar daca te iubesc pe tine nu se pot ei chinui si sa ramana nefericiti iar tu sa auzi mereu cearta si scandal. Daca se va pune problema divortului poti sa ramai la tatal tau dar sa vina si mama ta pe la tine sa te vada iar in weekenduri si in vacante sa pleci la ea.Sentimentele lor pentru tine nu se vor schimba iar ei tot parintii tai vor ramane.

| Crackman a răspuns:

Da este o situatie teista.
Dar nu o lua ca pe o probleme ci mai mult o lectie de viata.
Eu iti recomand sa mergi cu valul. Nu are rost sa te consumi pe ceva stricat.Plus ca preteni iti dispar mI incolowinking toti asa fac.

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea cred ca pentru orice copil, adolescent despartirea parintilor e ceva dureros si are implicatii psihologice. Oricat de greu ti ar fi incearca sa discuti cu parintii tai si spune le ce ai pe suflet, temerile tale in legatura cu separarea lor si impactul care il are aceasta decizie asupra ta. Sunt parintii tai, te iubesc si imi e greu sa cred ca nu vor pune binele copilului lor mai presus de divergentele lor, Stiu cat iti este de greu dar fii puternica si gandeste te ca totul se va solutiona pana la urma intr-un mod favorabil. Nu trebuie sa ai ganduri din astea negre draga mea. Totul va fi bine nu ti face griji! Capul sus! Ai grija de tine si Dumnezeu sa te ocroteasca!

| Nilsson a răspuns:

Nu trebuie sa lasi probleme parintilor tai sa te doboare, viata merge inainte orice ar fi.
O cand vei ajunge la maturitate iti vei intemeia o familie pe care o sa o iubesti asa cum merita.
Acum trebuie sa depasesti tristetea si sa nu mai faci o obosnuinta din a plange in fiecare seara pentru ca acest lucru te va slabi emotional.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AlexSalling a răspuns:

Draga mea, daca ei nu se mai inteleg tu nu ai ce sa faci. Mai bine decat sa se certe toata ziua (tu vei fi singura care va suferi daca ei mai raman impreuna) lasa-i sa faca ce vor. Acum, tu cu cine vrei sa ramai? Cu mama sau cu tata?

| Iully23 a răspuns:

Nu ar trebui sa asculti de sfatul cuiva. Eu doar pot sa iti explic cateva lucruri. Daca parintii tai se despart este strict decizia lor, iar tu trebuie sa o respecti asta nu inseamna ca nu va mai exista comunicare intre tine respectiv mama sau tatal tau. Aici este destul de greu eu consider ca ar trebui sa iti asculti putin inima si sa iei tu o decizie, in schimb ai mai punea sa vorbesti impreuna cu parintii tai amandoi si sa le explici situatia astfel incat in acel moment sa iti dai seama daca poti sa mai faci ceva sau trebuie sa te muti cu unul dintre ei. In concluzie trebuie sa faci ce simti tu si cu cine ai crede ca ai putea ramane. Stai linistata chiar daca alegi sa stai cu unul dintre parinti asta nu inseamna ca trebuie sa vorbesti cu celaltal.