| inflicted a întrebat:

Hello!
Ma ingrijoreaza starea unei prietene. Uraste barbatii, ii este scarba de ei, in ultimul an mi se pare ca i s-a agravat. Ea niciodata nu a fost atrasa de ei, insa acum mi se pare ca ii e tot mai rau. Daca se uita un barbat la ea in autobuz, de exemplu, coboara la urmatoarea statie pentru ca ii e rau (fizic, greata). In ultimul an s-a izolat, trag de ea sa iasa din casa. Anul trecut pe vremea asta era bagata in voluntariate etc. Socializa. Acum parca e alt om.

Cum as putea sa o ajut?

Răspuns Câştigător
| BlueRoby35 a răspuns:

Toata lumea are reactii diferite la experiente in viata. Ca si cum alti pot sa treaca printrun accident de masina si sa fie ok, si alti doar sa aproape fi calcati de o masina si sa nu mai poata sa treca strada singuri.

Mie imi pare destul de clar ca ceva in relatia aia a schimbat-o. Poate fi doar si depresiva puternic din cauza abuzului care la suferit din cauza lui. Daca a schimbat subiectul asa atunci inseamna ca nu e inca pregatita sa vorbeasca, sau nu se simte okay cu subiectul si nu mai vrea sa se gandeasca la el.

Dai timp si nu o forta din casa sau sa faca lucruri de care nu vrea sa faca. Cand o sa fie pregatita o sa iti spuna. Intotdeauna sa o asiguri ca esti acolo pentru ea si poti sa o faci sa se simta mai bine si lejer daca stai cu ea inauntru. Cumperi dulciuri si snacksuri etc, stati la un film si asa mai departe. Intreab-o daca vrea sa fie lasata singura sau daca ar vrea sa stati in casa sa faceti ceva activitati mai lejere.

Persoanele care au trecut prin asa ceva de multe ori nu poti sa le grabesti sa se simta mai bine, si le-ar place compania chiar si daca nu vorbiti una cu alta. Si daca stati doar in casa si faceti chestii impreuna dar separat pana se simte ea mai bine in ritmul ei. Incet incet ai putea sa o intrebi daca vreti sa mergeti la magazin dupa dulciuri sau chestii banale etc ca sa nu aiba chiar deloc nici un contact cu lumea de afara.

Dar daca i se face rau si simte ca nu poate sa mai stea in preajma unor barbati atunci e cel mai bine sa nu o fortezi sa stea.

Barbatii de genul fostului ei sunt doar niste gunoaie. Distrug o gramada de fete inocente psihologic si le schimba inspre rau. Multe intre in depresie din care nu pot iesi. Daca chiar nu ti se pare ca se simte mai bine dupa o vreme indelungata atunci cred ca ar fi bine sa vorbesti cu ea despre a merge la un psiholog sau sa incerce antidepresive.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Medic de familie tratament, si sa se orienteze la viata de burlaca ca o sa fie fericita

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, situatia prietenei tale este patologica, are nevoie URGENTA de ajutorul unui psihoanalist!
Asemenea cazuri pot trece rapid in stari mai grave de scrizofrenie!

Incearca intai sa afli de la ea cat mai multe detalii despre problema care a marcat-o.
Daca te ocupi tu de ea, trebuie sa ai rabdare foarte mare pana sa se deschide si sa-ti spuna ce a patit.
De asemenea, trebuie sa te astepti si ca poate face crize isterice in timp ce incerci sa constientizezi cu ea problema, chiar sa devina agresiva!

| inflicted explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| BeastMaster a răspuns:

O sa ajungi si tu la concluzia ca barbatii sunt demni de scarba si ura. Better safe than sorry. Exagerata "reactia fizica" de care spui. dar nu cred ca trebuie sa o ajuti, nu cred ca trebuie sa o faci sa simta ca are o problema.

| inflicted explică (pentru BeastMaster):

Eu cred ca e o problema sa te inchizi in tine, in casa si sa iti fie scarba sa iesi in lume pentru ca sunt barbati acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeastMaster):

Ai să ajungi și tu la concluzia că femeile sunt demne de aceeași scârbă și ură. Din cauza alegerilor prostești pe care le fac ajung majoritari și la standard de normalitate toți nenorociții, toate animalele de oameni. Femeile îi aleg, femeile îi cultivă, femeile le dau putere la ăia de zici tu că sunt demni de scârbă și ură. Nimeni, absolut nimeni nu le pune pe majoritatea să-și aleagă bărbați cu p1zd@, când sunt în călduri. Asta e "normalitatea", asta a ajuns să fie. Oamenii falși și imaginile false și prima impresie au prioritate. Așa că nu vă plângeți de rezultate. Singure ignorați orice-i bun și sănătos. Da, majoritatea sunteți demne de dispreț, de scârbă și de ură. Că singure v-o faceți cu mâna voastră și după aia faceți drame, vreți dreptate, vreți capete pe băț. Ai probleme cu bărbații, atunci nu mai fi superficială și tu multe alte tute și alege cu capul când alegi pe cineva nu cu c**ul! "Better safe than sorry"? Nu știu care din voi mincinoasele chiar iau în calcul așa ceva în fața faptului în realitate.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

La tine toate iau alegeri proaste. Te-ai gandit ca, poate, n-au din ce alege? laughing Toti se dau tipi buni la inceput, dureaza ceva pana isi dau arama pe fata sau ii prinzi cu ceva. In ziua de azi chiar n-ai de unde sa stii cu cine te legi la cap. Nu stii ce-i bun si ce-i rau, ca toti se prefac ca sa obtina ceea ce vor. Nu exista bun si sanatos, toti avem bagaje emotionale si defecte, acel bun si sanatos vine in timp, prin munca, dar cine mai are rabdare cu asa ceva dupa ce si-a luat-o de cateva ori aiurea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Majoritatea e de ajuns, asta e tot ce am spus si asta e realitatea faptelor. N-au din ce alege? Atunci sa nu mai aleaga nimic, daca n-au din ce alege, nu le pune nimeni sa intre in relatii din plictiseala cu orice arogant intitulat. N-au rabdare, sunt ignorante si nu au ele timp sa treaca de prima impresie, au greturi? Atunci e problema lor. N-au din ce alege zici? Pai sa stea in banca lor atunci, sa nu mai dea apa la moara si sa creasca toti idiotii in statut. Atunci majoritatea, normalitatea se va schimba. N-au timp de asa ceva? Atunci sa nu mai aiba timp nici de drame si de greturi. De ce si-au luat-o aiurea? Si-au luat-o aiurea tocmai de aia, ca sunt ignorante si superficiale, ca se incurca cu toti agaricii de doi bani, de aia. Ele si-o fac singure, ele s-o traga. Dar na ca pe langa ele, indirect, mai au de pierdut si altii. Ca altii nu mai au loc dupa ce idioatele s-au ars. Lasa-ma cu scuze si cu fabule ca-i moarta capra-n papusoi.

| Bondarel99 a răspuns:

Poate ca nu uraste toate persoanele de gen masculin, poate in privinta tipilor de 17-18 ani nu are nimic. Poate a avut o experienta neplacuta in copilarie si de atunci i se trage. Daca sunteti prietene bune incearca sa o faci sa iti povesteasca, asa se descarca si ea si o sa gaseasca cauza exacta a problemei, posibil si rezolvarea...

| Lioana a răspuns:

E posibil sa fi avut vreo experienta neplacuta cu barbatii, poate chiar viol. Ar fi bine sa mearga la psiholog.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avand in vedere ca nu are toate tiglele pe casa trebuie dusa la reparat, la spitalul de psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca uraste barbatii inseamna ca are alta orientare sexuala.

| BlueRoby35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neaparat are alta orientare sexuala. Cel mai probabil, daca i se face greata fizic, suna de parca are simptome al unei traumatie psihologica. In cel mai rau caz eu ma gandesc ca ar fi fost violata sau abuzata fizic de un barbat. Alte chestii ar putea sa fi fost abuzata mental de un fost prieten si sa ii fi interzis accesul de a interacta cu alti barbati, iar senzatia de frica inca sa ii fi ramas.

Eu as zice sa vorbeasca cu ea si sa afle daca nu a patit ceva de genul.

| inflicted explică (pentru BlueRoby35):

Din cate stiu ultima ei relatie s-a terminat vara trecuta si fost destul de nasol tipul cu ea, o controla si mintea intr-una, ii zicea ca e nebuna pentru ca banuia ca o inseala ca apoi sa afle ca banuielile ei erau nimic pe langa ce facea tipul de fapt...
S-o fi marcat asta atat de tare?
I-am zis ca daca vrea sa o ascult in legatura cu asta sunt aici si a schimbat subiectul.

| inflicted explică (pentru BlueRoby35):

Ai dreptate, multumesc pentru raspunsuri!

| BlueRoby35 a răspuns (pentru inflicted):

Toata lumea are reactii diferite la experiente in viata. Ca si cum alti pot sa treaca printrun accident de masina si sa fie ok, si alti doar sa aproape fi calcati de o masina si sa nu mai poata sa treca strada singuri.

Mie imi pare destul de clar ca ceva in relatia aia a schimbat-o. Poate fi doar si depresiva puternic din cauza abuzului care la suferit din cauza lui. Daca a schimbat subiectul asa atunci inseamna ca nu e inca pregatita sa vorbeasca, sau nu se simte okay cu subiectul si nu mai vrea sa se gandeasca la el.

Dai timp si nu o forta din casa sau sa faca lucruri de care nu vrea sa faca. Cand o sa fie pregatita o sa iti spuna. Intotdeauna sa o asiguri ca esti acolo pentru ea si poti sa o faci sa se simta mai bine si lejer daca stai cu ea inauntru. Cumperi dulciuri si snacksuri etc, stati la un film si asa mai departe. Intreab-o daca vrea sa fie lasata singura sau daca ar vrea sa stati in casa sa faceti ceva activitati mai lejere.

Persoanele care au trecut prin asa ceva de multe ori nu poti sa le grabesti sa se simta mai bine, si le-ar place compania chiar si daca nu vorbiti una cu alta. Si daca stati doar in casa si faceti chestii impreuna dar separat pana se simte ea mai bine in ritmul ei. Incet incet ai putea sa o intrebi daca vreti sa mergeti la magazin dupa dulciuri sau chestii banale etc ca sa nu aiba chiar deloc nici un contact cu lumea de afara.

Dar daca i se face rau si simte ca nu poate sa mai stea in preajma unor barbati atunci e cel mai bine sa nu o fortezi sa stea.

Barbatii de genul fostului ei sunt doar niste gunoaie. Distrug o gramada de fete inocente psihologic si le schimba inspre rau. Multe intre in depresie din care nu pot iesi. Daca chiar nu ti se pare ca se simte mai bine dupa o vreme indelungata atunci cred ca ar fi bine sa vorbesti cu ea despre a merge la un psiholog sau sa incerce antidepresive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea să fi avut o experiență neplăcută/traumatizantă cu un bărbat sau pur şi simplu să aibă altă orientare sexuală şi aia să fie reacția ei când un bărbat se uită mai altfel la ea.Toți reacționăm diferit.Sau poate i s-a întâmplat să fie fluierată pe stradă, să i se arunce anumite priviri, etc. ori în cel mai rău caz să fi fost violată. Dacă sunteți aşa apropiate încearcă să vorbeşti cu ea, să afli ce a pățit şi în cazul unui viol, este bine să le spui chiar tu părinților ei dacă ea nu are curaj sau să o convingi pe ea să le spună şi ei vor şti ce să facă mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are probleme psihice delicate. Nu poti tu s-o ajuti. Asa ceva a aparut sigur in urma unei traume. Trebuie sa fie dusa la un specialist, nu la un prieten care-i vrea binele...

| Iunix a răspuns:

Transmite-i că o urăsc.
Trebuie să meargă la psiholog, are probleme grave la rotițe. Misandrie în stare cronică.

| alex15ccc a răspuns:

Incerca sa discuti cu ea serios care e cauza, mergi cu ea la un psiholog si daca e cazul la un psihiatru pentru niste antidepresive.

| Gaby212 a răspuns:

Probabil tipa a fost traumatizata de taica-sau in copilarie...Sau a avut o experienta nasoala cu un alt barbat.
Cel mai bine e sa discuti cu ea ca sa afli cauza, pentru ca altfel nu o vei putea ajuta.

| SantalPorcocale a răspuns:

Psiholog

| Cozmescu a răspuns:

Cred ca e Lesbi acum

| RAY a răspuns (pentru Cozmescu):

Nu devi lesbi