| LissLiss a întrebat:

tocmai am aflat ca situatia unei bune prietene de-a mea e mai grava decat as fi crezut.
E mai slaba de 50 de kg undeva la inaltimea 1, 65 insa e complexata total si ar vrea sa slabeasca dar nu poate, se vede grasa si mananca putin de tot. Mie mi se pare ca arata bine desi e cam prea slabuta, ea insa se uraste. Detesta sa se uite in oglinda si adesea cand se vede incepe sa planga. Pe langa asta se vede tare urata si neacceptata chiar daca e o fata frumoasa. Asta nu e tot, a stat cam toata vara in casa, ar putea sa numere pe degete de cate ori a iesit in oras in timpul asta, uraste sa fie inconjurata de oameni si prefera sa se izoleze in casa pierzand vremea la TV.
Problema ei e grava si chiar nu am reusit sa o ajut cu nimic, mi-a explicat ca degeaba ii tot spun cat e de frumoasa si cat de bine arata ca daca ea nu se simte deloc bine in pielea ei nu o ajuta nici un pic.
Cum as putea sa o ajut? Cum sa actionez?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vintageheart a răspuns:

Incearca sa-i explici ca nu totul se rezuma la infatisare.
Am avut si eu perioade depresive, dar sunt normale. Insa trebuie sa invete sa le depaseasca.
O cale ar fi voluntariatul. Sentimentul ca esti important, ca ai contribuit la sustinerea unei cauze nobile. Mi-ar fi placut sa am o prietena cum esti tu pentru ea, dar soarta mi-a pus in cale oportunitatea aceasta. O poti ajuta inscriindu-va in astfel de actiuni.
De asemenea, credinta in Dumnezeu este importanta.
..ar fi minunat daca ar intelege ca El are un plan minunat pentru ea, ca tocmai in astfel de momente ea ar trebui sa-L caute. E putin mai ciudat de abordat tema Dumnezeu, dar o va ajuta mult. Vorbesc din experienta.
O carte care mi-a schimbat viata zi dupa zi este "Fiecare zi, un dar al lui Dumnezeu". I-ai putea face cadou, si astfel s-ar simti datoare sa si citeasca din ea.
Sper ca iti sunt de folos sfaturile. Ai un suflet nobil, nu multi se pot lauda cu astfel de prieteni! happy

| LissLiss explică (pentru vintageheart):

Multumesc muult! voi incerca!
Uite, ea are o relatie foarte faina cu Dumnezeu insadin pacate, mi-a zis, ca. cu privire la acest subiect, la depresia si complexele ei, El nu ii mai vorbeste, ca acesta e singurul subiect la care Dumnezeu tace, am ramas fara cuvinte la auzul acestor vorbe.
Voi mai incerca sa o incurajez oricum!

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Nu ai cum sa o ajuti. Vorbesti cu parintii sa o duca la psiholog.

E bine sa o faci cat mai repede. Nu de alta, dar crescand, va deveni din ce in ce mai nefericita.

| Costel_Alexandru_1994 a răspuns:

Duo la un pshiholog nu ai puterea sa o ajunti singura

| DiaAndra a răspuns:

Ia o poza cu ea, du-te prin oras si arata poza strainilor, cere-le parerea lor despre ea si filmeaza totul. Daca prietena ta e intr-adevar frumoasa atunci lumea o sa-ti spuna asta si cand va vedea prietena ta se va simti mai bine. Daca tu zici ca e prea slaba poate si unele persoane o sa-ti spuna asta si atunci ea va realiza ca nu e nevoie sa mai slabeasca.