| Nicoll3 a întrebat:

Hello, TPU. De curand m-am certat cu mama. Sunt a 3 a din clasa, dar ea vrea sa fiu prima. Sunt clasa a 8 a si anul este mai greu si mai stresant si trebuie sa ma impart intre scoala si treburile de acasa, pentru ca vreau sa-i mai ajut si pe ai mei cu ce pot. Un sfat, va rog? straight face... Dau funda pentru cel mai bun sfat...

Răspuns Câştigător
| Love8D a răspuns:

Uite,daca vrea sa fii pe locul 1, ar trebui sa te lase in pace cu treburile casei.Va-ti certat dintr-un nimic. Daca esti a-3-a e bun, decat sa fii cea mai proasta, ii chiar foarte bine. Explicai mamei tale ca vrei libertate.Intr-un fel stiu prin ce treci. Faza e ca sora mea e cea mai deteapta din toata scoala(premianta in toti ani si cele mai mari note la simulari)Si parinti ma toaca sa invat, dar eu nu am chef.Infine.Cea mai buna din clasa de la mine invata toata ziua si nu iese pe afara in timpul scolii.Ideea e ca tu mai trebuie sa respiri aer curaat nu sa stai toata ziua in casa cu nasu in carte, Trebuie sa te distrezi, nu sa faci ca sora mea sta pana la 3 asa se odihneste incepe temele si termina de invatat cam pe la opt, dar mai iesa si pe afara cand termina mai repede.Infine.Tu invata cat poti.Mai iesi si pe afara dar nu neaparat in fiecare zi.Nu poti sa-i promiti mamei tale ca vei fi prima, dar vei incerca de dragul ei.(asa oleaca la bascaleala sa fii macar a doua)Impacate cu mama ta. Explicai ca ai sa faci chestia asta dar cu o conditie, sa iesi cand vrei pe afara, sa nu totcesti toata ziua, dupa ce te-ai terminat lectia o citesti de 2 ori iesi pe afara cand te intorci o citesti inca odata si gata.
Succes!

| onlyme2851 a răspuns (pentru Love8D):

Doamne, fata, asculta-i pe ai tai. Daca stiai sa scrii romanesti, ti-as fi dat dreptate, dar asa... Phiu.

| Nicoll3 explică (pentru Love8D):

Multumesc pentru sfat happy. Pai chestia e ca nici afara n-am iesit anul asta mai deloc. Am iesit doar de cateva ori in vacante, in rest... Oricum, iti multumesc mult pentru sfat si intelegere :*

| Nicoll3 explică (pentru onlyme2851):

Stii sa citesti? Din punct de vedere gramatical n-am nici o gresealawinking

| Nicoll3 explică (pentru onlyme2851):

Nu te supara, dar pe mine ma intereseaza sfatul, nu in ce fel mi-l spune. Conteaza ca am inteles ce a incercat sa-mi transmita si am apreciat happy

9 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Mama ta vrea perfectiune, asta nu se poate. Nu poti face nimic decat sa-i zici sa-si vada de treaba si sa nu-i mai hranesti orgoliul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema asta o am si eu, dar eu sunt in clasa a 6 a. Eu sunt pe primul loc in clasa, dar nu mai vreau. Sa nu ieși pe afara, sa stai numai cu capul in carte... De abia imi găsesc timp sa mai stau putin pe net. Am încercat sa-i spun si eu mamei mele ca nu mai pot s-o țin asa, dar nu ma înțelege. Ea ma compara cu alți colegi. Eu zic sa-i mai spui si tu mamei tale sa te lase in pace cu scoala. Daca esti a 3 a din clasa este foarte bine, si ar trebui sa fie mandra de tine.

| Deeeni a răspuns:

Si ai mei sunt la fel numai ca eu sunt clasa a6-a si ma rog...oh go on. Faza e ca ar trebui sa-i spui ca te straduesti cat toti, si sa nu te mai preseze atat ca tu incerci din rasputeri. Si locu' 3 e bun.big grin Dar ca sa fi pe 1 trebuie sa=ti doresti si tu.winking

| Nicoll3 explică (pentru Deeeni):

Merci pentru sfat. Si logic ca vreau sa fiu pe locul 1 doar ca e problema cu examenele si nu prea am cum sa-i multumesc pe toti...

| Vladuthz a răspuns (pentru Nicoll3):

Conteaza sa inveti sa iei nota mare pentru a-ti asigura un viitor, fiindca asa e facut acest sistem de ****. De ce ai vrea sa fii pe locul 1? Cu locul 3 nu poti merge mai departe laughing?