| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU-istilor! happy

Avem o relatie stabila de 1 anisor, si vrem sa se finalizeze cu o casatorie! Dar e o problema esentiala:
- EL NU VREA NUNTA din cauza ca nimeni din familia lui nu au facut nunti in adv. sens al cuvantului, din cauza comoditatii si lipsei de implicare!
- ca nu sunt bani (ok e de inteles, nimeni nu isi permite sa faca nunta cu toti banii dati inainte si fara a implica un credit financiar...dar cu putin efort se pot aduna ceva bani macar de ce trebuie cumparat inainte: rochie, costum, invitatii, verighete flori si tortul mirilor, iar restul sa se plateasca dupa eveniment).
- ca e stres cu organizarea nuntii
- nu ii plac, priveste nuntile ca pe ceva tignesc, ci nu ca o sarbatorire a unirii doi oameni si inceperii unui nou drum impreuna! (asa a fost crescut cu mentalitatea asta).
- se teme f mult sa nu ramanem cu datorii in urma nuntii desi nu cred ca se intampla daca invitam doar rudele de baza, in total maxim 70 de persoane.
- el vrea DOAR cununie civila, cateva poze facute in fata primariei cu cei dragi si...
ATAT!

La mine situatia sta cu totul invers:
- nici la mine nu sunt bani (dar parintii sunt dispusi sa ne faca nunta, CHIAR SI FARA AJUTORUL SOCRILOR) privesc asta ca pe o datorie parinteasca ce dateaza din legile scrise crestine, nu ca suntem noi mari credinciosi!
- toata familia mea, rudele apropiate se asteapta sa ma casatoresc asa cum s-au casatorit toti (la mine in familie nu au fost cazuri de casatorii fara petrecere).
- sunt dispusi sa ne ajute cu orice (eu sunt singurul copil al lor)!
- eu sunt dispusa sa adun bani cu un an inainte pana la eveniment sa nu fie nevoie sa platim chiar tot dupa nunta!

Ce a-ti face voi in situatia asta? happy Eu nu vreau sa-l oblig sa facem si party sa-i avem pe cei dragi alaturi de noi, martori la fericirea noastra (eu asa privesc nunta) daca lui nu-i place, face lucrurile fortat si considera nunta o tiganie. Dar nici ca pocaitii nu vreau sa ma casatoresc doar la primarie si atat! La urma urmei nu-mi garanteaza primarul si nici doua semnaturi fericirea in familie. Ptr mine conteaza amintirile care raman in urma, sentimentul ce-l voi purta in suflet, nu acceptul unui primar corupt si binecuvantarea unui popa fals! sad Nu i-am spus lui aceasta varianta inca, desi o sa ramana tablou ca nu o sa accept sa-i fiu sotie, de fapt habar nu am cum sa procedez, el e f. negativist si fricos de esecuri! Si din cauza asta tinde sa fie un sclav al banului si sa uite ca are o viata de trait nu doar de muncit!
Help pls!

Răspuns Câştigător
| trăncănici a răspuns:

Mda....Sunt genul scîrţani,"dacă vrea nuntă,să-i facă părinţii ei!". Asta nu e frumos.Un bărbat care te iubeşte cu adevărat, te ia de la părinţi cu onoarea şi respectul cuvenit faţă de ei, dar în primul rînd faţă de tine! Vor doar slugă la dîrloagă? Şi la prima nemulţumire îţi trag un şut la dos ţi te trimit acasă, că doar n-au cheltuit banii cu tine! Îmi pare rău că a trebuit să-ţi spun vorbe grele, dar sunt atîtea cazuri de fete care au trecut cu vederea aşa ceva şi au plîns.Cred că tu eşti cea care trebuie să pună piciorul în prag, din respect pentru proprii tăi părinţi.Ţi-au dat viaţă şi te-au crescut cu drag ca să te vadă neîmplinită? Nu e vorba să faceţi cine ştie ce tam-tam de nuntă. Poate fi şi doar în familie, cu 10-20 de persoane.Chiar acasă şi cu casetofon.Dar să te vadă şi părinţii tăi mireasă luată cu onoare din casa lor!

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca aveti realmente o problema, fiindca asta arata cat de diferiti sunteti, ca eduicatie, ca mod de gandire, ca raportare la lume si diferentele astea vor fi extrem de importante in timp.
Cand eram tineri si nu aveam bani, eu am venit cu propunerea: sa facem doar cununie civila si facem nunta peste 2-3 ani cand ne-o fi mai bine. Si soacra mea mi-a zis: nu sunt ed acord, ca n-o mai faceti si fiecare femeie trebuie sa fie mireasa o data in viata. Iti sugerez sa discuti cu viitoarea ta soacra, sa vezi daca nu rezoneaza ea pe coarda asta sensibila. Si sa discuti serios cu partenerul tau. Dar sincer, daca nici legat ed asta nu reusiti sa cadeti de acord, nu va vad prea bine in viata

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Ei nici atat nu vor nunta, socrii mei, si din lipsa banilor au impresia ca le cerem mii de euro, dar comoditatea primeaza. Asa sau invatat, si asa l-au educat si crescut si pe actualul iubit, cu mentalitatea asta.

| Zenithf a răspuns:

Nuntile inainte de toate sunt obligatii. Are dreptate in sensul acesta, ca daca chemati 70 de persoane, va obligati sa mergeti si voi la cel putin 35 nunti. Si la fiecare nunta lasati vreo 400-500 RON, pe putin. Daca se intampla sa aveti vreo 4-5 nunti intr-un an, iaca pe ce se duc 2000-2500 RON!
Dar nu asta este problema fundamentala. Din ce ai zis, dai de inteles ca el este pocait si tu ortodoxa. Atunci o sa aveti probleme mari fratilor, pe care nu le realizati acum. Desi biserica in sine nu prea are importanta, felul in care cineva a crescut i-a imprimat niste obiceiuri de care nu se va dezvata usor. Si asta va fi o presiune asupra voastra.
O alta presiune este felul in care vedeti amandoi banii. Si aici sunteti foarte diferiti, tu nu esti o cheltuitoare, cred, dar nici sa tii banii la chimir ca el nu te vad. Vei dori sa iti satisfaci unele pofte, iar el va vedea in asta doar o risipa.
Concluzia? Daca o sa va casatoriti, ma tem ca o sa scartaie, asta daca o sa tina.

| anonim_4396 explică (pentru Zenithf):

La nunta rudelor mele ma voi duce cu mare drag chiar daca ei ar veni la mine sau nu happy Si cei invitati la nunta de noi si parintii nostri ar fi strict cei cu datorii, nu cei fara datorii ca sa ne facem noi datori happy Sunt chestii bine calculate!

regis
| regis a răspuns:

Eu zic sa amanati totul, evident e mult prea devreme pentru amandoi sa faceti acest pas.
Daca ati fi cu adevarat pregatiti sa va uniti destinele, pentru niciunul dintre voi nu ar conta forma in care o faceti. Momentan tu esti mai preocupata de ziua nuntii, de amintirile si de sentimentele unei singure zile, abia atunci cand te vei gandi numai si numai la ce incepe a doua zi vei fi cat de cat pregatita.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Da, poate este inca devreme sa ne gandim la acest pas, dar daca nu acum, cand sa facem acest pas? El se apropie de 30 de ani eu de 25, cand mai vine si-un copil? Ma gandesc de acum ce va urma, daca intr-adevar ne vom intelege, avand in vedere ca amandoi am crescut diferit, parintii ne-au educat in moduri diferite, ai mei m-au invatat ca nu banii inseamna totul in viata si sa mai stii sa te bucuri de micile placeri ale vietii, sa nu-ti refuzi mici placeri doar din cauza ca "ai putea investi in ceva mai bun banii aia" asa cum gandeste iubitul meu. El si familia lui sunt f comozi, retrasi, pentru ei un musafir din familie inseamna "offf ce-o mai vrea si asta" pentru ei o masa in familie de sarbatorile de iarna e un chin si exemplele pot continua. De exemplu l-am intrebat daca copilul nostru va vrea sa faca si el la randul lui nunta, ce ar face nu si-ar ajuta propriul copil? Si mi-a zis ca daca vrea nunta sa-si adune bani! Ma lasat PAF cu fraza asta.
In fine, am decis ca vom face nunta, cu maxim 90 de persoane, o nunta mica, dar sa stiu ca el o face doar ca sa scape de gura lumii, sa fim in rand cu lumea, ca el crede ca vom iesi si in minus si vor fi si nemultumiri, si oameni betzi...si aaaaa inca ceva: mi-a spus ca daca vede scandal la nunta noastra el pleaca, si ai lui la fel, sa raman cu betzivanii daca vreau laughing)) DECI MA GANDESC F SERIOS DE CINE MA LEG, SI CINE STIE... poate nu va fi nici o nunta, din simplul fapt ca suntem prea diferiti happy iar el daca asa l-au crescut ai lui timp de 28 de ani, nu se va schimba acum, nici macar pentru mine! sad

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai puteti face pasul cand el va avea 31 si tu 26 sau cand el va avea 75 si tu 70, care e problema? Un copil ma gandesc totusi ca nu va apucati sa faceti in situatia de acum, aceasta e o decizie de si mai mare importanta.
Daca spuneai "pana cand sa tot amanam, ca oricum ne iubim mult si indiferent de ce se intampla, tot vom ramane impreuna toata viata", poate mai imi schimbam parerea. Dar faptul ca tu nu esti dispusa sa il accepti cu bune si cu rele, iar el la randul tau iti cere niste garantii pe care tu nu ai cum sa i le oferi imi arata ca evident nu sunteti pregatiti pentru asta. Ultima fraza este un argumentul suprem, daca tu iti doresti deja sa il schimbi, evident nu e omul la care ai visat.
Repet ideea initiala, atunci cand doriti amandoi sa va uniti destinele, chiar nu conteaza pentru niciunul forma pe care o va imbraca aceasta unire, cu atat mai putin rochia de mireasa, ideile parintilor tai sau ale parintilor lui, nici daca nunta va fi una reusita, nici cine si cat bea la nunta, singurul lucru pe care il vezi este fericirea de a fi langa persoana iubita. Bineinteles ca iti trece si asta cu timpul, dar daca inainte nu exista aceasta "nebunie", nici dupa nu va fi mai bine.

| mona a răspuns:

Sunt total de acord cu tine, un pic de nunta ar trebui facuta, spune-i si lui ce ne-ai spus noua aici, poate se razgandeste

| anonim_4396 explică (pentru mona):

Voi incerca, dar el mi-a zis clar ca ar face-o numai de dragul meu, nu si din placere proprie! El priveste nunta ca o mascarada, ca o afacere, dar nu vreau sa-l constrang. Dar daca nu sunt multumita de rezultat nici lui nu-i pot face pe plac...sa ma casatoresc la primarie si atat. Bine ai zis trancanici, iti multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Auzi,tu in fond ce vrei,sa-ti expui alegerea facuta, sau sa o legalizezi? Ce spune el este logic, daca conditiile materiale nu va permite sa va "laudati".Cu ce crezi ca v-ar ajuta, sau dauna, nunta cu fast in convetuirea voastra ulterioara? Totul tine de traditii stravechi si nu are legatura cu viata ulterioara.Mai ales nuntile cu dar, dupa mine, sunt cersetorie mascata.Din ce spui tu, eu ii sustin puncul lui de vedere.Si am o varsta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vroiam o parere, nici sa-mi expun alegerea facuta si nici sa o legalizez happy Am precizat si cum privesc eu nunta (nici macar cu fast cum spui tu si ai o varsta), nici lauda si nici cadourile, nu cred ca am precizat cumva ca as astepta aceste lucruri de la familia mea happy Si de permis o nunta mica, in familie, doar cu cei apropiati, cum de fapt e cel mai frumos, ne-am permite...nu suntem saraci lipici pamantului sa nu ne bucuram de un eveniment unic in viata! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu esti sincera! Cum poti spune ca ai cca.70 persoane rude de gradul unu? Sunt de acord ca un eveniment unic in viata (din nefericire asta, unicitatea lui, se intampla din ce in ce mai rar), trebuie marcat in mod deosebit.Dar de aici si pana la ce lasa-i tu sa se intelega in prima postare, e o mare deosebire.In fond, eu mi-am spus doar o parere.Cred tousi ca este bine sa tii cont si de parerea lui, macar si pentru a nu-l pune intr-o postura neplacuta (pe el si pe parintii lui).Iti doresc multe ganduri bune!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Doamne laughing am si precizat ca nu vreau sa-l oblig, sa apelez la santaje emotionale, daca nu vrea sa traiasca acest eveniment unic in viata nu-l oblig, ii respect decizia si posibiliatile...si de ce zici ca ti se pare enorm de putin 70 de pers? Ti i-as enumera pe degete cei 70 si ai vedea ca totusi sunt extrem de multi laughing) eu nu vreau sa participe la fericirea mea mai mult decat bunicii mei, parintii, nasii, finii verisoarele si verisorii primari. ATAT! Ei sunt singurele fiinte pe care-i cunosc de-o viata si cu care vreau sa impart bucuria mea happy Mi-ai spus o parere si cred ca ti-am multumit, si crede-ma ca ti-am multumit din suflet! Si la fel cum nu il oblig sa facem nunta, din moment ce-i respect decizia nu crezi ca corect e sa-mi respecte si el decizia lui de a nu ma casatori la primarie. La urma urmei il voi iubi la fel de mult ori cu nunta ori cu primarie, ori cu niciuna! Sper ca nu a mai ramas ceva de adaugat...happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

M-ai inteles gresit.Eu am spus ca 70 sunt foarte multi.Dar, ascultand atatea pareri, alegerea este a voastra.Cauta sa faci in asa fel incat sa nu superi pe nimeni din cei apropiati, iar voi sa ramaneti cu o amintire placuta.Asta conteaza cel mai mult in timp.Mult noroc!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da exact la asta ma gandesc, fericirea noastra si impacarea ambelor tabere happy si celor pro nunta si celor contra...desi celor contra nu as avea ce sa le fac daca sunt pe CONTRA laughing Zicea cineva de religie, NU E POCAIT, e ortodox ca si mine, e doar o chestie ce s-a transmis din neam in neam, nerespectarea nuntilor. Multumesc tuturor pentru pareri.

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Consider ca orice fata viseaza la nunta in biserica.Cred ca toate ne-am gandit, la un moment dat cum vom arata in rochie de mireasa, deci nu o acuza pe fata degeaba..nu mi se pare ca tanjeste dupa cadouri ci dupa imaginea de mireasa, ceea ce mi se pare absolut normal.

| valentino52 a răspuns:

Nunta odata in viata o faci (in mod ideal) si poate fi una din cele mai importante zile din viata voastra. 70 de invitati sunt extremi de putini, ar trebui sa il faci sa realizeze acest lucru ca faceti o petrecere doar cu apropiatii si ca va veti recupera banii de la nunta. E adevarat ca ramai doar cu niste poze dar amintirile vor fi superbe. Astia care zic ca nuntile sunt cerseala curata nu au toate tiglele pe casa. Esti obligat sa aduci dar pentru ca ti se ofera un meniu si macar sa isi scoata mirii cheltuiala. Nu te duci la nunta sa ti se faca cinste. Si intr-un caz extrem, daca iesiti pe minus (ceea ce nu cred), gaura nu va fi una foarte mare. Multi cunoscuti de ai mei au iesit atat de bine la nunta ( ce-i drept cu 350 de invitati) incat si-au luat apartament si masina din bani. Bineinteles nu asta e motivul pentru care faci o nunta. Daca conditii materiale nu sunt cel mai bine asteptati pana aveti o situatie fianciara mai stabila. Dar nicidecum nu e nunta o "lauda" (in cazul in care nu exagerezi sa alegi un meniu foarte scump desi nu iti permiti si te astepti ca toti invitatii sa vina cu cel putin 200 euro de fiecare). Si eu voi avea nunta in curand (planuisem acum 3 ani ca anul acesta) dar am hotarat sa o facem cel putin peste 2, 3 ani (ce-i drept eu numai la majorat am avut 450 de invitati). Conteaza si invitatii, daca tu la randul tau sau familia ta a fost la nuntile lor, vor veni si ei la tine. Asta e traditia la noi in tara, este una foarte frumoasa si e un moment important in viata fiecaruia. E adevarat in alte tari nu se procedeaza intocmai asa (verisoara mea din Austria a avut nunta acum vreo 3 ani au fost si au facut actele si apoi la un raliu de formula 1 si o petrecere acasa). Orice persoana daca isi invita parintii, bunicii, frati, surori, matusi sau alte rude de gradul 1, colegi de la munca, prieteni, cunostinte apropiate si din partea mirelui si din partea miresei vin minim 70 de persoane. Sunt persoane apropiate tie care vor sa se bucure alaturi de tine in acest moment si sa te sustina. Cum e sa te duci la munca a 2a zi sau in alta parte si prietenii tai sa afle ca te-ai casatorit, se vor simti prost. In cazul in care situatia financiara nu permite de nici un fel sunt de acord nu are rost sa faci nunta. Dar daca ai sprijinul, si modest sa fie al parintilor, cand situatia permite poti organiza o nunta frumoasa, de bun gust cu cei dragi tie.

| trăncănici a răspuns (pentru valentino52):

Ea vrea măi, dar nu vrea el! Asta e buba! Că nuntă dacă e să fie se poate face şi numai în 2, ei şi cu popa! Dar ce te faci cu un om care spune că te iubeşte şi că vrea să fie cu tine, dacă nu vrea să te ia aşa cum a lăsat Dumnezeu rînduiala pe pămînt? Este exact cum ai vrea o maşină, faci acte, dar nu dai bani ci o furi! Te sui la volan şi ieşi cu ea prin geamurile de la vitrină!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Chiar crezi ca o nunta va asigura o viata fericita in doi?! Ai impresia ca "Isaia dantuieste" si jucatul gainii sunt reteta sigura pentru un mariaj implinit?

O viata in doi tine de iubirea si respectul dintre voi doi. Nunta nu va aduce nimic special. Daca o fi sa nu mearga, n-o sa miearga, chiar daca ati avut o nunta fastuoasa.

Faptul ca incerci sa-l convingi sa accepte ceva ce evident nu suporta, poate fi inceputul declinului relatiei voastre.
Lasa lucrurile sa decurga de la sine.
Poate in timp veti face si nunta mult-dorita.

| trăncănici a răspuns:

Puiule,dacă nu eşti însărcinată cu el momentan, întrerupe orice relaţie intimă, ca să nu pierzi mai mult decît eşti tentată să pierzi acum.Eu te sfătuiesc să amîni căsătoria cu el.Cu astfel de comunişti, nici de botezul copilului n-o să ai parte! Sincer, nu te văd bine cu el!

| anonim_4396 explică (pentru trăncănici):

E un om bun, deosebit, un barbat cum ar trebuie sa fie mai toti barbatii! Nu-l laud ca e al meu, dar fiecare cu placerile lui, cu ideile lui, cu mentalitatea lui. Ideea e sa ne intelegem si sa cadem la un consens! Nu sunt insarcinata! laughing Multumesc pentru raspuns!

| trăncănici a răspuns (pentru anonim_4396):

Să auzim de bine şi Casă de piatră!

| trăncănici a răspuns:

De ce ar trebui să-ţi facă părinţii tăi nuntă? Te duci noră la ai tăi,sau la soacră? Să nu accepţi aşa ceva nici în ruptul capului! Puiule, mai bine cîteva lacrimi acum, ca să rîzi mai tîrziu! După cum ai spus, nu te va încălzi o cununie civilă.Dar gîndul că el te-a dus în faţa altarului cu onoare, îţi va da forţă să-i fi alături!

| Crocodilul01 a răspuns:

Uite...daca va iubiti, casatoria nu va schimba nimic.Cunosc oameni care au ramas impreuna pana la moarte si nu au fost casatoriti(au avut si copii). Deci daca e doar o simpla cununie sau o nunta mare asta nu va schimba cu nimic faptul ca va iubiti! Nunta "mare" mi se pare o prostie! Parerea mea!

| anonim_4396 explică (pentru Crocodilul01):

Nu vrem nunta mare nici eu, iar el nu o vrea deloc. Doar familia si rudele de gradul I care nu sunt f mult (cele 70 de pers ar fi in cel mai extrem caz). Ideea era de evenimentul in sine, orice fata viseaza la un moment unic in viata ei, asa cum vreau sa ramana si in cazul meu un eveniment unic. Multumesc pentru raspuns!

| Crocodilul01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un eveniment unic se poate realiza si cu mai putine persoane! Important e sa fie persoanele iubite langa voi! Urarile si gandurile bune venite de la ele iti vor face viitoarea nunta foarte speciala! happy

| ChocolateFantasy a răspuns:

Mda..in legatura cu ce ai zis tu, sunt total de acord cu tine, asa ca nu o sa stau sa comentez.Insa,am o nelamurire, si anume :

" La urma urmei nu-mi garanteaza primarul si nici doua semnaturi fericirea in familie"

Dar pretoul ti-o garanteaza? Sunt N cupluri care s-au casatorit si in biserica.Asta inseamna ca au trait fericiti pana la adanci batraneti? Nu.Nici actele si nici cununia religioasa nu iti garanteaza tie fericirea.Decat sentimentele si iubirea ce o purtati unul altuia, intelegerea, comunicarea, sinceritatea si toate cele.

| anonim_4396 explică (pentru ChocolateFantasy):

Am precizat daca citesti atent ca nici primarul si nici un POPA nu-mi garanteaza asta happy daca nu ai fi citit printre randuri ai fi inteles "durerea" mea. Merci pentru raspuns!

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mi-o iei in nume de rau? Nu am citit printre randuri, am citit tot ce ai scris, si am si inteles. Daca observi, ti-am si dat dreptate, in legatura cu visul oricarei fete de a fi mireasahappy Eu m-am referit STRICT la acel enunt.Eu iti doresc sa rezolvi ceva, pentru ca orice fata merita sa fie dusa la biserica in rochie albahappy

| anonim_4396 explică (pentru ChocolateFantasy):

Nu ti-am luat-o in nume de rau, dar judecand dupa paragraful mentionat de tine, credeam ca nu ai citit tot...era valabil si pentru popa si pentru primar ca niciunul nu-mi garanteaza nimic. Ideea mea e cum ai spus si tu visul de fi imbracata in rochie alba de mireasa, de evenimentul in sine care nu cred ca provoaca neplaceri nimanui happy O nunta adevarata se face de drag si visezi la acel moment practic toata viata...pana se intampla! Voi lua cu siguranta decizii si voi incerca sa impac pe toata lumea dar in principiu pe mine, e si dreptul meu si nu cred ca fac rau nimanui daca o sa am parte de o nunta restransa in familie, ideea e sa sara ei peste comoditatea asta absurda si sa fie toata lumea de acord. Nunta trasa de par in niciun caz nu vreau, sau doar de dragul meu cum mi-a spus el, ca numai de asta ar fi de acord sa facem nunta! happy

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu accepti ca nunta sa fie facuta doar de dragul tau ..atunci nici ei nu ar trebui sa accepte ca nunta sa NU fie facuta doar de dragul lor.Intelegi ce vreau sa spun,nu? Sa nu lasi ca aceasta decizie sa fie luata de ei, asa cum ai zis si tu, in cel mai rau caz, sa fie toti impacati, desi mi se pare absolut aberant ce fac ei ..Frumos e ca baiatul, din proprie initiativa sa duca fata la altar, nu ca fata sa se "milogeasca" pentru asta..parca nu mai este aceeasi placere. Zici ca e baiat bun, dar comoditatea asta e o bila tare neagra pentru el.Zic sa vorbesti cu el. discuta si, asa cum a mai zis cineva, nu este normal ca parintii tai sa plateasca toata nunta.Of.e dificil...

| anonim_4396 explică (pentru ChocolateFantasy):

Este foarte dificil...eu din punctul meu de vedere e clar! Ori la bal ori la spital, ori facem totul de la A la Z, ori nu facem nimic. Nu cred ca o sa ma iubeasca mai mult daca ne casatorim doar civil, la fel cum nu o sa ma iubeasca mai mult nici daca facem o nunta modesta in limita posibilitatilor! Multumesc pentru sfaturi si incurajari!

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Eu iti doresc numai bine, sper ca acel vis de a te vedea in rochie de mireasa sa se implineasca..sa-i vina mintea la cap in legatura cu asta si sa realizeze cat de mult iti doresti tu.Si chiar mi-ar placea sa ne dai de veste!happyCam ce ai rezolvat. Cu multa placere si te pup!:*

| Asly a răspuns:

Apropo pocăiți nu fac nuntă doar la primărie, au și ei "party" in felu lor, așa că nu te grăbi să sari cu etichete

| Iotu_Stelian_1978 a răspuns:

Vezi aici cum au facut altii: https://www.filmarefotografii.ro/