| handsome99 a întrebat:

Vreau sa va intreb cum v-ati comporta cu propriul tata care a refuzat sa munceasca pentru familia lui de cand se stie. Nu a fost in viata lui angajat desi are o meserie destul de buna: mecanic auto. De fiecare data cand vine problema sa se angajeze, se enerveaza si incepe cearta cu mama. Este un mincinos notoriu. Cand se iveste ocazia sa se angajeze, ne minte ca s-a dus la interviu sau ca a lasat acte acolo sa il contacteze, insa el nu face asta. Se vaita ca ori e prea departe locul de munca ori ca e prea frig acolo ori ca e prea cald, ori ca munceste mult si bla bla bla. Mai mult, cand aduce si el ceva banuti in casa, ni-i scoate pe gat ca uite el produce bani si incepe sa se certe si pentru asta. Considera ca daca munceste, se nenoroceste. Poi ma omule, muncesti pentru copiii tai si nevasta ta i-am zis. Nimic nu este mai nobil sa te sacrifici pentru familia ta. Ii este frica de faptul ca o sa se imbolnaveasca muncind pentru familia lui. Asta pentru el este de neconceput. Ne este ingrozitor de greu pentru ca stam in aceeiasi casa cu el si trebuie sa ii suportam apucaturile. Mai e si nemultumit pe deasupra cand nu are ce ii trebuie. Nu misca un deget sa incerce sa se angajeze. Noi suntem cei care ii cauta de munca. Nici macar nu isi tine telefonul cu el. Este un individ tare inapoiat, ii este rusine sa vorbeasca la telefon. El in viata lui a detinut un telefon mobil, si are 47 de ani.Mai este si mizerabil pe deaspura, ii place sa traiasca in mizerie. Daca nu vine cineva la el sa ii repare ceva la masina el nu produce nimic. Habar nu are sa se poarte civilizat in familie, nu mai zic de societate. Eu si mama muncim, atat. Castigam 15 milioane amandoi din care trebuie sa ne intretinem 4 persoane, cu sora minora. Va intreb pe voi, cum ati proceda in situatia asta pentru ca pe mine incepe sa ma depaseasca situatia. Toata chestia asta privine din faptul, cred eu, ca familile parintilior mei se dumsmanesc de moarte. Iar tata, considera ca daca munceste pentru noi, ii face pe plac socrilor si asta pentru el e neconceput.
Sper ca m-ati inteles si astept parerile voastre despre situatia asta. Ma multumesc!

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Totul este sa il tolerati, sa nu va afecteze psihic felul lui de a se comporta.Sa aveti grija de voi intai in ceea ce priveste hrana,sa faceti in asa fel sa puneti niste bani deoparte,fara stirea lui,sa-l evitati cand este dispus sa va certe, sa va insulte sau sa evitati situatiile conflictuale. Ceea ce va scriu,este din experienta proprie! Un astfel de specimen,exista in familia mea! Din cauza nimanui,nu poate munci, nu poate fi un tata adevarat, iubitor, ci doar EL ESTE DE VINA pentru comportamentul lui. Fiti alaturi de mama si incercati sa o ajutati psihic, dandu-i ajutorul in toate.Va veni vremea sa plecati si voi odata si odata din acest mediu sau poate el face tot posibilul sa "dispara"(deces)din viata voastra si ve-ti scapa de nenorocit.Deja,m-am inervat, ca pot exista astfel de parinti, care distrug toul in jurul lor.Fiti uniti intre voi, sora, frate, mama si o sa puteti trece si peste necazuri mai usor.EL este singur si nu va poate face mai mult rau, daca voi va ajutati intre voi.

| pietrean a răspuns:

Chiar nu ti-a placut nici-un raspuns?

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca problema este a mamei-dansa trebuie sa ia o decizie; eu una asa as face.Ca si copil nu poti decat sa te gandesti ca vei pleca de-acasa si vei mai fi nevoit sa-l vezi cum sta ca un trantor. Vorbeste cu mama si convinge-o sa faca pasul.

| ElenaSA a răspuns:

Nu cred ca este vorba de faptul ca ar face pe plac socrilor daca ar munci.Pur si simplu asa s-a obisnuit.La varsta asta e mai greu sa-si schimbe stilul de viata.Ai putea sa incerci sa vorbesti cu el despre serviciu, munca fara sa-i reprosezi.Sa incercati sa stabiliti avantajele unui loc de munca si sa-i spui ca tu tii la el pentru ca e tatal tau. Poate sa aiba si incredere in sine scazuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E jigodie mai.o jigodie puturoasa cum am vazut si eu in familia extinsa.pe langa ca nu muncea, statea si in bar toata ziua, bani scotand din geambasie.vindea cai, cumpara mai ieftin sa-i ramana si lui, tinea targurile, muierile, si barurile.acesti oameni sant o povara pentru ei insisi si pentru cei care-l tin. Divort, partaj, si lasat sa moara de foame.fiindca daca nu moare el, va omoara el pe voi.cu munca, stresul si pretentiile prostesti.

| handsome99 explică:

O mica rectificare. Undeva mai sus am vrut sa spun " el in viata lui NU a detinut un telefon mobil"