| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU. Ma numesc Andreea, am 37 de ani si am 2 baieti tare neascultatori. Amandoi au 8 ani si un pic. Astazi, am fost pana la sală si cand m-am intors am gasit casa vraiste (au turnat suc pe parchet, au imprastiat jucarioarele, au dat hainele din sifonier jos, au rupt umerasele, au murdarit geamurile cu gem, au taiat cablul de la tv cu o foarfeca si s-au batut cu apa si cu ouă).
M-am dus sa vad ce s-a intamplat, am vorbit cu ei si mi-au spus ca ei au facut asta, plus ca mai si radeau. E, in momentul acela i-am luat de urechiuse (unul cu o mana, altul cu cealalta mana a mea) si i-am luat dupa mine pana la etaj in camerele lor. Din ras au dat in plans pe motiv ca îi dor urechile ca i-am urecheat foarte tare sincera sa fiu, adica aveau urechiusa rosie fiecare si le-am explicat amandurora ca toate lucrurile costa bani si sa nu mai faca ce au facut azi. I-am luat jos la parter, sa strangem „daunele creeate" si cam atat. Intrebarea mea este daca am procedat corect. Daca nu, ce ar fi trebuit sa fac? Imaginati-va sa vedeti casa facuta praf.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca sunt gemeni?
La 8 ani sunt cam micuti sa ii lasi nesupravegeati atata timp. Daca au facut atatea insemna ca ai stat mult.
Daca i-ai tras de urechi, s-au rezolvat problemele?
Puteai sa ii pui sa te ajute sa curete in urma lor
Confiscarea obiectelor dragi lor functioneaza mai bine decat pedeapsa corporala

| 1997onur a răspuns:

Asi fi ras ba chiar masi fi bucurat mult ca se inteleg asa bine si se joaca impreuna chiar daca au facut mizerie un casa aia e bine ca sunt ei sanatosi si nu au nimic mai bine vorbiti cu copii de asta aveti gura si sunteti parinti nu-i mai luati de urechi ca nu revolvati nimic cu asta sunt doar niste copii de 8 ani normal ca se vor juca si vor face nebuni lor prin casa asa sunt copii au mult energie in ei trasul de urechi nu este solutia stati vorbiti cu ei doi si spunetie ce este bine ce nu este bine cei atat de greu nu inteleg iar foarfeca aceia ar trebui pusa undeva unde ei doi sa nu mai ajunga la ia so ia

| Andreea0076363 a răspuns (pentru 1997onur):

Pai am vorbit, vorbesc in fiecare zi, iîi educ dar eu vorbesc eu aud. Te-ai bucura daca ti ai gasi parchetul umflat si cablul de la tv de 4000 de lei? Nu prea cred. Au atatea alte metode de joaca, sa iasa afara cu bicicletele, sa se joace pe pc, etc.

| 1997onur a răspuns (pentru Andreea0076363):

Se mai intampla asa sunt copii