| Feeltheflow15 a întrebat:

Help me please! Deci incepe scoala iar parintii nu ma lasa sa imi cumpar ce vreau eu de imbracat, adica blugi skinny, o pereche de tenesi sau bascheti si un trening normal. Varianta lor este ca blugii skinny sunt prea stransi, tenesii si baschetii au talpa nustiucum, iar trening o sa-mi cumpere ei si parca iar ma vad in hainele bunicii, de care o sa rada toti colegii. Sunt cls a X -a, macar tinuta sa mi-o aleg! Va rog un sfat ceva, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

Explica-le faptul ca conteaza cum esti imbracata intr-un anturaj, iar daca absolut toti de-acolo se imbraca intr-un anumit fel, si... nu e deloc vulgar, nu ti se vede nimic, cum s-ar zice, ai putea sa te imbraci asa, chiar daca lor nu li se pare okay. De ce? Sa nu te simti jignita mereu la scoala, tinta tuturor vorbelor rele, doar de dragul de a le face lor pe plac asupra unor haine stupide...

Incearca sa le dai de inteles cat de aiurea o sa te simti si sa se puna in pielea ta, sa se duca ei asa la scoala. Copiii zilelor noastre (dar si cei de demult) sunt rai, si cand gasesc un punct slab la cineva, il exploateaza destul de usor.

Oricum, pentru clasa a 10-a esti destul de mare incat sa incepi sa-ti cumperi tu haine, ce naiba... happy

5 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

Maica mea are ceva cu hainele negre..ca nu ma lasa nici sa pun mana pe ele...asa ca adun banii de buzunar si mi iau.laughing (de tricouri era vorbabig grin)
Probabil ei, te vad ca un copil mic, care inca mai are nevoie de ajutorul lor chiar si la imbracat. Nu stiu exact ce argument i ar putea convinge. Nu cred ca daca aduci moda in discutie ajutabig grin. Esti mare pentru Dumnezeu, sunt alte vremuri, copiii se imbraca altfel, iar ce ai enumerat tu, nu e o tinuta vulgara ca sa zici ca de asta nu te lasa sa ti le alegi singura.Dar nu pricep, cum vor ei sa arati? Ca o fata sau ca una de pe vremea lor? Cred ca ai tai nu stiu cum e sa rada altii de tine... Singura solutie, ca vorbim de parintii, e explicatia. Poate te prefaci putin ca plangi la finalbig grin poate ii indupleci.

| RaduMD a răspuns:

Părerea mea este să negociezi. Dar nu cu ostilitate, ci plecând de la ideea că ai tăi doresc ce e mai bun pentru tine, deşi poate că nu întotdeauna ştiu cum să facă. Este bine ca, în final, să îi asculţi. Tu doar crezi că "măcar ţinuta ţi-o alegi", dar, din text, se vede cât de puţin ţi-o alegi tu: de fapt, aleg colegii pentru tine. De ce să te revolţi asupra unui presupus dictat al părinţilor, devenind, în schimb, un obiect al dictatului găştii? Faptul că colegele tale, chiar liderele de grup, alea care "dau tonul" au anumiţi blugi şi anumiţi adidaşi nu e un motiv să porţi şi tu la fel. Dimpotrivă, şansa ta este să fii altfel. Fiind ca ele, vei fi mereu în pluton. De fapt, teama ta este teama ieşirii din pluton.

Răspuns utilizator avertizat
| Teodor555 a răspuns:

Explica-le parintilor tai ca nu mai suntem pe vremuri inainte de 89 si ca acum se poarta pantalonii skinny si tenesi.

| Erskine a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai! Frumos si fai sa inteleaga ca pe tine asta te face sa ai incredere in tine! Din prea multa iubire poate ei au uitat ca nu mai esti copiul de 10 ani, ai crescut si tu! explica-le ca acum mai ales la liceu conteaza aspectul! Te face sa te simti bine in pielea ta! Adolescentii critica dupa hainele pe care le porti, muzica si care iti sunt prietenii! Daca nu vor, imbracate normal daca se poate spune asa! Daca chiar nu vor colegii o sa te respecte pentru ceea ce esti nu pentru haine! Mult Succes!