| imyourdestiny2 a întrebat:

Help! Trec printr-o perioada f grea.Eu cu mama ne mutam la o prietena pana ne gasim alt apartament(cel vechi l-am vandut), eu trebuie sa merg la sala sa slabesc dar noul apartament e f departe de sala, fostul meu prieten la care tin enorm ma ignora si s-a indragostit de alta si nu-i pasa de mine...mama e stresata si ma cearta intruna ba cu scoala cu internetul cu mutatul(mereu gaseste ceva) in noul apartament n`o sa am netcrying si mama nu vrea sa puna internet acolo, cu scoala nu imi merge prea bine urmeaza tezele si nu stiu nimic notele mele sunt din ce in ce mai mici(poate si din cauza fostului care e cu mine in clasa) nu sunt atenta la ore, mananc prea mult, nu mai pot sa dorm si plang intruna dupa el.prietenele mele au si ele probleme si vreau sa fiu alaturi de ele dar nu prea pot pentru ca am multe de facut si sunt departe de ele.trebuie sa ma pregatesk de banchet, sa invat pentru examen, sunt prea stresata si trista.si nu stiu ce sa mai fac.sad cum imi pot rezolva problemele?

8 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Sunt mai multe probleme in acelasi timp.
Daca te agiti si te crizezi nu o sa le rezolvi, sti asta.
In primul rand. Uita de prietenul tau.Este un magar.S-a indragostit de alta fara sa ii pese de tine, iar tu mai plangi dupa el?
De ce plangi? Pe el il doare in cot.Trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca el numai tine la tine.
Apoi concentreazate pe studii.Mai este doar putin din anul scolor.Trebuie sa inveti pentru a avea note mari la examene.Inveiti cat poti, cat iti permine creierul si cat esti instare tu. Daca nu o sa iei note mari, asta este.Nu este sfarsitul lumii.Va fi ce va fi.
Apoi cu mama ta numai te certa. Explica-i ca nu esti tu de vina. Discutati sa ajungeti sa cadeti de comun acord.
Nu are rost sa te certi cu persoana care ti-a dat viata.Trebuie sa fi alatauri de ea si ea de tine.Cu ea poti discuta.Ea te va intelege.
Apoi in legatura cu internetul.Lasa ca atunci cand o sa te muti intr-un apartament nou vei avea si internet.Da-l naibii.Este doar o reatea.Plus ca tu nu ai nevoie de internet daca ai atatea de facut.Trebuie sa te concentrezi pe studii.Internetul iti va distrage atentia.
Incearca sa numai mananci atata.Slow down. Daca vei manca te vei ingrasa. Dupa ce o sa te muti de acolo vei merge si la sala.
Pana atunci inceara sa ti o dieta.
Apoi nu uiat de somn.Lipsa orelor de somn te face agresiva, te face sa mananci foarte mult.
Plus, numai plange dupa ala ca pe ala il doare undeva de tine.winking
In rest fa tot ce ti-am zis si o sa iti mearga bine.
Succes in viata!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi incearca sa te concentrezi mai mult aspura notelor de la scoala, incearca de asemenea sa o intelegi si pe mama ta ca nu este asa de usor sa te muti dintr-o casa in alta si sincer cred ca are destul stres cu casa ca sa mai aiba si probleme cu tine.iar de prietenul tau ce sa spun...decat sa il lasi in voia domnului si sa faci si tu cu el cum face el cu tine! nu se mai merita in ziua de azi sa suferi pentru un barbat chiar daca tii enorm de mult la el. funda?

| claudiea79 a răspuns:

Buna; sa le luam pe rind; 1 nu iti trebuie sala sa slabesti poti sa alergi prin jurul blocului sau sa mergi 2 stati pe jos prin jurul blocului in fiecare seara.sau iti iei ceai de slabit de la farmacie este mai ieftin decit sala; 2 cine nu te iubeste nu merita sa il iubesti crede-ma stiu ce spun.nimeni nu merita lacrimile tale, un barbat trebuie sa te iubeasca el sa te faca fericita sint destui barbatii pe lumea asta; 3; mama trebuie sa fie prietena cu tine sa comunice cu tine sa te protejeze nu sa isi verse nervi pe tine.; 4 nu te mai gindi la fostul gandeste-te la viitorul tau invata, trebuie sa iei examenele.macar sa ai o diploma de bac.sa iti gasesti un servici apoi o sa ai timp si te iubire nu au intrat zilele in sac.sa ai ambitie sa ii arati fostului prieten ca poti sa iei note mari; 4 vorbeste cu prietenele tale poate au un stick de net de la rds il pui la calculator; fa rost de un stick de net; si rezolvi problema cu netul cineva de la tine din clasa nu are stick pentru net intreaba.o sa vezi ca banchetul o sa fie foarte frumos.nu te mai enerva din orice toate sint trecatoare.eu am par alb in cap la 32 de ani si nu merita.ia problemele pe rind

| ZEU93 a răspuns:

Cand am vazut problema ta am vrut sa sar peste aceasta intrebare,eu nefiind niciodata in aceasta situatie dar o sa incerc sa te ajut cum pot big grin
Incearca sa-ti rezolvi probleme treptat,pe etape
Problema cu mama ta (se poate rezolva printr-o discutie, imbratisari, o discutie deschisa in care amandoua sa va exprimati ce simtiti si sa va incurajati si sa sperati la un viitor cat mai bun)
A 2 problema e cu scoala(acum ca urmeaza tezele trebuie sa inveti, aceasta mutare a cazut intr-un moment prost dar trebuie totusi sa dedici cel putin o ora pe zi invatatului, stiu ca este greu dar va trebui sa-ti organizezi timpul)
Problema 3 e cea a prietenului (incearca sa nu te mai gandesti la el,fiind intr-o clasa cu el e imposibil dar incearca sa-ti gasesti alt baiat, unul pe care sa-l placi la fel de mult (nu poate sa fie el cel mai bun), si poate daca vei fi cu alt baiat nu te vei mai gandi la fostul)
Problema 4 banchetul si prietenele (sunt sigur ca daca prietenele tale sunt cu adevarat niste prietene bune vor intelege situatia ta si vor intelege ca ai si tu probleme tale si nu te poti gandi si la problemele altora, iar cat despre banchet, incearca sa treci de problema 2 si dupa te vei gandi la distractie important tezele sa le dai cu brio,si dupa gasirea unei rochii nu va fi asa de greu,daca vei avea nevoie iti voi da site-uri cu diferite modele de rochii big grin )
Am pus probleme in mod crescator dupa importanta lor, si-ti recomand cand te trezesti sa asculti muzica (dar nu trista ci energica) sa te mai inveseleasca putin, eu asa fac
Bafta si sper ca problemele tale se vor rezolva cat mai repede si totul va fi bine

| OanaVlad a răspuns:

Explica-i mamei tale ca ai nevoie de net si sal puna, nu trebuie sa mergi neaparat la o sala speciala de sport, du-te la alergat si fa-ti timp pentru invatat.Si nici eu nu sunt prea atenta la ore dar totusi uneori ma concentrez, Icearca si tu.Si de fostul tau prieten poti uita happy Acolo unde locuiesti momentan si unde vei locui vor fii destui baieti tongue.A si zii mamei tale sa puna netu' ca sa gasiti mai rapid un nou apartament tongue Succes!

| ASASINIS a răspuns:

Hmmm...esti intr-o situatie grea! cei drept nu stiu cum sa te ajut prea mult...ar trebuie sa vb cu mama ta si sa ii spui prin ce treci va intelege! cat despre prietenul tau uital vorba aia "are balta peste"! daca mai ai nevoie de ajutorul meu ma gasesti pe id-ul naruto9641@yahoo.com

| ASASINIS a răspuns:

Ar trebuie sa ii povestesti mamei tale prin ce treci! cat despre prietenul tau arata-i nepasare.te va dori inapoi! vorba aia"are balta peste"!

| Dennisaa a răspuns:

In primul rand. si eu am trecut prin aceleasi probleme. Probabil ca acum la cei 14 ani ai nostri big grin asa se intampla. Incearca sa vorbesti cu mama ta spune-i ca treci printr`o perioada grea si ca vrei sa fie cea mai buna prietena a ta( asa cum ar trebui de fapt sa fie), spune-i ca vrei sa te sprijine si sa te ajute.
In legatura cu fostul tau prieten, incearca sa iesi in lume si sa te indragostesti de alt baiat. De preferat ar fi sa te uiti dupa cineva mai frumos ca el, care sa te atraga mai mult. Mai intai petreceti timpul cu el ca amici. Daca nu merge asa. incearca pur si simplu sa te gandesi la altceva( stiu ca este greu, si pentru mine a fost la fel dar acum ne-am impacat). FI optimista. si poate viitorul va fi mai frumos. Incearca sa te faci mai frumoasa sa te ingrijesti mai mult. poate o schimbare de look. Slabeste. Fa`l sa regrete ca te-a pierdut. Si punandu`ti ambitia in a face aceste lucruri vei uita si de el. ( dupa o perioada mai lunga) si vei si fi gata pentru a accepta alta prietenie. Incearca asa.:* Si tine`ma la curent cu ce ti se mai intampla >:d