| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fiu mai sanatoasa.Nu stiu ce e cu mine in ultimul timp.
1) Nu mai ma dau in vant dupa fructe crying
2) Toata ziua stau la laptop [nu prea am cu cine sa merg in parc pentru ca stau la tara si m-am cam certat cu cateva persoane.]
3) Nu fac sport [nici la scoala nici acasa]
4) Nu dorm pana tarziu noaptea, chiar daca sting si laptopul si tv-ul.
5) Sunt stresata si zbier la toata lumea, uneori fara motiv.
6) Sunt ametita si la propriu si la figurat.
7) Vad ca si notele mele de 10 pe linie au scazut foarte tare crying
Nu mai vreau sa fiu asa! Vreau sa imi revin la normal.
Ce sporturi imi recomandati sa fac acasa?[nu pot merge la sala ca nu am undecrying]
Nu am nici frati nici surori [au murit cand eram eu bebe], si nici prietene aici in sat[eu merg la scoala la un orasel din apropiere].
Simt ca nu mai pot.Nu mai sunt buna de nimic.Toti urla pe mine din cauza notelor.Deja ajung sa fiu certata din cauza oricarei banalitati.Plang aproape in fiecare seara crying. Deja nu mai pooot.Ce sa ma fac? Sfaturi?crying
Funda desigur:*.
[am 13 ani, tata e plecat din tara si cu mama ma cert aproape zilnic crying]
Scuzati daca sunt greseli de scriere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Asa sunt si eu si poate ca mai sunt un pic dar uite ce poti face:
1)gasesteti ceva de facut in afara de laptop(eu de abia il mai deschid cand ma gandesc ca eram toata ziua pe el)
2)(metoda stricta dca chiar nu poti prima varianta)scoare cablul de net din laptop si gandeste-te ca n-ai net
3)mai iesi putin pe afara ca e bine in aer liber si plimba-te (e sanatos plimbatul)
4)fa-ti ceva prieteni noi cu care sa te distrezi
bafta sper ca te-am ajutat

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaseste un prieten pe net si vorbeste cu el, spune-i ce probleme ai.

| gago a răspuns:

Buna.

Te inteleg foarte bine si eu ma simt asa dar uite cum fac eu:

Ma gandes ca am o viata anainte si chit ca nu fac acum fac m-ai incolo si ma gandesc ca incepe un film frumos la TV si asa scap de monotonia asta si cu notele aici nu tiu ce sa faci nici eu nu pot prea mult dar asta e vei creste mare vei ajunge adulta copiilasi, un tatic.happy RELAXEAZATE

FUNDA?

| anonim_4396 explică (pentru gago):

Tatic?laughingsunt fata..ms oricum de raspuns:*.

| gago a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai eu ziceam ca o sa ai un sot si care o sa fie tatic fiilor tai

| anonim_4396 explică (pentru gago):

Aarolling on the floor scuze..credca se intelege din intrebare ca sunt cam ametita.

| gaby140 a răspuns:

Incearca ciclismul. Este un sport extrem de relaxant...incearca rute mai pustii. Eu cand ma simt singur sau ca imi vine sa pland iau bicicleta si plec spre casa bunicii mele care e la 20 km de casa mea si fac cam 2 ore pe drum. Nu trebuie sa alegi rute prea lungi, e de ajuns o plimbare si o sa vezi ca o sa te simti mai linistita, o sa dormi noaptea ca un prunc si o sa incepi sa mananci mai sanatos deoarece organismul ti-l cere. Incerca merita din plin. Nu iti trebuie o bicicleta foarte noua sau performanta, eu o am pe a mea din 2005 si merge ca noua.winking
P.S: Eu am 14 ani si practic ciclismul de la 5 ani...de atunci nu mai pot fi despartit de bicicleta mea. Daca vrei da-mi idul tau ca sa te mai pot ajuta la diferite probleme.

| TheKiller a răspuns:

Pai si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie (am fost) pai incearca sa te calmezi si gandeste-te ca vei reusii tot ceea ce iti propui te sfatuiesc sa te imprietenesti cu colegii, glumesti cu ei, razi la glumele lor chiar daca sunt proaste si de astea fiindca asa vei avea doar de castigat. Funda?