| anonim_4396 a întrebat:

Heyhappy Am citit o intrebare in care m-am regasit. Cred ca pot sa recunosc asta. Am probleme cu exteriorizarea sentimentelor. As vrea poate sa ii spun mamei ca o iubesc, am trecut prin momente grele uneori si nu am reusit sa ii spun asta. Mereu am zis ca sunt puternica, nu am nevoie sa ma atasez sentimental de nimeni, realizez ca imi e teama sa ma indragostesc. Si vad ca nu reusesc deloc asta, adevarul e ca nici nu ma straduiesc. Dar asta ar trebui sa vina de la sine, nu? Faza e ca la categoria baieti, pff inainte eram foarte micuta, mai prostuta (cam pana la varsta de 16 ani nu prea atrageam baieti) acum am crescut, m-am dezvoltat intr-un mod frumos, pot avea foarte multi baieti, parca prea multi. Vreau sa simt si eu un interes, nu apuc pentru ca atunci cand ii vad ca sunt placuta prea mult nu ma mai atrage persoana. Ma gandesc, cum poate pica asa usor in plasa? Nu poate si el sa se tina ferm pe pozitii? Nu mai am nici un fel de interes. Am crescut cu conceptia ca nu pot avea prea multa incredere in barbati, ca dragostea aduce suferinta. Am 18 ani. Am mai avut iubiti, nu am reusit sa ma indragostesc de ei, cand aveam vreo 15 ani am suferit ca prostuta din cauza ca un baiat mai mare nu imi dadea atentie. Poate asta m-a afectat? Acum cand resping foarte multi baieti si cand ii vad cum sunt atrasi de mine si nu pot ajunge la mine, simt ca ma razbun, dar pe cine? de ce? E placut sentimenul dar simt ca trebuie sa trec peste asta.

Răspuns Câştigător
| alexaalexandraa a răspuns:

Buna! Nu trebuie neaparat sa ii spui cuiva ca il iubesti, trebuie sa ii demonstrezi prin fapte. Daca nu ii spui, nu inseamna ca nu il iubesti. Nici eu nu i-am zis mamei mele, tatalui, fratelui, dar asta nu inseamna ca nu ii iubesc. Ai spus ca ai 18 ani si ti-e greu sa te indragostesti, ca astfel o sa suferi, cam asa este, dar nu intotdeauna. Eu am 20 de ani si ma atasez foarte, dar foarte repede de cineva, crede-ma ca regret uneori. Da, asa este, multi baieti te cauta, te plac, tu ii respingi exact pe aia care ar da orice sa fie cu tine, poate dai atentie cui nu trebuie. Asta nu stiu sa-ti zic de ce este asa, as vrea si eu sa aflu, crede-ma. Nu trebuie sa te razbuni, stiu ca uneori asta ne ajuta. Dar incearca sa treci peste, peste relatia despre care spui ca ai avut de suferit, peste momentele grele prin care treci, daca sunt. Stiu ca este greu uneori sa trecem peste toate lucrurile astea, stiu prea bine. Dar trebuie sa privim inainte cu incredere si sa speram mereu ca totul va fi bine intr-un final. Mult noroc in viata iti doresc. Sa fii iubita si sa iubesti asa cum iti doresti tu. :*

1 răspuns:
| ostea a răspuns:

Deschide-ti Inima si lasa ca totul sa vina de la sine; Doar deschide-o, este suficient.

Esti ceea ce gandesti, nu te mira de ce esti asa ...asta pentru ca tu atragi sentimente ce le simti.

Probabil nu ai dat de oameni care sa iti semene tie ci de altfel de persoane; Dar avem o mare surpriza de la asta, faptul ca putem sa INVATAM din ceea ce traim.

Accepta ceea ce esti si fa precum voieste Inima ta; Nimic nu este intamplator, pana si situatia prin care treci.

Cu timpul iti vei schimba viziunea asupra vietii, si tot asa pana vei ajunge intr-un anumit punct ( Armonie );

Numai bine!