| Andreeamarin76 a întrebat:

Hey! Ce părere aveți despre băieții care sunt într-o relație și acceptă ca fata să-și achite singură ce a comandat? Mă aflu în această situație, nu mă simt prost din cauza asta, dar mă pune la dubii pe viitor. Ce părere aveți?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca nu-i dispus sa sacrifice nimic pe tine si probabil ca nu esti o persoana pe care o iubeste, sau nu considera ca va sta in relatie de lunga durata cu tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dubii ca ce? Ca e prea independenta pentru tine?

| dullcat a răspuns:

Dubii in ce privinta? E de bun simt sa mai si faceti cu randul, nu doar el sa plateasca mereu, asa cum tot se asteapta unii/unele.

| lpavel a răspuns:

Stai calma ca in viitor daca ajungeti la casatorie nu va fi asa pentru ca ve-ti fi o familie dar acum chiar daca eu nu as face asta undeva ii inteleg pe cei care fac asa pentru ca multe fomiste intra intr-o relatie doar pentru ca sa nu plateasca ele consumul oriunde merg!
deci daca nu ai intentii serioase cu el nu te mira ca te pune sa platesti ce ai consumat, sunt multi ca el, nu e singurul!

| VoidEternal a răspuns:

Iarasi jocuri...

Daca zici că "accepta" înseamnă că te-ai oferit să plătești.

Știi, in mintea unui bărbat, 1+1=2 și dacă te oferi sa faci o chestie înseamnă că vrei să faci chestia respectiva. Iar asta se cheamă că el respecta decizia ta.

Ridicol, absurd, știu, dar bărbații sunt în esență niste neanderthalieni care nu au evoluat de fapt de pe vremea când trebuiau să lovească o femelă în cap cu o bâtă ca să-și afișeze afecțiunea.

Eu zic sa va hotărâți, you can't have your cake and eat it too, femeile sunt extrem de agresive acum pe tema egalității între sexe dar tot sunt "in dubii" cand un bărbat accepta să-si plăteasca singură chestiile. Deci atenție, e dubios când un bărbat îi accepta voia.

Facepalm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că e corect așa. Mereu am considerat că dacă mergi la restaurant cu iubitul/iubita, fiecare să-și achite pentru el, nu unul pentru amândoi.

| ioana748 a răspuns:

In tarile Nordice se plateste jumătate/jumătate.
Ideea este ca femeia sa nu se simta inferioara, apropo de egalitatea intre sexe.
Pana la urma poti spune ca nu ti permiti sa mergi intr-un anumit loc si ca va puteti plimba si fara sa cheltuiti.
Ar trebui o comunicare deschisa pe tema aceasta
Si oricum in ceea ce privește viitorul, este bine sa aveti discutii clare sau ma rog, aproape clare.
Cred ca fiecare trebuie sa participe la orice fel de cheltuieli.Sunt momente in viata cand unul n are, ajuta celalalt indiferent de gen.
Ma refer la oameni normali, nu la pitipoance si barosani.

| LaviniuA a răspuns:

De ce te pune la dubii pe viitor? Adica ai de gand sa fii casnica si te temi ca nu va plati pentru tine? laughing

| Standt a răspuns:

Asta e camaraderie, nu relatie. Daca sunteti intr-o relatie, e badaran. Daca e atat de sarac, poate spune dinainte ca nu are si nu mergeti "acolo". Dar poate fi pe viitor un sot care sa puna restrictii. "Nu spala farfuria, nu consuma apa, ca mananc si maine din ea." E o gluma dar aproape de ce ar putea fi. Vezi intai care este cauza.

| lpavel a răspuns (pentru Standt):

Nu e nici o cauza, ai ramas tu in urma... laughing

| Andreeamarin76 explică (pentru Standt):

Da, într-adevăr, din unele puncte de vedere s-ar putea ajunge și aici

| Standt a răspuns (pentru lpavel):

Ai dreptate, am observat ca femeile incep sa devina barbati iar barbatii devin femei. La obiceiuri, apucaturi, mofturi, tot ce nu tine de ceea ce au in pantaloni. Ca nici fetele nu mai poarta rochii/fuste.

| Lidia09 a răspuns:

Poate încă nu s-a obișnuit cu tine trebuie să fii mai insistent spre exemplu spune-i: uite știu că poți și ai posibilitatea să-ți achiți singură comanda, dar eu te-am scos în oraș și vreau să-ți achit eu comanda, vreau să mă lași să fac asta pentru tine! Și o să vezi ce reacție o să aibă. O s-o cucerești deodată și va fi a ta?