| Adde2 a întrebat:

Hey lume, poate întrebarea mea va suna stupid, dar în ultima vreme plâng la orice chestie tristă, orice gând negru care îmi trece prin cap (și nu sunt puține), mă tot gândesc ce se va întâmpla când părinții mei nu vor mai fi, când pisica și câinele meu cu care am crescut nu vor mai fi, și nu pot opri din plâns. Sau mă gândesc ce ar simți ceilalți dacă eu aș murit, acum 10 minute am ascultat melodia asta https://www.youtube.com/watch?v=Aw8W6hYGZ0E și încă plâng, nu pot să mă opresc :'(. Când am ascultat melodia nu a fost chiar așa de rău, dar am citit și comentariul unui băiat care spunea că și-a pierdut pisica, etc. Nu știu ce să spun de starea mea, credeți că e normal? Ar trebui să fac ceva?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Atunci poate ca iti place sa fii trista uneori,poate ca asa observi ca nu esti de piatra si asta iti place. Nu este rau,asa cum crezi tu. Daca simti ca ceva te intristeaza (de ex: vreun comentariu) atunci dai pe altceva. Nu este neaparat sa dai pe ceva vesel. Poti sa gasesti lucruri care sa te amuze doar pe tine.Tu stii ce te face sa te simti bine si ce te intristeaza deci daca stii ca te va afecta acel lucru atunci ai putea sa incerci sa-l ocolesti.
Repet, tu stii cel mai bine ce te face sa zambesti si ce te intristeaza.
Ocoleste comentariile la vidoclipuri precum acesta, intrucat de obicei sunt commenturi triste (intrucat si cantecul este trist), nu te mai uita la stiri pe televizor (acolo vezi iarasi multe lucruri triste) si incearca sa iei o atitudine optimista in tot ceea ce faci. (macar incearca)
Pentru moment cam atat poti face. Poti sa consulti si un psiholog daca vrei, cu toate ca nu pare o problema atat de mare cat sa n-o poti rezolva singura.
Succes!

-Blytz-

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Esti doar foarte,daca nu extrem de sensibila. Cel mai bine ar fi sa te uiti numai la lucruri foarte vesele si sa nu te mai gandesti la toate prostiile de pe lume. Si eu ma gandeam la asta cand eram mai mic. Observa lumea,vezi cat de frumoasa este si nu fi negativista. Fiecare lucru se intampla la un moment dat,asta este cursul vietii,nu ai ce sa ii faci,de aceea trebuie sa te bucuri din plin de viata si sa nu vezi doar partea goala a paharului.
Multa lume este sensibila. Unii plang cand vad anumite cazuri la televizor,unii plang chiar la filme si anime-uri dar asta nu ar trebui sa te intristeze atat de mult. Este normal sa plangi, inseamna ca ai un suflet cel putin, asa vezi ca nu esti de piatra, dar la un moment dat trebuie sa te opresti si sa observi partea frumoasa a lumii.

Concluzia este ca daca te deranjeaza atunci sa nu te mai uiti la nimic ce te poate afecta, iesi pe afara si observa cat de frumoasa este lumea pentru inceput. Incearca sa nu mai fi negativista.Toti murim intr-un final...
Succes!
Sper ca nu te-am suparat.

Ps2: Ai vazut ce mesaj are melodia aceea nu? De aceea te intristezi. Asculta si tu ceva mai vesel.

-Blytz-

| Adde2 explică (pentru RainmakerX):

Am încercat și să ascult chestii vesele, dar pur și simplu nu mă regăsesc în ele.

| RainmakerX a răspuns (pentru Adde2):

Atunci poate ca iti place sa fii trista uneori,poate ca asa observi ca nu esti de piatra si asta iti place. Nu este rau,asa cum crezi tu. Daca simti ca ceva te intristeaza (de ex: vreun comentariu) atunci dai pe altceva. Nu este neaparat sa dai pe ceva vesel. Poti sa gasesti lucruri care sa te amuze doar pe tine.Tu stii ce te face sa te simti bine si ce te intristeaza deci daca stii ca te va afecta acel lucru atunci ai putea sa incerci sa-l ocolesti.
Repet, tu stii cel mai bine ce te face sa zambesti si ce te intristeaza.
Ocoleste comentariile la vidoclipuri precum acesta, intrucat de obicei sunt commenturi triste (intrucat si cantecul este trist), nu te mai uita la stiri pe televizor (acolo vezi iarasi multe lucruri triste) si incearca sa iei o atitudine optimista in tot ceea ce faci. (macar incearca)
Pentru moment cam atat poti face. Poti sa consulti si un psiholog daca vrei, cu toate ca nu pare o problema atat de mare cat sa n-o poti rezolva singura.
Succes!

-Blytz-

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sensibila. Lasa gandurile ca oricum nu stii ce se va intampla. Bucura-te de momentele actuale. Daca incepi sa plangi de acum, ce vei face atunci? Fiecare moment e facut sa se intample si nu poti shimba nimic. E absurd sa te gandesti la moartea ta sau a altora cand acestia traiesc. Toti murim in final chiar nu poti realiza asta? melodia aia parca ma lasa rece, e penibila in fine. E o parere persoana. Sper sa-ti revi.

| Adde2 explică (pentru anonim_4396):

Faza e că mă gândesc la faptul că nu mă bucur de ei suficient, acum când încă îi am

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adde2):

Bucura-te atat cat simti. N-ai ce sa faci in privinta asta. Degeaba iti doresti mai mult cand nu sunt motive suficiente sa faci asta.