| anonim_4396 a întrebat:

Hey, stiu ca suna cam stupid dar, am nevoie de ajutor. Parintii mei au decis sa ne mutam in capitala, ceea ce inseamna ca trebuie sa merg la alta scoala. Sunt speriata de aceata schimbare brusca, adica voi merge la un liceu de fite (ceea ce nu e deloc genul meu). Plus ca sunt o persoana introvertita, iar colegii din paralele deseori ma numesc,,tiganca", dar garantez ca nu sunt, am origini hispanice iar tonul pielii mele este mai inchis.Chiar nu pot sa ma obisnuiesc cu gandul ca trebuie sa parasesc locul unde am copilarit si toti prietenii si colegii de clasa, buneii mei care au fost mai mult decat niste PARINTI pentru mine... Oricum scuze daca te-am plictisit.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai cu aia mai batrani

| KodrutZ a răspuns:

Discutam de capitala Romaniei, nu? Mai tirziu o sa le multumesti pentru mutarea asta parintilor, lasa mofturile de doi lei. Daca e liceu de fite, cu atit mai mult ar trebui sa le pese despre ce se intimpla acolo. Poti sa te duci din proprie initiativa sa discuti cu directoarea/diriginta, singura sau cu parintii, sa le elimini din prima posibilele prejudecati. Cheia pentru supravietuire si o viata in care sa iti valorifici potentialul cit mai bine e adaptibilitatea.

| andreeaclaudia100 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este a Romaniei, R Moldova.Este cu totul diferit de Romania

| KodrutZ a răspuns (pentru andreeaclaudia100):

Ah, da. Cu atit mai mult, in cazul asta. Chisinaul e un pic mai viu, restul RM e cu vreo 100 de ani in urma. Totusi, din pacate, si Chisinaul e cu ani-lumina in urma Iasului, de exemplu, care Iasi e o mizerie de oras. Mizerie comparind cu Lugano sau chiar si Milano, cu toate ca Elvetia e deja din alt film. Nu vorbesc din auzite, am fost in toate si se intimpla ca in Iasi sa traiesc, momentan. Chisinaul l-as mai vizita cu placere, are si el avantajele lui (ciini vagabonzi aproape inexistenti, viata sensibil mai ieftina ca aici, oras destul de aerisit), in special avind in vedere ca daca ar fi sa imi mut cuibul, as lucra remote cum lucrez acum si as cistiga pe putin vreo 3-4 salarii medii de la voi.
Din pacate/fericire, nu totul se reduce la bani. In cazul tau, insa, totul se reduce la OPORTUNITATI, cum ziceam. Nu le rata. In viata, vrei nu vrei, fie mergi inainte, fie dai inapoi. Daca stai pe loc, de fapt dai inapoi.

| Lawliet14 a răspuns:

Si daca ai fi tiganca, care ar fi problema? Accepta-te asa cum esti. Pe mine nu m-ar deranja niciodata! Niciodata nu m-as renega culoarea pielii, etnia.

| Mindilica a răspuns:

Mereu vine o vreme pentru un alt inceput care poate fi mai bun. Bucura-te caci vei intalni oameni noi si ca de cele mai multe ori schimbi locul si se spune ca schimbi si norocul( proverb).

| andreeaclaudia100 a răspuns:

Stii nici nu stiu de ce m-am obosit sa scriu atat ca tu sa-mi dai un raspuns cu caracter obscen si rasist.Sorry not sorry...

| anonim_4396 explică (pentru andreeaclaudia100):

Eu doar spuneam adevarul...