| Chnss a întrebat:

Hey TPU.Am o problema cu prietenul meu. Avem o relatie la distanta de 6 luni, eu stau in Bucuresti si el sta in Constanta si ma inteleg cu el destul de bine, dar dorul ma inunda! Vreau sa merg la el, mai ales ca e vacanta. Dar nu stiu cum sa fac ...Ai mei nu ma lasa si nu vreau sa afle.Si chiar vreau sa continui aceasta relatie. Daca puteti sa imi dati si niste sfaturi cum sa trec peste dorul acesta sau cum sa fac sa ma vad cu el sau cum sa fac sa tina aceasta relatie la distanta.Va multumesc anticipat!:*

8 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea eu nu asi putea sa-i spun relatie Cuvantul relatie implica multe lucruri La voi este o simpla comunicare Daca va intelegeti bine eu cred ca ar trebui sa le spui parintilor si sa-l invitati la voi Asa va si cunoasteti mai bine si Doamne ajuta sa fie bine

| ThePunisher a răspuns:

Cati ani aveti? Puteti face sacrificii de genul: 'eu vin la tine saptamana asta, tu vii la mine saptamana viitoare'. In felul acesta, distanta nu se mai resimte chiar atat de tare. Daca amandoi vreti sa mearga relatia, va merge, mai ales ca de la bucuresti la constanta ajungi in aproximativ 3 ore cu un maxi taxi ceva... Se poate, trebuie doar sa vrei... Era mai greu daca tu erai din Bucuresti si el din Timisoara, dar asa, se poate. E greu dar nu imposibil, totul e sa vorbiti voi doi si sa gasiti o solutie de comun acord.

| brandiburu a răspuns:

Iti spun ca si parinte al unei fetite: prefer ca sa stiu de relatia/relatiile fiicei mele decat sa aflu cine stie ce de pe la unul sau altul. Sau sa vina niste cunoscuti de la mare si sa zica "ce face ba fii-ta, e la mare, a? Am vazut-o cu unu` pe plaja, se giugiuleau de numa-numa" - mi-ar pica fata, mai ales daca as spune in prealabil ca stiu ca e la tara sau cu vreo prietena la mama dracului.

Totusi s-ar putea ca parintii tai sa nu fie de acord cu o astfel de relatie pentru ca, se stie, exista o vorba: "ochii care nu se vad, se uita". Am avut si eu relatii "la distanta" - unele la 20-30 km (2 orase diferite), altele la 500-700 km. Cel putin in ultimul caz mi-am dat seama: ori stam impreuna (si repede!) ori cam pa. E logic, una e cand te vezi cu omul zi de zi, alta este cand te vezi asa, odata la cateva luni poate.

Daca tot e vacanta si daca ai noroc de niste parinti intelegatori, poti discuta cu ei in asa fel incat prietenul tau sa vina o perioada la tine (un 1-2 saptamani), dupa aia te duci tu la el si tot asa. Mai mergeti la tara, poate vin si ai tai - au ocazia sa se cunoasca mai bine, etc. Insa nu te astepta la prea multe din start, s-ar putea ca ai tai sa aiba tendinta sa-ti reteze planurile cat mai brusc. Tu insista, ca picatura chinezeasca si fara sa te enervezi sau sa arunci vorbe grele. Azi le mai aduci aminte asa calm, maine, la o cana de lapte/cafea ii intrebi daca s-au razgandit totusi si tot asa... in maxim 1 saptamana il ai in casa ta => ai tai or sa stea linistiti pentru ca te stiu in casa, ai lui or sa stea linistiti pentru ca or sa stie ca au copilul intr-o casa de om si nu aiurea, pe drumuri si asa mai departe. Restul tine de voi. happy

| AnaBlackVampire a răspuns:

Salut Miruna!

Nu ai specificat varsta ceea ce e destul se important. Din intrebarea ta mi-am dat seama ca stai inca la parinti. Nu este bine sa ii minti pe ai tai ca te-ai duce acolo cu niste prietene ca e vacanta si vrei la mare (ceea ce e o ideewinking ) Ar trebui sa ai o relatie cu ai tai mult mai deschisa.
O idee ar mai fii sa vina el in Bucuresti. Daca te iubeste si ii e dor de tine va face asta. Insa avand in vedere ca e vara cere-le parintilor sa te lase cu cateva prietene si te poti vedea si cu el. Vorbeste cu el despre asta.

Bafta!
Bye!:X

| nico6 a răspuns:

De ce nu vb cu parinti poate sunt de acord si te inteleg fai sa inteleaga, parinti sunt sensibili cand e vb de copilu lor vor sa para duri dar nu-i asa, iar adevaru ii cel mai bun si nu aduce necazuri bafta

| ynna93 a răspuns:

Pai ai putea sa zici ca una din prietenele tale au o ruda la constanta.si vrea sa te ia si pe tine acolo.sa petreceti cateva zile.:d

| ynna93 a răspuns:

Aduci si tu argumente mai bune.cazare gratis, mare aproape, de cheltuiala doar putin bani.e criza nu de altahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zile ca pleci in tabara cu niste prieteni si pune-i pe aia sa minta pentru tine
si sa rezolavt
tongue
sau sa vina el ce nu e ins starE?