| NataliaBianca a întrebat:

Hey TPU...
Am o problema... Mama mea ma uraste... Adica mereu zice ca ma regreta si chiar acum de un minut a zis ca mai bine nu ma avea... Nu mai pot nu fac prostii, nu ies niciodata afara si nu sunt rea. Notele mele sunt de la 9 în sus în 99% din cazuri si nu ii dau nici măcar un motiv din care sa fie suparata... De vorbit cu ea am vorbit despre asta. Dar nu mai stiu ce sa fac. Nu e din cauza oboselii pentru ca o cunosc dar parca il iubeste mai mult pe fratele meu. Asta se intampla de vreo 3 ani. Recunosc ca nu suntem aceeasi fire pentru ca suntem exact opusul una celeilalte, dar eu mereu incerc sa fiu cum ii place ei si sa vorbesc cu ea dar pur si simplu gaseste motiv de cearta din orice. sad
Help meeee! Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Îţi pasă prea tare şi lucrurile pe care le faci le faci ca să o mulţumeşti şi nu eşti tu.
Şi dacă mama îl pupă pe fratele e motiv de supărare, poate face asta că e băiat acum nu fi tristă şi fii tu însăţi.

Nu sta in afirmarea celor din jur pentru că poţi mai mult şi nu trebuie să le faci lor pe plac ci fă pentru că asta vrei tu şi fă-o din plăcere. Nu e nevoie de note imense şi nici de respectarea unor reguli ci doar ţie să îţi placă de tine şi de ceea ce faci.

Dacă mama ta nu apreciază, vor fi alţii care o vor face.
Numai bine
Crăciun fericit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-o in puii mei, vezi-ti de viata si de scoala ta, nu trebuie sa-i placa ei, cum esti, fii tu insutu si la revedere.asa a facut si ea.

| Nitunitu a răspuns:

Iarta-ma dar e cel mai frumos raspuns.

Sa raspunzi la ura cu iubire...

| Zazy a răspuns:

Asa e si mama, bate palma. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, si eu sunt in aceeasi situatie, si sunt disperata. Nu mai suport. Am crezut ca doar eu sunt chinuita

| Jijell a răspuns:

Iti recomand sa iti gasesti un hobby si un grup de prieteni cu care sa relationezi si sa te simti bine. Unii parinti se descarca pe copii atunci cand trec printr-o perioada grea, e trist dar asta e. Iti recomand sa fii mai rece si sa iti dedici timpul dezvoltarii tale ca persoana, sa nu te mai consumi pentru mama ta.

Si maica-mea a fost la fel pana am crescut si am devenit adult, si a realizat ca de ceva timp rolurile s-au inversat si ca eu o sustin.

Cati ani ai?

| Coquinexta a răspuns:

Sorry to break it up to you dar nu toti parintii isi iubesc copiii.
din pacate, faci parte din categoria copiiilor victime ale frustrarii si urei parintilor.

| geogeorgiana200 a răspuns:

Îţi spun eu ce ar trebui sa faci de fiecare data când te ceartă...ia-o in braţe si spinei ca o iubesti :*

| Stejar_Constantin_1995 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta.Am o idee dar nu cred ca e cea mai buna :\.Eu as gasi un psiholog pentru ca tu si mama ta sa faceti terapie de cuplu pentru ca macar sa gasiti cauza problemei, iar daca nici asta nu merge inseamna...stii tu ca nu te prea iubeste.Nu sper asta, asta ar fi cel mai rau caz, evident straight face