| ToXiqLovE96 a întrebat:

kiss ce faceti? big grin uitati care este problema mea. azi cand am ajuns de la scoala mama era suparata imediat am observat`o si a inceput sa tipe pe mine ceva gen : cat ai de gand sa ma mai minti? si eu : pai cu ce te-am mintit. am luat o crema de la avon pentru puncte negre ca am cateva pe nas. in rest tenul foarte curat si acea crema nu acopera intra in piele dar are culoarea fondului de ten. Eu am incercat sa-i explic asta ca nu ma dau cu fond de ten da nimic. Cateodata zic: Gata numai pot straight face dar sunt parintii mei si ii accept asa cum sunt. imi zice ca nu`i zic totul pai cum sa-i zic daca tipa pe mine din orice? sigh eu ii inteleg ca au probleme cu serviciul. se zbat. dar nu sa`si verse nervii pe mine si pe fratiorul meu (are 3 anisori ). si incepu ca vezi doamne cine stie ce fac eu ca ma machez la scoala bla bla chatterbox si eu ii zisei : Da ma machez de`aia am servetele umede sa ma sterg sa nu ma vedeti voi oh go on si incepu ca ce fac asa ca tot eu sunt suparata? straight face ca dc nu vorbesc cu ea sa-i zic tot. daca ma apuc sa-i zic tot zice ca n`o intereseaza. dar ii zic destul de multe. i-am zis de atatea ori ce am vorbit cu unii baietii ca mi-au propus sa fiu pr lor etc. si sambata dimineata m`a sunat meditatoarea sa ma duc la meditatii si eu am inchis usa cu cheia ca sa nu mai vina frate`meo peste mine sa mai stau o juma de ora in pat dar linistita. si am auzit de un liceu din crv la care as putea sa intru. si cand am auzit zgomot la usa am zis : ce vrei? (crezand ca e frate`meo) si ma rog azi imi reprosa. ca ce l`am bagat pe frate`meo la inaintare da chiar asa era. si ca dc ma iau dupa lume intru la liceul care vor ei. si mai multe. si tot ea nu stie ce sa se mai faca cu mine. dar ce sa fac asta sunt nu pot sa fiu asa deschisa... ii zic cam tot ce trebuie ascultat. voi ce ziceti?

17 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

E vorba de conflictul între generații, draga mea. Sunt sigură că ai tăi nu-ți vor răul, de aceea sunt și atât de posesivi în ceea ce te privește. Eu cred că ar trebui să fii un pic mai conciliantă, să încerci să te apropii altfel de mama ta. Îmi permit să-ți dau acest sfat pentru că tu conștientizezi eforturile pe care ai tăi le fac pentru familia voastră. Astea sunt lucruri minore după mine, cel mai bine este să te împrietenești cu mama ta și o să vezi că nu te va mai harțui să spun așa. Mari succese!

| elena a răspuns:

Crede-ma, m-am straduit enorm, sa inteleg ce vrei de fapt? Ce sfat/sfaturi vrei? Ai scris niste prescurtari, pe care eu nu le inteleg, nu stiu cum sa le interpretez, in fine, sa incerc ceva.
Nu, nu este morala, sunt doar discutii...
Sincer, ma intreb, de ce trebuie, sa te machiezi zilnic, esti tanara, de ce faci tenul sa sufere, nu te gandesti cum ar arata fata ta la 30-35 de ani, cand femeia este in floarea maturitatii? De ce o supui torturii, da, inteleg, cand mergi la un eveniment, atunci, sigur, trebuie sa iesi in evidenta cu absulut tot, inclusiv machiajul. Lasa pielea sa respire, ba chiar sa se formeze, sa se maturizeze, nu-i strica elasticitatea, "frecand-o" in fiecare zi cu servetele umede. Nu toate cremele din reclame sunt bune, am spus bune, nu foarte bune, daca vrei sa folosesti o crema, ai vreo problema cu tenul, mergi la un medicul dermatolog, fa tratamentul de rigoare pe care ti-l prescrie specialistul, fara sa apelezi la creme recomandate de prietene.
In privinta parintilor, in asa conditii de viata, pe care ni le ofera guvernantii, acestia trebuie neaparat intelesi si protejati de familie, mai ales de copii, gandeste-te, ca intr-o zi vei fi si tu mama, vei primi acelasi tratament din partea copiilor, sau mai rau, si iti vei aminti, vrei nu vrei, de mama ta si de suferintele ei. Trebuie sa aiba si ea un moment bun, cand o poti aborda si sa porti o discutie cu toate nelamuririle si problemele tale, nu cred, ca daca folosesti un ton moderat si o atitudine normala, mama nu va sta la discutie cu tine. Incearca si schimba-ti comportamentul agresiv fata de parintii tai, lasa-l la scoala, acasa fii blanda, si-asa au necazuri la serviciu, de ce nu vrei, sa fii tu bucuria lor? Vei rade intr-o zi, de tot ceea ce faci azi...

| katy a răspuns:

Faa un ceai pentru voi doua,cheam-o langa tine si ii spui mama vreau sa ma asculti si pe mine ca tu imi esti si mama si prietenawinking ca sa ii creasca inima, ii pui o cana de ceai si discuti cu ea, ii zici mama uite vreau sa iti cer parerea la cutare lucru.si tot asa la sfarsit o pupi si gata faptul ca nu te lasa sa te machezi nu e chiar rau pentru ca esti tanara si iti strici tenul si sa stii ca foarte multi baieti incep sa placa fetele naturale,iar faptul ca te duci la ce liceu vrea ea,asta e pentru ca isi doreste sa ajungi cineva in viata si incearca sa te indrume spre un drum bun, nu iti vrea raul in nici un caz, cand stati atunci la masa vorbeste calm cu ea si sigur te va asculta

| dafna a răspuns:

Eu cred ca e putina lipsa de comunicare sau nu sunteti mereu pe aceeasi lungime de unda, dar cu vointa se rezolva foarte usor. E o mama, care poate nu mereu se foloseste de cele mai bune metode in comunicarea cu tine, care nu mereu stie ce sa zica, ce sa faca, cum sa ajunga la tine, dar sub nici o forma nu e un monstru sau iti vrea raul. Cred ca totul se poate rezolva cu o buna comunicare din ambele parti, pentru ca nici tu nu stralucesti in comunicare. Este o perioada de mari transformari in viata ta, de lupte si tensiuni interioare, de autodefinite ca pesonalitatea si impreuna veti reusi sa iesi cum trebuie din varsta asta. Ea are experienta, tu stii ce e "trendy", comunicati, asta e secretul. Propune-i mamei tale ca o data pe saptamana sa aveti 1-2 ore pentru voi doua, iesiti la un suc, iesiti intr-un parc, stati pe balcon important e sa fiti doar voi doua si nimic sa nu va perturbe. si vorbiti, despre ce s-a intamplat, afla motivele care stau in spatele deciziilor ei spune-i-le pe ale tale si ajungeti la un compromis. Invatati sa va ascultati una pe alta, sa va intelegeti argumentele, sa gasiti un numitor comun in toata povestea.

| summertime a răspuns:

Eu spun sa ii accepti asa cum este,totusi,vorbeste cu ea,descarca-te. Spune-i ca nu iti place sa tipe la tine, daca are probleme cu serviciul, de ce se descarca pe tine.Nu e prea corect ca se descarca pe tine mereu cand are o problema. Vorbeste cu ea.happy

| iuliiiaaaaaaaa a răspuns:

E normal pentru o mama. poate isi face griji pentru tine. :*
solutia mea` este sa iti faci un jurnal. in care sa scrii tot` ce ai pe suflet :-x. unul pe care intr-adevar sa nu-l gaseasca parintii! iar cand te certi cu mama ta. incearca sa nu`i dai importantsa. adica daca vezi ca e chiar asa de suparata. cerei scuze. si spune`i ca n`o sa se mai intampla asta ( chiar daca acel lucru nu s`a int laughing ). fa`o sa creada ca te`ai schimbat si vei fi fata cuminte de acum incolo :-x.

| Iulia_4983 a răspuns:

Stii,ceva suna absurd aici.thinking
Nu ti se pare ca ai tai te tin prea din scurt?laughing Totusi,cred ca mama ta nu are pe cine sa-si descarce nerviistraight face.Sau are probleme la servici,sau e ceva ce nu o mai multumeste.***, nu stiu ce familie ai tu, dar deschide-le ochii.Sunteti o familie, nu diversi inamici pe care trebuie sa-i infrangihappy.
Si dc i-ai zice ei totu`?thinking Respira si tu.Mai sus ai spus ca sunt parintii tai si ca ii accepti asa cum sunt.happyDar ei te accepta pe tine asa cum esti?winking Discuta cu ei,spune-le ca ai crescut, etclove struck. Daca chiar e, ai tai o sa te inteleagahee hee. Suntem oameni, ce naiba?laughing
byehee hee

| MarinaElkhatib a răspuns:

Parerea mea Toxiqlove ca sa incerci sa discuti cu ea ca la o prietena fiti prietene asa am fost eu cu mama mea fa asta acum ca mai tarziu sa nu fie prea tarziu cum e in cazul meu ca mi-a decedat mama si nu mai am cui sa ii spun o vorba parinti te invata te bine nu de rau mai sunt si absurzi uneori dar nu de rau eu mi-am ascultat parinti cat am putut de mult si acum sunt o reusita...asa ca scumpa asculta ce te invata nu vrea mai tarziu sa ajungi rau si sa iti para rau tot tie ca nai asculta-o.sad

| BuburuzZzu` a răspuns:

Unii parinti asa sunt. Am si eu o prietena exact ca tine. Si ea are un frate de 3 ani.
Parintii tai iti vor binele dar uneori sunt cam bagaciosi. Ei vor sa stie tot vor sa aiba totul sub control. Nu spun ca nu este bine dar uneori exagereaza. Gandeste`te ca sunt parintii tai si ca te iubesc si ca poate uneori nu`si dau seama ca te sufoca. Ei mai au de crescut inca un copil, mai au de dat o educatie...deci inca mai au probleme.
La mine nu este cazul. mi-a dat Dumnezeu niste parinti super de gasca dar eu mai am un frate mai mare de 19 ani si deci parintii mei nu mai au grija " celor 7 ani de acasa". Ai mei ma lasa sa folosesc fondul de ten, pudra, rimel, fard de pleoape...nu imi reproseaza niciodata nimic de machiaj sau de cum ies imbracata ba chiar le cer lor banii pentru produsele de make-up.
Sper sa poti purta o discutie serioasa cu ai tai si sa ii faci sa inteleaga ca nu mai esti un copil, ca ai crescut, ca vrei intimitate, oarecare libertate.
Te pupii, Georgiana

| BuburuzZzu` a răspuns:

Referitor la raspunsul lui Annablabla:
Sa stii ca nu este bine sa fi rebela. Adica depinde ce intelegi prin " rebela"
Uite, sa iti dau un exemplu. Am o colega. In clasa a5`a a6`a si a7`a a luat nimai premiul I.
Din clasa a 8`a insa s`a rupt firul. S`a apucat de fumat, nu isi mai asculta parintii este foarte cu capul in nori, isi pierde noptile pe afara prin cluburi weekendurile, nu asculta sub nici o forma de ai ei si a inceput sa o ia la vale.
Eu nu cred ca cineva si-ar dori o asemenea viata, sa scada in notele de la scoala si chestii de gen.
Si da...sa fii putin rebela nu e rau dar cred ca cuvantul potrivit nu e rebela ci indiferent. Adica o lasi pe maicata sa tipe sa urle sa i se arda sursa...tu stai pe scaun te uiti la ea iar la sfarsit o intrebi ( pe un ton calm) daca a terminat si o poftesti sa iasa afara din camera. Cel putin eu asa fac.
Tin sa mentionez ca nu beau, nu fumez sunt o fata destul de cuminte si sunt a 2`a pe clasa ( anul asta) ( in a 5`a a6`a si a 7`a eram a 4`a pe clasa).
Nu vreau sa pornesc o cearta dar pur si simplu asta este punctul meu de vedere.
Good luck :*

| Mykidutza a răspuns:

E destul de "rea".nu ai voie sa te machezi? dar de ce fetele se machiaza de la ce vaarsta vor.nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau ca nu am trecut prin asta ma vopsesc de mica si ma machez.nujj

| Annablabla a răspuns:

Of.
mama ta e ca mama mea
doar ca e putin mai intelegatoare
stii cum sa faci?
fii rebela
daca ea tipa,tipa si tu. dar nu prea tare, caci s-ar putea sa te alegi cu o palma.
in primul rand, trebuie sa il ai pe fratele tau de partea ta. e cam greu pentru ca la varsta lui e genul "Baiatul lu mamichatterbox"
foarte bine ca te machezi
imi place ca i-ai zis faza cu servetelele umede.
winking
poti sa o ignori mai bine.
si faza cu fondul de ten. ea tine la tenul tau si asta e motivul.dar e exagerata.mama e identica la faza asta cu fondul de ten care nici nu era fond de tenlaughing
in fine, succes:*

| nimiiiiiic a răspuns:

Mama disperatastraight face.ce bine ca nu am parte de asa cevabig grin. Eu zic sa incerci metoda aia gen: nu-i bagi in seamawinking. Eu asa fac mereu. Esti foarte deschisa cu ei. oare ce mai vor de la viata ta?!straight face

| zzzzzzz1111 a răspuns:

Sunteti fete bine ca nu sunteti baieti tata e inapoiat rau numa scoala si toate tampeniile lor din 70 ideea de a pleca de acasa ma bantuie in fiecare zi te inteleg tu ai probleme cu machiajul si chesti de frumusete esti fata de parca ori ce mama care e acu paraca ea nu se machea eu vreau sa ma fac fotbalist si mereu imi interzice asta de unde ies cele mai multe certuri si inca ceva nu te lasa cand tipa la tine si nu te lasa in pace batei apropo ca oricum nu o sa stai toata viata cu ea si o sa pleci si tu odata si poti sa ti porti singura de grija eu foarte multe probleme le-am rezolvat cu profu de psihologie la scoala imi exlplica ce sa fac daca nu vrei sa te duci vorbeste cu o prietena te vei simti mai bine daca vorbesti despre probleme daca vrei uite id meu si putem sa discutam pascucatalin_94 pa pa.

| blackcherry_2770 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic asa sunt parinti. De obicei isi varsa nervii de la servici pe noi dar eu m-am obisnuit. Tu si cu mama ta trebuie sa invatati fiecare sa comunicati. Adica poate ca tu chiar nu esti asa de deschisa dar si ea ar trebui sa te ia mai usor. Incearca sa potri o dicutie libera cu ea doar voi doua si explica-i ca te deranjeaza atunci cand nu te crede. Dar mi se pare o prostie chestia cu liceul adica ai mei mi-au spus ca nu se baga in alegerea liceului meu si mi se pare cel mai corect asa adica pana la urma e viitorul tau nu ar trebui sa iti impuna ce sa faci sau la ce liceu sa te duci. Ceea ce incer eu sa iti spun este ca ar trebui sa ai o discutie cu ai tai in care sa iti spui parerea. Dar ai grija sa nu devii impulsiva.

| ToXiqLovE96 explică:

@elena tocmai asta e ca nu ma machiez chiar deloc 1 data pe an ma mai dau cu creion dar asa... un luci de buze trasnparent si atata tot. dar i-am zis asa la nervi pentru ca incepuse ca cine stie cum ma machiez eu la scoala

| Fergie a răspuns:

Buna! Iti inteleg problema. Uneori parintii pot sa fie agreabili.Tu nu treuie sa i-ei in seama tot ce zic ei, dar esti constienta si asculti ce spun(nu intodeauna).Iti propun sa aveti o discutie personala, si ca nu trebuie sa-ti fie teama sa nu mai tipe la tine.Asa cred ca va intelege si nu va fi o problema.In legatura cu macheatul la scoala nu este mare tragedie. Sper ca te-am ajutat si eu cu ceva.Bafta!(NU VREAU FUNDA!)