| anonim_4396 a întrebat:

Hey tpu, de ceva timp mama mea are o prietena care cred ca a reușit sa îi schimbe perspectiva de a gândii, deoarece aceasta este divorțată. Mama a început sa îmi spună pe ocolite ca dorește sa divorțeze, sincer nu înțeleg de ce fiindcă la mine în casa nu sunt certuri, dar sa știți ca ai mei nu sunt ca niște adolescenți adica: sa se tina de mana, sa se pupe la cote strada.... Este o relație bazata pe respect. Și eu cred ca din cauza acestei persoane se întâmplă totul deoarece mama mea petec foarte mult timp cu ea și când vorbește cârcă nu mai este ea și prietena ei.... ps:Îmi dați și mie sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut.Va fi o lupta foarte grea insa eu zic sa pregatesti o strategie de a o indeparta pe mama ta de prietena ei, Nu inseamna ca daca prietena mamei tale este bine mersi dupa divort la fel va fi si mama ta. Cel mai grav este ca daca va divorta tu vei avea cel mai mult de suferit Divorturile in care sunt implicati si copii sunt foarte dificile si plus ca daca se va intampla divortul pana la varsta ta de 18 ani vei lua poate cea mai grea decizie a vieti tale va trebui sa decizi unde si cu cine vei ramane cu Mama sau cu Tata??? La inceput poate ca nu pare dificil insa daca se va intampla divortul in copilaria ta aceasta Trauma Emotionala te va urmari mereu. Dar u stii de ce care este motivul din cauza caruia Prietena Mamei tale s-a despartit de Sot??? Sfaturi poate da oricine insa eu am stiu si voi sti in continuare ca Discutiile/Comunicarea este cea mai buna cale de a rezolva problema daca poti sa ai o discutie cu ambii parinti ai tai abi s afie de fata si sa le explici ca nu e ok sa divorteze pentru ca in spate satu atatia ani de casnicie si plus ca un copil este rodul dragostei dintre doi oameni incearca sa le explici ca daca o vor face iti vor afecta viata.
Iti doresc mult succes Familia este importanta si sa facem orice sa o tinem unita.
Cu Drag Roibu Constantin!

13 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cati ani ai? ce stii tu despre certurile lor? stai calm, poate este doar in mintea ta ca mama vrea sa divorteze..
Iar daca ea hotaraste asa, tu nu ai cum sa te opui..
Doar stand de vorba cu ea si spunandu-i ca ai nevoie de ambii parinti..
Sunt majori/sunt certurile si problemele lor..
O zi bunahappy

| Milea_Petre_1975 a răspuns (pentru caramela):

Am 16 ani și știu ca nu pot sa mă opun, dar asta este problema ei nu se cearta și nu au probleme.....

| caramela a răspuns (pentru Milea_Petre_1975):

Nu le poti sti pe toate, poate au probleme de alta natura.. sper ca intelegi tu..
Iar daca exista acea problema..cam greu pentru unele femei..
App cati ani are mama/tata?

| T0T a răspuns:

Mentalitate de distrusa. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta e adevarul. Cum dq' sa te gandesti sa divortezi cand ai copil acasa, barbat care te iubeste, care nu face scandal? E o distrusa influentabila! Nu are minte nici cat tine presupun. Astfel de oameni nu merita sa aiba o familie.

| Anonima0000000000 a răspuns (pentru T0T):

laughingSau poate mama ei sa indragostit de un al barbat!

| T0T a răspuns (pentru Anonima0000000000):

Pai daca nu era indragostita calumea de ala de ce s-a mai maritat si a facut si copil? Eu cred ca si-a dat seama ca e pe invers si o place pe prietena sa..

| Anonima0000000000 a răspuns (pentru T0T):

Ioiilaughing

| Milea_Petre_1975 a răspuns (pentru Anonima0000000000):

La ce probleme am nu cred ca este atât de amuzant.O cunosc pe mama mea și nu cred ca este bine sa afirmi așa ceva..... în primul rand mama mea nu este o femeie care se îndrăgostește după o căsnicie de 15 ani.Problema este ca prietena ei o influențează foarte mult sa își pună niște semne de întrebare.

| Milea_Petre_1975 a răspuns (pentru T0T):

Sincer copilul are 16 ani și conștientizează și singur, apropo problema este ca în iubește și la iubit pe tatăl meu, doar ca în prietena ei o influențează sa își pună niște întrebări despre căsnicia ei, asta nu a înțeles nimeni. Apropo nu mai fiți răutăcioși ca totuși este persoana care mi-a dat viață....

| T0T a răspuns (pentru Milea_Petre_1975):

Pai cum sa o influenteze copile? Nu poate sa judece si ea cu capsorul ei? De aceia am spus ca pana si tu ai minte mai multa ca ea. Merita foarte mult sa fim rautaciosi. Cum adica il iubeste dar isi pune intrebari? Asta e iubire copile? Stii tu aia ce e iubire? Rusine mamei tale. Vei creste si iti vei da seama ce fel de persoana e, sau poate nu vei fi capabila sa coenstientizezi, niciodata. Penibil.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu cred safie vorba de divort!
Poate ai inteles tu gresit!
Si chiar daca ar fi asa poti fi sigura ca parintii tai vor fi alaturi de tine cand vei avea nevoie.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Poate nu este chiar asa cum crezi tu. E posibil sa aibe probleme relatia lor de cuplu si sa nu iti arate. Asa ca prietena poate fi doar o coincidenta. Daca vor divorta, va fi greu, insa ei te vor iubi amandoi, intotdeauna. Lasa-i sa decida cum le este mai bine, tu doar continua sa ii iubesti si sa nu ii invinovatesti pentru decizia lor.

| Adelina02 a răspuns:

Nu cred ca ar divorta avand in vedere ca are si un copil acasa si un barbat care dovedeste ca o respecta.